Bebek Oyunları

Anne ve Bebek

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için oyunun önemi oldukça büyük. Hem bebeğinizle eğlenceli vakit geçirmek hem de onun sağlığına katkı sağlamak için bol bol oyun oynamayı ihmal etmeyin. Geçmişten günümüze kadar gelen çeşitli bebek oyunları bulunuyor. Bebeğiniz için oyun seçerken zeka geliştirici ve eğitici olmasına da dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz için yeni ve geliştirici oyunlar arıyorsanız işte en popüler bebek oyunları isimleri ve bebeğinize faydaları:

1. Ritim Geliştirme Oyunu

Ritim Geliştirme Oyunu

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren oynayabileceğiniz bebek oyunları çeşitlerinden biri ritim geliştirme oyunudur. Farklı nesnelere sopa, kalem ve elle vurarak bebeğinizin sesleri takip edip etmediğine bakabilirsiniz. Ayrıca ritimlerle şarkılar da söyleyebilirsiniz. Bebeğinizin ritim duygusunu geliştirme çok önemlidir. Bu oyun sayesinde bebeğinizin seslere karşı duyarlılığını artırabilir, aynı zamanda yeni sesler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. İlerleyen aylarda ritimlerle beraber, bebek oyunları şarkıları ile oyunu daha renkli hale getirebilirsiniz.

2. Fış Fış Kayıkçı

Anne ve Bebek Oyunu

Şarkılı ve hareketli bebek oyunları denilince ilk akla gelenlerden bir tanesi fış fış kayıkçı oyunudur. Bu oyunu bebeğinizin 6 aylık olmasından itibaren onunla birlikte oynayabilirsiniz. İki kişilik olan fış fış kayıkçı oyununda el ele tutuşulur ve karşılıklı olarak fış fış kayıkçı şarkısı söylenerek, bebeğinizi kendinize doğru çeker ve itersiniz. Şarkının ritmi ve hareketlerle bebeğin dil gelişimine katkıda bulunulur ve bu esnada yapılan çekme-itme hareketleriyle bebeğinize zevkli bir egzersiz yaptırmış olursunuz. Fış fış kayıkçı sözleri şu şekilde:

Fış fış kayıkcı kayıkcının küreği
Hop hop eder yüreği
Akşama fincan böreği
Sabaha bayram çöreği.

Fış fış kayıkcı kayıkcıya gidelim
Kayığına binelim denizlerde gezelim
Balık gibi yüzelim.

Fış fış kayıkcı kürekleri çekelim
Dalgaları aşalım akşam eve gidelim
Balıkları yiyelim.

3. Taklit Oyunu

Taklit Oyunu

Taklit oyunu bebek oyunları çeşitlerinden 1 yaş ve üstüne hitap eden bir oyundur. Bu oyunu oynamak için farklı hareketler yaparak çocuğunuzun sizi taklit etmesini sağlayarak onu teşvik edin. Örneğin: El sallayın, uyuyor numarası yapın. Sadece bununla yetinmeyin ve sizin de onu taklit edebilmeniz için onun da bir şeyler yapabilmesini sağlayın. Bunun için bebeğinize başlangıçta önerilerde bulunmanız gerekebilir. Bu etkinlik bebeğinizin taklit becerisini geliştirecektir.

4. Kukla Oyunu

Kukla Oyunu

Aylar geçtikçe, bebeğinizin dış dünyayı izleme ve olayları takip etme yeteneğinin arttığını fark edeceksiniz. Bebek oyunları için oyuncakların satıldığı yerlerden kuklalar alabilir veya kuklanızı bebeğiniz için kendiniz yapabilirsiniz. Bu oyunun bebeğinizin hayal gücünü ve yaratıcılığını, duyularını, dinleme-iletişim becerilerini, merak ve keşif duygusunu geliştirdiğini fark edeceksiniz. Bebeğinize sunmuş olduğunuz farklı kukla hareketleri, onun hayal dünyasının kapılarını aralamasına yardımcı olacak ve dil becerilerinin de gelişmesine katk sağlayacak. Kukla oyunu, okul öncesi eğitim döneminde de sıkça kullanılan oyun çeşitlerinden biridir.

5. Dıgıdık Dıgıdık

Bebek Oyun Parkı

Bebek oyunları arasından, küçükken anneanne-dedelerimizle en çok oynadığımız oyunlardan biri bu olsa gerek. Siz de bu oyunu bebeğinizi dizinize oturtup, dizinizi yavaşta zıplatarak oynatabilirsiniz. Bu oyunu at sürüyormuş veya arabadaymış gibi sesler çıkararak bebeğiniz için daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Dıgıdık oyunuyla bebeğinizin motor becerilerini, denge ve koordinasyonunu, merak duygusunu, dinleme-iletişim kurma becerisini geliştirebilirsiniz.

6. Doku ve Tanı

Bebek Oyunları

Bebeğiniz dış dünyayı keşfe yeni başladı ve daha keşfedeceği pek çok şey var. Neden bu keşif serüvenini bebek ve çocuk oyunları ile daha keyifli hale getirmeyesiniz? Yiyebileceği farklı doku, şekil ve kokulardaki nesneleri bir tepsi ile önüne koyun. Bebeğinizin bu cisimleri eline alıp, tadarak keşfetmesi için ona zaman tanıyın. Bu oyunla bebeğinizin duyularını, motor becerilerini, merak ve keşif duygularını, paylaşma-işbirliği becerisinin gelişmesine katkıda bulunmuş olacaksınız. Buna ek olarak bu oyun, damak tadının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bırakın etraf biraz kirlensin!

7. Ce-e

Ce e Oyunu

Ce-e (yabancı dillerde pick-a-boo), her zaman bebekle oynanabilecek en eğlenceli bebek oyunları arasındadır. Birçok bebeğin ilk oyunudur da diyebilirz cee oyunu için. Bu oyunda basitçe ellerinizi yüzünüze kapatırsınız, sonra ellerinizi açıp “ce-e” dersiniz. 9 aylık olana kadar bebekler, yüzünüzü kapattığınızda hala orada olduğunuzu anlamaz, o yüzden kaybolma-geri gelme numaranıza oldukça şaşırırlar. Kaybolduktan sonra geri gelmenize alışması aranızda güven bağı oluşturmanıza da yardımcı olur. Ayrıca bu oyunda sizden gördüğünü tekrarladığından, öğrendiğini yansıtmayı da öğrenmiş olur. Ayrıca kendi hazzı ve bedeniniz kontrol edebilmenin farkına varır ve kendine olan özgüveni artar.

8. Burnun Nerede?

Burnun Nerede Oyunu

Bebek oyunları arasında en sevimlilerinden biri olan burnum nerede oyunu, bebeğinizi hem güldürecek hem de onun dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak. Burnuna dokunurken ona, şarkı söyler gibi bir tonda “Burnun nerede?” diye sorun. Aynı oyunu vücudunun farklı uzuvları ve etraftaki nesnelerle de tekrarlayın. Bu oyun onun uzuvlarını tanımasını ve kendi keşfetmesini sağlayacaktır.

9. Attı-Tuttu

Top Oyunu

Bebeklerin tutma yeteneği sandığınızdan daha erken şekillenmektedir. Bu yüzden attı-tuttu oyunu seveceğinden şüpheniz olmasın. Bu oyun için bebeğinizin dikkatini çekebilecek farklı renk ve dokulardaki çıngıraklı yumuşak toplar oldukça idealdir. Ona topu hafifçe yuvarlayıp “attı” dedikten sonra bebek onu yakalayınca “tuttu” diyebilirsiniz. Bebek oyunları içinde bebeğinizin yakalama ve kavrama yeteneğini geliştirebilecek bir seçenek.

10. Renkli Bloklar

Lego Oyunu

Çocukların oyun oynamaktan en çok keyif aldığı oyuncakları elbette ki legolarıdır. Legoların büyük parçalı olanları da, belli geometrik şekillere sahip olup ilgili yere yerleştirilenleri de renkli bloklardan sayılabilir. 6 aylık ve üstü çocuklar için uygun olan bebek oyunları arasında sayabileceğimiz renkli bloklar, bebeğinizin yalnız başına da bir şeyler yapmayı öğrenmesine yardımcı olacak. Legolarla oynamak, ona oyun kurmayı öğretmesinin yanı sıra yeni şekiller ortaya çıkararak keşfetmesini ve yaratıcılığını konuşturmasını da sağlayacak.

11. Dijital Oyunlar

Dijital Oyunlar

Bebeklere cep telefonu veya tablet verip vermemek günümüzde hala bir tartışma konusudur. Elbette uzun süre bu cihazlarla haşır neşir olan bebeklerin gözleri yorulabilir veya sosyal ilişki kurma becerileri körelebilir ama kontrol sizde olduğu sürece uzmanlar tarafından geliştirilmiş bebek oyunları sayesinde bebeğinizde yukarıda bahsedilen birçok faydayı  dijital oyunlarla da görebilirsiniz. Ama her şeyin bir sınırı olması gerektiğini unutmayın!

Bebeğinizin sağlıklı ve rahat bir şekilde nasıl uyuyacağını merak ediyorsanız tıklayın !

Önceki YazıSonraki Yazı