Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bebekler Ne Zaman Yürür

Yeni bebek sahibi olan anne – babaların önlerinde pek çok önemli kilometre taşı ve hevesle beklenen “ilk anlar” vardır; ilk gülümsemesi, ilk elinizi tutması, ilk yuvarlanışı, ilk sözcüğü… Bu ilklerin belki de en büyüğü ve en önemlisi ise elbette ilk adımı! Bebeğiniz ilk adımını attığında ve artık yürümeyi öğrenmeye başladığında hem onun hem sizin için yepyeni bir sayfa açılıyor. Daha hareketli ve mobilitesi yüksek olacak olan bebeğiniz, bu sayede etrafını keşfetmeye, özgür iradesi ile hareket etmeye ve istediği yere istediği gibi gidebilmeye başlıyor. Elbette bu keyifli ve bir o kadar da zorlayıcı dönem gelmeden önce anne ve babaların merak ettiği en önemli sorulardan bir tanesi de şu oluyor: Bebekler ne zaman yürür?

Bebekler Ne Zaman Yürür

Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki her bebeğin kendine has bir gelişim grafiği olduğu için bu konuda net bir standart belirtmek pek de doğru olmaz; ancak bebekler ne zaman yürür sorusuna verilebilecek ortalama bir aralık da yok değil. Söz konusu bebeklerde yürüme olduğu zaman zaten bebeğiniz, aktif olarak ilk adımını atmadan önce size bu süreç boyunca yürümeye başlayacağının sinyallerini verecektir. Emekleyen bebekler ne zaman yürür, bebekler yürümeyi nasıl öğrenir ve bebeklerde yürüme için ne yapmalı, hepsinin cevabı bu yazımızda.

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Çoğu bebek, ilk adımlarını 9-12 aylık süreçte atar. Bunun akabinde dengeli ve desteksiz yürüyebilme dönemine ise ortalama 14-15 aylıkken geçmiş olurlar. Elbette bebeğiniz tam zamanında yürümeye başlamadığı zaman endişelenmeniz gerekmiyor; gelişimsel olarak hiçbir sıkıntısı olmayan bebeklerden bazılarının ilk adımlarını atması 16-17 ayı da bulabiliyor. Bebeğiniz ilk yılında koordinasyon ve kas gücü fonksiyonlarını geliştirmekle meşgul olacağı için önce oturmayı, yuvarlanmayı, ardından emeklemeyi ve en son yürümeyi öğrenecektir. Yerdeyken tutunarak kendini kaldırabilmesi bile ilk 9 aydan sonra gerçekleşen bir süreçtir.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bu kilometre taşına ulaştıktan sonra sıra, özgüven kazanmaya ve denge sağlamaya gelir. Bebeğiniz bir gün koltuğa tutunarak onun yanında dururken ertesi gün bir bakmışsınız, pek de emin olmayan adımlarla size doğru paytaklamaya başlamıştır. Her gün daha fazla pratik ve alıştırma yaparak birkaç ay içerisinde bir bakmışsınız, size doğru paytaklamak yerine en sevdiği oyuncağını almak için sizden koşarak uzaklaşıyor!

Bebekler Yürümeyi Nasıl Öğrenir?

Bebekler en geç ne zaman yürür sorusunun cevabı, aslında bebeklerin yürüme gelişiminde saklıdır. Yenidoğan bebeğinizin bacakları, ilk doğduğu anda onu yukarıda tutacak kadar sağlam değil. Buna rağmen onu dik bir şekilde kollarınızda tuttuğunuz zaman ayaklarını aşağıya doğru sarkıtacak ve ayak tabanlarını vücudunuzdaki sert bir yüzeye bastırarak, adeta ayakta duruyormuşçasına sizden destek alacaktır. Bu tamamen refleksif bir tepki olmakla birlikte, sadece doğumundan sonraki ilk birkaç ay gerçekleştireceği bir davranıştır.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeğiniz 6 ay sınırını aştıktan sonra ayaklarını kalçanıza bastırarak aşağı yukarı hareket etmeye ve denge kavramını keşfetmeye başlar. Kucağınızda zıplamak, onun için en keyifli aktivitelerden bir tanesi haline gelecektir. Bu süreçte bacak kasları gelişmeye devam edecek ve yuvarlanmayı, oturmayı, en son da emeklemeyi öğrenecektir.

Bebeğiniz 9 aylıkken bir yere tutunarak kendini yukarıya çekmeye çalışacak, ayaktayken dizlerini bükmeyi ve oturmayı keşfedecektir. Onun için dizlerini bilinçli bir şekilde kırabilmek, sandığınızdan da daha zorlayıcı bir süreçtir.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Ayakta durma ve oturma pozisyonlarında da uzmanlaştıktan sonra yaklaşık 12 aylıkken bir mobilyadan bir diğerine geçmeyi ve bu geçici yaparken “adım” atmayı öğrenecektir. Öne ve geriye doğru eğilebilen, dilediği yere emekleyebilen ve mobilitesinin farkına varan bebeğiniz, çok vakit geçmeden adımlarını sıklaştırmaya, art arda adım atmayı öğrenmeye ve kah size, kah koltuklardan birine tutunarak en sevdiği oyuncağa ulaşmaya çalışacaktır. İlk etapta dengesiz ve titrek bir biçimde hareket edecek olan bebeğiniz, zamanla bu ürkekliğini de üzerinden atacak ve 15. ayına doğru tamamen desteksiz bir biçimde yürümeyi öğrenmiş olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeğime Yürümesi İçin Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bebeğiniz kendini yukarıya doğru çekerek ayağa kalkmaya çalıştığı andan itibaren özellikle geri oturma konusunda sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Eğer sıkışır ve ağlamaya başlarsa, ilk içgüdünüz hemen onu alıp geriye oturtmak olmamalı. Ona dizlerini nasıl kırması gerektiğini göstererek devrilmeden nasıl oturabileceğini göstererek yürüme gelişim sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeğinizi yürümeye teşvik etmek için önünde ayakta durarak ya da diz çökerek onu kollarınıza çağırmayı deneyebilirsiniz. Yine içgüdüsel olarak annesine ya da babasına gelmek isteyecek olan bebeğiniz, size ulaşmak için elinden geleni yapacak, bunu yaparken de farkında olmadan tüm bacak kaslarını çalıştırmış olacaktır. Ellerini ellerinize alıp onu önünüzde yürütmek de bebek yürümesini hızlandırmaya yardımcı bir diğer sağlıklı opsiyon. Bu tip bebek yürüme egzersizleri yardımı ile hem bebeğinizin fiziksel gelişimine katkıda bulunacak, hem de onunla birlikte çok keyifli bir sürecin parçası olacaksınız.

Elbette bebekler ne zaman yürür sorusu sorulduğunda akla bir de bebek yürüme aparatları geliyor. Bebek yürüteci, bebek yürüme ayakkabısı ya da bebek yürüme yardımcısı gibi destekleyici araç – gereçler, bebeklerin yürümeyi öğrenme sürecinde hızlandırıcı ve faydalı etki yaratabiliyor. Tüm bebek yürüme aparatlarını yakından incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Yürümeden önce oturmak lazım: Bebekler ne zaman oturur?

Önceki YazıSonraki Yazı