Doğal Taşlar

Doğal Taşlar

Doğanın bizlere sunmuş olduğu en özel ve güzel hediyelerden biri olan doğal taşlar gerek şifalı oluşları gerekse son derece estetik bir görünüme sahip olmalarıyla çok sık kullanılmaktadır. Ağrı dindirmekten, nazar kesmeye; miskinlik gidermekten enerji vermeye kadar birçok faydası bulunan bu bu doğal taşlardan kolye, bileklik, yüzük ve küpe gibi takılar da yapılmaktadır. Böylece bu şifalı taşları hem dilediğiniz zaman yanınızda bulundurabiliyorsunuz hem de şıklığınızı doğanın armağanı ile tamamlayabiliyorsunuz.

Peki nedir bu çok şifalı doğal taşlar. Sizler için insanlar üzerinde etkisi ve faydası olduğu bilinen 11 doğal taşı ele aldık. Gelin bu şifalı taşlara hep birlikte göz atalım.

1.Tüm Dopinglere Meydan Okuyan Akik Taşı

İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’den alan akik taşı, deyimi yerindeyse tüm dopinglere meydan okuyor. Neden mi? Çünkü bu taş, yüksek enerji vermesi ve kişiye özgüven aşılamasıyla meşhur. Kötü enerji ve olumsuzluklara karşı birebir olan akik taşı, canlılık ve iyi enerji veriyor olması sebebiyle moralinizin düşük olduğu zamanlarda en iyi yardımcınız olabilir. Stres ve sıkıntı yaşadığınız günlerde akik taşı kolye ya da bileklik gibi bir aksesuar kullanarak olumsuz enerjiden kurtulmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Doğal Taşlar

Bir merkezden yayılan kuşaklarda farklı renkler olarak kendini gösteren akik taşını; kırmızı, gri, beyaz, mavi, yeşil ve kahve renklerinde görmek mümkün. Eski çağlardan beri süs eşyası ve mücevher olarak kullanılan bu taş günümüzde de hayli rağbet görmektedir.

Doğal Taşlar

2. Doğal Taşların Gözdelerinden Ametist Taşı

Şifa ve fayda bakımından en güçlü taşlardan biri olan ametist taşı, eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinmekteydi. Doğal bir rahatlatıcı olan bu taşın uykusuzluğa iyi geldiği de bilinenler arasında. Eğer siz de uykusuzluk problemi yaşıyorsanız yatmadan önce ametist kristalini bir müddet elinizde tutup ardından yastığınızın altına koyarak uykuya dalabilirsiniz. Mor, eflatun, mavi-mor renklerine sahip bu taş, doğal taş takıları sevenlerin de gözdesi.

3. İletişim Kuvvetlendirici Ay Taşı

İletişim ve sezgileri kuvvetlendirdiği bilinen ay taşının ayla ilişkisi olduğu bilinir. Aydan yansıyan ışığın ay taşının ışığı olduğuna inanılmıştır.  Nazara inanlar arasında da popülerliğini koruyan bu taşın nazar kestiği düşüncesi yaygındır. Ayrıca kramp ve bacak ağrılarını da azalttığı bilinen ay taşı doğal bir ağrı kesicidir.

Sütbeyaz, yeşil, sarı, pembe ve beyaz renklerinde doğada bulunan bu doğal taşlar bileklik ve kolye olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Doğal Taşlar
Doğal Taşlar

4. Aşk Tanrıçası Venüs’ün Tırnakları Olan Oniks Taşı

Oniks taşının diğer doğal taşlardan farklı olarak bir hikayesi bulunmaktadır. Rivayete göre güzellik tanrıçası olan Cupid, aşk tanrıçası Venüs’ün uyurken tırnaklarını keser. Cupid’in bir çöle bıraktığı bu tırnaklar çöl kumlarında bu taş haline dönüşür. Bu yüzden Latince’den gelen “onixs” kelimesinin dilimizdeki karşılığı “tırnak”tır.

Beyaz, gri, yeşil ve siyah renklerine sahip olan bu taşın özellikle siyah rengi takı ve aksesuarlarda sıkça kullanılmaktadır.

5. Doğadaki Sınırlı Güzelliklerden Biri Olan Mercan Taşı

Mercan taşı, kutsal kitaplarda da bahsedildiği gibi doğadaki sınırlı nesnelerden biridir. Doğal mercan taşı, tahıl ve ahşap görünümünde ve sertliğindedir. Çoğunlukla pembe, kırmızı ve beyaz renklerinde bulunan bu taşın en değerlisi kırmızı mercandır.

Mücevher ticaretinde son derece gözde olan bu taş birçok aksesuar ve objede karşımıza çıkmaktadır.

Doğal Taşlar
Doğal Taşlar

6. En Pahalı Taşlardan Safir Taşı

Dünyanın en değerli ve en pahalı taşlarından olan safir taşı sert ve ısıya dayanıklı bir yapıya sahiptir. Büyüleyici mavi renkte bulunan bu taş ayrıca aydınlık ve ışıltılı görünümüyle diğer taşlardan farkını ortaya koymaktadır. En değerli safir taşlarının Hindistan’dan çıkarılmaktadır ve bilinen en büyük safir, 563 karatlık Hindistan Yıldızı’dır.

Kendisine has canlı ve parlak bir görünüme sahip olan bu taş, tarih boyunca da özellikle Batı kralları tarafından koruyucu olarak kabul edilmiştir. Üstelik bu dönemde taşın kullanımı yalnızca kralların tekelinde bulunmuştur. İhanetten, yenilgiden, büyüden ve kötülüklerden koruduğuna inanılan safir taşı günümüzde de değerli takılarda kullanılmaktadır.

7. Denizin Sunduğu En Güzel Armağanlardan İnci

Kuşkusuz denizden çıkan güzelliklerin başında inci taşı gelmektedir. Kabuklu iki deniz canlısı olan inci istiridyesi ve inci midyesinin ürettiği bu taşın oluşum hikayesi de oldukça etkileyici. Oluşumunun başlangıcında, istiridyenin içine kaçan kum ve benzeri bir madde bulunmaktadır. Bu madde uzun yıllar boyunca istiridye tarafından art arda bırakılan ve zamanla kristalleşen bir salgıyla kaplanır. Yaklaşık olarak 8 yıllık bir ömre sahip olan istiridyenin içindeki incinin oluşum süresi ise 6 yıldır.

Doğal Taşlar

Beyaz, gri, pembe ve siyah renklerinde bulunan inci, işlenmesine gerek kalmadan doğal olarak kullanılabilecek güzelliğe sahiptir. Bayanların şıklığını asil bir şekilde tamamlamak için sık sık kullandıkları inci aynı zamanda erkekler tarafından da teşbihlerde tercih edilmektedir. “Taçların Kraliçesi” olarak bahsedilen inci ayrıca alçak gönüllüğün, temizliğin, mutlu bir evliliğin sevgi ve şefkatin simgesidir.

Doğal Taşlar

8. Kem Gözlerin Savaşçısı Turkuaz Taşı

Turkuaz taşının kem gözlere ve nazara karşı etkili bir doğal savaşçı olduğu bilinmektedir. Ayrıca migrene iyi gelmesi ve tansiyonu düzenlemesi de turkuaz taşının faydaları arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra renk değiştirme özelliğine sahip bu taş vücudun salgıladığı sıvılara karşı duyarlıdır. Bu yüzden hastalık durumunu renk değiştirerek haber verdiği söylenir.

9. En Değerli Taşlardan Yakut Taşı

Kesildiği zaman elmas kadar göz alıcı bir taş olan yakut taşı güzelliği, sert ve dayanıklı yapısı ile en değerli taşlardan biri olarak kabul edilmektedir. Öyle ki Hindistan’da “Taşların Efendisi” olarak adlandırılmaktadır. Kan kırmızısı renginde olan bu taş ışıltılı ve kıvılcıma benzer bir taştır. Ayrıca bünyesinde bulunan krom ve demir mineralleri nedeniyle kırmızının değişik tonlarına bürünebilmektedir. Günümüzde en değerli ve şık aksesuarlarda kullanılan bu taş, kadınların gözdesi halindedir.

Doğal Taşlar
Doğal Taşlar

10. Cesaret ve Özgüven Aşılayıcı Yeşim Taşı

Doğal taşlar içerisinde en rahatlatıcı taşlardan biri olan yeşim taşı doğada ufak parçalar halinde bulunmaktadır. Sol el içinde taşınarak ya da kalp bölgesine gelecek şekilde takılarak kullanılması gereken yeşim taşı, korku ve endişeden uzak tutarak kişiye cesaret ve özgüven aşılar. Aynı zamanda kendini doğru ifade etme ve düşünceleri netleştirme de bu taşın sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

11. Başarı ve Gücün Temsilcisi Kuvars Taşı

Dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılmış olan kuvars taşı yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturmaktadır. Kuvars kristali olarak da adlandırılan bu taşın içinde donmuş bir su damlası bulunur ve kırıldığında tekrar suya dönüşür. Geçmişten günümüze sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars kristali, oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüzde hala tedavi nitelikli taşların başında gelen kuvars aynı zamanda başarı ve gücün sembolüdür. Kötülüklere karşı koruma özelliğinin de bulunduğu bilinen kuvars kristali; beyaz, pembe ve renksiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yüzük, küpe ve kolye aksesuarlarında kullanılan bu taş sadelik ve şıklığı bir arada sevenlerin tercihi olmaktadır.

Doğal Taşlar

Görüldüğü gibi doğal taşlar ve özellikleri oldukça etkileyici. Peki siz bu doğal taşları nasıl buldunuz? Daha önce kullandığınız ve etkisine tanıklık ettiğiniz bir taş oldu mu? Eğer hala bir doğal taş edinmediyseniz n11.com’da bulunan birbirinden şık ve özel doğal taş takılara göz atarak tarzınıza en uygun aksesuarı seçebilirsiniz. Ayrıca özel ve düşünülmüş bir hediye alternatifi olabilecek doğal taşların fiyatlarının cepleri zorlamadığını da hemen belirtelim.

Çin astroloji ile ilgileniyorsanız, detayları görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı