Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek bekleyenleri en çok heyecanlandıran hazırlıklardan biri kuşkusuz bebek odası hazırlamaktadır. Minik yavrunuzun dünyaya gözlerini açmasıyla en güzel ve en ideal bebek odasını görmesini istiyorsanız sizler için hazırladığımız bebek odası dekorasyonu önerilerimize göz atabilirsiniz. Bebek odası hazırlarken bilinmesi gerekenler ve bebek odası dekorasyonu olmazsa olmazları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Bebek Odası Dekorasyonu Olmazsa Olmazları

Bebek Odası Dekorasyonu Mobilyalar

Beşik / Karyola: Bebek odası hazırlarken belki de ilk alınan bebek odası mobilyaları arasında beşik ve karyolalar yer almaktadır. Beşik ve karyolaların şık olmasına dikkat edildiği kadar konforlu ve güvenli olmasına da dikkat edilmelidir. Bebeğinizin karyolasını özellikle hiçbir şeye ulaşamayacağı şekilde, odadaki diğer eşyalardan uzak bir yere yerleştirmenizi öneririz. Ayrıca beşik ve karyola kenarlarının bebeğiniz ayağa kalktığında aşamayağı yükseklikte olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylece düşmelerin önüne geçebilirsiniz.

Gardırop & Şifonyer: Yine bebek odası olmazsa olmazlarından olan gardırop ve şifonyerler bebeğinizin minik kıyafetlerini düzenli ve hijyenik bir şekilde muhafaza etmenizi sağlayan mobilyalardır. Bebeğiniz için ayrı bir kıyafet alanı oluşturmak hem hijyeni koruma açısından hem de karışıklığı önleme açısından oldukça önemlidir. Eğer sıfırdan bir bebek odası dekorasyonu yapacaksanız çekmeceli ve raflı bir gardırop almaya dikkat edebilirsiniz.

Aydınlatma Ürünleri: Bebek odası aydınlatması seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik aydınlatıcıyı yerleştireceğiniz noktadır. Aydınlarma direkt tepeden olmamalıdır. Hatta bebeğiniz için oda seçerken mümkün olduğunca aydınlık ve ışık alan bir oda belirlemeye özen gösterin. Gündüzleri mümkün olduğunca ışığı açmayacağınız bir oda bebeğinizin daha kusursuz bir uyku çekmesine de yardımcı olacaktır. Bebek odası aydınlatmasını yandan seçmeli ya da abajur kullanmalısınız.

Bebek Odası Aydınlatma

Bebek Odası Perdesi: Bebek odası için perde seçerken mümkün olduğunca sağlıklı bir kumaş seçmeye özen göstermelisiniz. Perdenin kumaşı, boyar maddesi, ışığı engellemesi, kolay kullanımı gibi hususlar perde seçiminde belirleyici diğer noktalardır. Bebek odası perdesinin yerlere kadar inmemesi, kolay yıkanabilir ve kolay ütülenebilir olması gerekir. Bu noktada kolaylık sağlaması adına dilerseniz stor perde kullanabilirsiniz.

Bebek Odası Halısı: Bebek odası halısı sağlık açısından en büyük önem arz etmektedir. Halının toz tutmayan ama gezinmelere karşı tozun havalanmasını da önleyen bir yapıda olması gerekiyor. Özellikle bebeğiniz emeklemeye başladığı zaman halıdan alerji kapabilir ve sık sık hastalanabilir. Bu yüzden bebek odası dekorasyonu yaparken en titiz ve seçici davranmanız gereken eşyalardan biri halıdır.

Bebek Odası Tekstili: Ve olmazsa olmaz bebek odası dekorasyonu öğelerden biri de bebek odası tekstilidir. Bebek uyku seti seçimi hem hijyen hem de konforlu bir uyku açısından oldukça önemlidir. “Bebek Uyku Seti Seçiminde Püf Noktalar” başlıklı yazımıza göz atarak bu konudaki tüyoları öğrenebilirsiniz.

Bebek Odası Dekor Ürünleri: Bebek odası dekorasyonunda bebek odası dekor ürünleri özlelikle son yıllarda adeta olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bebeğinizin odasını daha şirin ve daha kişisel bir havaya büründürmenizi sağlayacak dekor ürünlerinden bazıları; fotoğraflarının yer aldığı çerçeveler, isminin harfleri, harfli tablolar, kaneviçe üzerine isim ve doğum tarihi işlemesi, dekoratif sepetler, kar küreleri ve biblolardır.

İdeal Bebek Odası Dekorasyonu İçin Bilmeniz Gerekenler

Bebek Odası Dekorasyonu Fikirleri

  • Bebek odası dekorasyonu yapmaya karar verdiğinizde belirlemeniz gereken ilk şey hangi odası bebek odası olarak kullanacağınızdır. Bebek odası seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalar; odanın ebeveyn odasına yakın olması, odanın sessiz bir yerde bulunması, iyi ışık alması ve kesinlikle pencereli olmasıdır. Bebek odasının sizin odanıza yakınlığı onu her an duyabilmenizi sağlar. Pencere ise odayı sık sık havalandırabilmeniz açısından önemlidir.
  • Bebek odası döşemesi parke ve laminant gibi tozun ve her türlü pisliğin görülebildiği, kolayca temizlenen bir malzemeden yapılmalı. Kolay temizlik için halı seçimi yaparken çok büyük bir model tercih etmemenizi öneririz.
  • Bebek mobilyası alışverişi yaparken mobilyayı mümkün olduğunca doğal malzemeden seçmeye özen gösterin. Ağaç ve masif mobilyalar diğer mobilya malzemelerine göre bütçeleri biraz esnetmeyi gerektirse de sağlık açısından en doğru alternatiflerdir.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

  • Bebeğinizin mobilyalarında asla sivri ve keskin kenarların olmamasına dikkat edin.
  • Bebek odası duvar ve mobilya renkerine karar verirken pastel tonlara yönelebilirsiniz. Uzmanlara göre mavi ve yeşil renkleri hem sakinleştirici etkiye sahip hem de sinekleri uzak tutmakta.
  • Bebek odası dekore ederken odada bebek güvenlik ürünleri kullanmaya özen gösterin. (Priz koruyucu, köşe koruyucu gibi.) Tüm Bebek Güvenlik Ürünleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Montessori‘ye uygun bir bebek odası hazırlamak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı