Mama Sandalyesi Kullanımı

Mama Sandalyesi Seçimi

Bebeğiniz kendi başına dik oturmaya başladıysa mama sandalyesi vakti gelmiş demektir. Mama sandalyesi özellikle yemekleri birlikte yeme alışkanlığına sahip çocuklu aileler için ideal bir araç. Mama sandalyesi ve sağladığı kolaylıklar sayesinde öğle ya da akşam yemeğinizi yemeyi kesmeden çocuğunuzu besleyebilir ve çocukta da küçük yaştan itibaren ailece yemek yeme alışkanlığı temellerini atabilirsiniz.

Mama Sandalyesi Kaç Aylıkken Kullanılır?

Mama Sandalyesi

Bebeğiniz için mama sandalyesi kullanımının bebek kendi başına dik oturma pozisyonu alabildiğinde başlayacağını söylemiştik. Bu bebekten bebeğe değişkenlik göstermekle birlikte çoğunlukla ilk 6 aydan sonra gerçekleşiyor. Bebeğinizin mama sandalyesinde kendine güvenen bir şekilde desteksiz oturabilmesi, yemeğini yemesi, ardından da sandalyede kalıp mama sandalyesi oyuncağı ya da farklı oyuncaklar ile oyalanması ortalama 1 yaşını bulacaktır. “Mama sandalyesi kaç yaşına kadar kullanılır?” diye merak ediyorsanız ise uzmanların tavsiyesi, mama sandalyesi kullanımını bağımsız hareket ve verimli gelişim için 2 yaşından sonra bırakmanız.

Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

Piyasada içinden seçim yapabileceğiniz pek çok farklı mama sandalyesi markası ve modeli bulunuyor, ancak mama sandalyesi modelleri arasından seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli iki özellik güvenlik ve fonksiyonellik olmalı. Mama sandalyesi satın almadan önce sandalyenin bir yandan dayanıklı, bir yandan da kolay temizlenebilir olması gerekiyor. Eğer eviniz yeteri kadar geniş değilse bu iki özelliğin yanına bir de kolay katlanılabilirlik ve saklama özelliklerini de eklemeniz gerekiyor.

Mama Sandalyesi Fiyatları Ne Kadar?

Mama Sandalyesi Kullanımı

İyi ve kaliteli bir mama sandalyesi fiyatı arzu ettiğiniz ekstra özelliklere göre değişkenlik gösterebilir. Bahsettiğimiz temel özelliklerin yanı sıra bir mama sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken diğer başlıca özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yedek mama sandalyesi minderi
  • Geriye yatabilen oturak
  • Ayarlanabilir sandalye yüksekliği
  • Ayarlanabilir ayaklık
  • Çıkartılabilir ve kolay temizlenebilir kapak
  • Çıkartılabilir tepsi
  • Katlanabilir olması
  • Gereğinden fazla yer kaplamaması

Mama Sandalyesinde Nasıl Güvenli Bir Alan Sağlarım?

Mama sandalyesi tavsiyesi alırken, ardından da mama sandalyesi satın almadan kararı verirken unutmamanız gereken en önemli şey bebeğinizi güvenli ve emniyetli bir biçimde oturtacak bir sandalyeye sahip olmanız gerektiğidir. Sandalyenin öncelikle belirlenmiş güvenlik standartlarına uyumlu olması gerekiyor. Bunun akabinde mama sandalyesi güvenliği için dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta sandalye tabanının geniş olması. Geniş tabanlı masa sandalyeleri stabiliteyi artırır ve sandalyenin kolay kolay devrilme riskini büyük ölçüde azaltır. Eğer mama sandalyesini katlayıp muhafaza etmeyi planlıyorsanız sandalyenin kolayca katlanıp açılabildiğinden emin olmanız gerekiyor. Sandalyeyi her kullanmak istediğinizde zorlanacak ve gerektiğinden fazla efor sarfedecekseniz bu işlem sizin için bir işkence haline dönüşebilir.

Mama Sandalyesi Katlanır

Mama sandalyesini kullanırken bebeğinizin sandalyenin içinde emniyetli ve kitli bir biçimde oturduğuna dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz mama sandalyesi üzerindeyken ihmal etmemeniz gereken bir diğer önemli nokta da onu hiçbir koşulda tek başına bırakmamanız. Bebeğiniz sandalye içinde ani hareket ederek kendine zarar verebileceği gibi yemek sırasında lokmalar boğazına kaçabilir ve nefesi kesilebilir ya da boğulabilir. Bununla birlikte her ihtimale karşı mama sandalyesini yüksek ya da kaygan zeminlerde de kullanmamanızda da fayda var.

Farklı ihtiyaçlara yönelik tüm mama sandalyesi modellerini buradan incelemeniz mümkün.

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında sizi bekleyen zorlu süreci hafifletmek için ipuçlarımız ve tavsiyelerimiz bu yazımızda sizleri bekliyor.

 

Önceki YazıSonraki Yazı