Susurluk Tostu Nerede Yenir: Susurluk Düzdağ Tostçusu

Susurluk Tostu Nerede Yenir

İstanbul’dan güneye giderken yolculuğun en beklenen, en lezzetli kısmı, Susurluk’ta verilen tost molası. Elbette yol üzerinde birçok tostçu bulmak mümkün. Peki Susurluk tostu nerede yenir? Bu sorunun doğru cevabını bulmak hayli zordu meşhur Susurluk tostunu Susurluk dışında her yerde görmeye alıştığımızı düşünürsek. Ancak gerçek Susurluk tostunu, içinde olması ve olmaması gerekenleri ve son olarak da yola çıktığınızda muhakkak uğramanız gereken Susurluk Düzdağ Tostçusu’nu bu yazımda detaylandırıyorum.

“Çokta gözümüz yok!”

Fatih ve Nihat kardeşlerin işlettiği Düzdağ Kıraathanesi aslında mahalle arasında bir kahvehane. 2000 yılından beri faaliyetteler. Eskiden Düzdağ Kıraathanesi’nin yeri yol üzerindeymiş ancak şimdi Susurluk merkezde İstanbul – İzmir yolu üzerinden bir arka caddeye geçmişler. Bizi seven yine buluyor diyorlar. Umarım daha da çoğalır müdavimleriniz dediğimde ise “Çok da çoğalmasına gerek yok, biz böyle iyiyiz” diyorlar. İşte esnaf insanın en sevdiğim tepkisi bu, birebir bu cümleyi kuruyorlar. Çokta gözleri yok, huzurlu çalışıp aynı kaliteyi müşterilerine sunmaları yeter onlar için.

Neden Susurluk Tostu?

Susurluk Tostu 2

Susurluk tostu nasıl ortaya çıktı, neden meşhur oldu diye soracak olursanız cevabı çok basit. Susurluk büyük şehirleri birbirine bağlayan karayolları arasında merkezi bir durak. Yıllarca otobüslerin mola için durduğu bir destinasyon olagelmiş. Hem bireysel hem de otobüs yolcularının mola için maksimum yarım saat ayırdığını düşünürsek, hızlıca bir şeyler yemek isteyenler için tost pratik ve lezzetli bir seçenek. Neden Susurluk diyecek olursak da Marmara Bölgesi’nin ve özellikle Balıkesir’in eti de, sütü de, sebze meyvesi de birbirinden lezzetli. Haliyle Balıkesir’de yumurta kırsanız tadına doyulmuyor. Düzdağ Tostçusu’ndaki gibi, böylesine özenle seçilmiş malzemelerle donatılmış tostun tadı da bildiğimiz tostlardan farklı oluyor.

Düzdağ Tostu’nun içinde ne var, ne yok?

Susurluk Tostu 3

Her malzemenin en lezzetlisinin olduğu Balıkesir’de Balıkesir mamulleriyle tost yapıyorlar. Susurluk tostu yapımında kullanılan peynir Mihaliç Peyniri. İstanbul’da büfelerde yediğimiz gibi kaşar peynir kullanılmıyor. Mihaliç peynir kaşar gibi eriyip kaybolmuyor, tostun içinde kendini bırakıyor ama kalın bir tabaka olarak duruyor.

Düzdağ’ın sucuğu işin rengini tek başına değiştiren malzeme diyebiliriz! Muhteşem bir lezzet, kesinlikle ağızda rahatsız eden bir tabaka bırakmıyor. Yanturalı marka manda sucuğu da tabi ki Balıkesir mamülü. Tadına doyum olmuyor!

Ekmek günlük olarak alınıyor, büyükçe beyaz bir ekmek. Bildiğimiz marketlerdeki tost ekmeklerinden değil. Şekil olarak da piyasada satılan Susurluk tost ekmeklerine hiç benzemiyor. Üzeri mis gibi yağlanmış, tost makinesinde çıtır çıtır olmuş halde masanıza geliyor.

Son olarak da Düzdağ’da Susurluk tostu üzeri salçalı olarak servis ediliyor. Anne salçası güneşte kuruduğu için ekşiyor ve tostun tadını bozuyormuş. Deneme yanılma yöntemiyle bir fabrika salçasını bulmuşlar ve 15 yıldır bundan vazgeçmemişler. Gerçekten de ekşi olmayan hafif ve tamamlayıcı bir domates tadı bırakıyor çıtır ekmeğin üzerine bolca sürülen salça!

Susurluk tostunun içinde işte sadece bunlar var. Rus salatası, salamı, sosisi yok!

Tost kadar garnitür ve içecekler de özel!

Susurluk Tostu 1

Tost siparişimiz ile beraber masamıza son derece mütevazı bir tabak geliyor. Tabakta dilimlenmiş kocaman köy domatesi ve acı biber var. Tabak mütevazı ama domatesin bir diliminden bile lezzet fışkırıyor. Balıkesir’in taşı toprağı lezzet.

Kahvehane dediysek boşuna değil, kocaman bir çay ocağı var. Araç kullanıyorsanız ayran tavsiye etmem, ancak yolcular tercih edebilir. Tostunuzun yanında çayın yanı sıra ev yapımı limonata veya kızılcık şerbeti tercih edebilirsiniz. Kızılcık ve limonatayı Nihat Bey ve Fatih Bey’in annesi kendi elleriyle yapıyor.

İstanbul – İzmir arasının en lezzetli ve mütevazı noktası!

Susurluk Tostu

İçeride devamlı “3 tane karışık tost, 2 çay, bir ayran” sesleri yükseliyor. Burada tam bir mahalle kıraathanesi atmosferi var. Son derece salaş ve rahat bir ortam. Yılların kahvehanesi zamanla lezzet avcıları arasında popüler bir durak olmuş. Sadece bilen biliyor ve vazgeçmiyor.

Siparişler geldikçe Nihat Bey ve Fatih Bey’den biri tostu hazırlıyor, diğeri tost makinesinin başında vızır vızır çalışıyor. Çay ocağından içecekler alınıp dakika içinde masanıza geliyor. Burada muhakkak karışık tost yemelisiniz. Hatta benden tavsiye kesinlikle bol sucuklu söyleyin zira sucuğun tadı i-na-nıl-maz!

Susurluk tostu nerede yenir? sorusunun işte cevabı:

Adres: Han Mah., Garaj Cad., 10600 Susurluk, Balıkesir

Telefon: 0266 865 14 04

Burger’i de en az Susurluk tostu kadar seven okuyucularımız için, Kadıköy J. Burger, adresi, lezzetleri ve daha fazlası. Tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı