Çiçekli Elbiseler

Çiçekli Elbise

Bahar tüm hızıyla devam ederken biz de bahar için trend ve kombinlerden bahsetmeye doyamadık. Bu hafta eğlenceli olduğu kadar keyifli bir trendden bahsedeceğiz: Çiçekli elbise.  Çiçekli elbiseler, 2018 moda sezonunda fazlasıyla yer alacak. Çiçekli desenlerin nasıl giyileceğinden, çiçekli elbiselerin nelerle kombine edileceğine kadar her şey bu yazıda.

Çiçekli Desenler Nasıl Giyilir?

İster çiçekli elbiseler olsun, ister bluz gibi daha kısa bir parça olsun, çiçekli desenlerin giyilmesi biraz dikkat gerektirir. Çiçekli desenleri “çok renkli kıyafetler” kategorisine dahil edebiliriz. Yeni sezon kıyafetlere bakarken çiçeklerin cazibesine kapılmadan önce ipuçlarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çiçekli bluz ile başlayalım. Bayan giyimde bluz önerileri konusunda kendimizi daha özgür hissediyoruz çünkü çiçekli elbiseler etek, pantolon ve şortla rahatlıkla kombin edilir. Bol çiçekli bir bluzu tek renk bir altla ve fazla renkli olmayan bir ayakkabıyla birleştirerek günlük yaşamınızda, ofisinizde veya davetlerde giyebilirsiniz. Çiçekli desenler hem sizin hem sizi görenlerin içini açarken baharın ruhunu taşımanızı da sağlayacak.

Çiçekli desenleri etekte de tercih edebilirsiniz ama burada durum biraz alengirli. Kısa eteğiniz ya da uzun eteğiniz karışık çiçek desenlerine sahipse bluzunuzu kesinlikle sade, hatta tek renk seçmelisiniz. Eteğinizin içinden bir renk tonuna göre bluz seçmeniz en garantilisi olacaktır. Eteğinizin yüksek belli olup olmaması burada büyük önem taşıyor. Yüksek belli etekler uzun da olsa kısa da olsa bluzunuzu belinizden içeri sokmanızı gerektirir. Crop top dediğimiz kısa, kesik üstlerle de kombinasyon yapmanız mümkün. Kalçalarınızın geniş görünmesini istemiyorsanız etekte çiçek deseni konusunda temkinli davranmanız iyi olur.

Çiçekli Elbiseler Nelerle Kombin Edilir?

Çiçekli elbiseler hakkında da ayrıca bahsedeceğiz. Çiçekli elbisenin 2018 modasında yine yeri var ve muhtemelen ilerleyen yıllarda da olacak. Yeni sezon çiçekli elbiseler arasından seçim yaparken öncelikte onu nerede ve ne zaman giyeceğinizi düşünün. Püfür püfür bir sahil kasabasında dolaşırken açık renklerde incecik bir ipli elbise ideal olabilir ama ofisinizde daha koyu renkli bir fonda daha az sayıda çiçekleri olan bir elbise daha iyi gidebilir. Çiçekli elbiseleri bir de boylarına göre düşünmek lazım.

Çiçekli kısa elbiseler, özellikle minyon kadınlara yakışan bir modeldir. Bu elbiseleri günlük keten bir ayakkabı ya da platform topuklu veya ince topuklu bir ayakkabıyla kolaylıkla kombine edebilirsiniz. Ayakkabıları elbiseye uysun diye çiçekli seçmek büyük ihtimalle hata olacaktır. Aynı markanın aynı desenli elbise ve ayakkabısı kabul edilebilir ama öteki türlü salı pazarı gibi bir karışım elde etmeniz ihtimal dahilinde.

Çiçekli uzun elbiseler için de birkaç kombin önerimiz olacak. Bu elbiselerden alırken öncelikle boyunuzu olduğundan kısa ve kilonuzu olduğundan fazla göstermemesine dikkat edin. Bunun için de yine çiçek desenlerinin boyutuna ve sayısına göre seçim yapabilirsiniz. Bir de çiçek desenlerini  doğru yerlerde olması da sonuca etki edecektir. Burada kesin olarak “şöyle şöyledir” diyemiyoruz, deneyip görmeniz ve vücudunuza göre seçim yapmanız en iyisi. Fırfırla, pliyle veya yırtmaçla hareketlendirilmiş elbiseleri de denemeyi unutmayın. Bu elbiseleri sandalet veya ince topuklu ayakkabılarla kombine edebilirsiniz ama yine sade modellerden ve bir de ince şeritli modellerden gidin.

Kısa ya da uzun çiçekli elbiselerde bu aralar epey moda olan yakalardan kullanabilirsiniz. Ama bunları ipli, kolsuz veya V yaka modellerle kombinlemenizi öneririz. Yaka takmaktan sıkılan bir yapınız varsa ince bir şalı boynunuza şık bir şekilde dolayabilirsiniz. Şalda da desen değil tek renkten ilerleyin.

Çiçekli elbiseler için çanta seçerken elbette işlevsel olması önemli. Bir davette minik bir el çantası yeterli olacaktır ama ofis için bir kol çantası veya okula giderken zarif bir sırt çantası seçmeniz yerindedir. Mantık aynı, elbiseniz çok desenliyse çanta aşırı ayrıntı içermeyen, tek renkli bir model olursa risk daha az olur. Ama siyah, kahverengi veya beyaz gibi her şeyle gidebilen renklere de yönelebilirsiniz. Elbette ayakkabınızla uymak kaydıyla.

Takı olarak da küpe mutlaka olmalı. Gümüş veya altın renkli tek bir top küpe kadar elbisenizin renklerinde uzun bir küpe de uygun bir aksesuar seçimi olacaktır. Elbiseniz kolsuz veya kısa kolluysa bileklik veya yüzük de takabilirsiniz. Çiçekli elbisede en tartışmalı aksesuar ise kolye. Kolyenizin fazlalık etmemesi veya elbiseyle birlikte kaybolup gitmemesi önemli. İnce ipli bir elbiseye ince zincirli, küçük uçlu bir kolye gidebilir. Ama birazdan ünlülerden de göreceğimiz üzere hiç kolye takmamanız da kabul edilebilir.

Ünlüler Çiçekli Elbiseleri Nasıl Giyiyor?

Çiçekli elbiseler kadın giyimde sıklıkla tercih ediliyor ve ünlüler de bundan geri kalmıyor elbette.

Güzel yüzü ve selvi boyuyla arz-ı endam eden Liv Tyler, çiçekli uzun elbiseyi tercih etmiş. Siyah fondaki çiçekler dikkatleri fazla dağıtmıyor ve siyah ayakkabılar da elbiseyle gayet uyumlu. Yüzük dışında bir takı göremiyoruz.

Çiçekli Elbise
Çiçekli Elbise
Fransız zarafetini taşıyan Léa Seydoux, oldukça yazlık ve aslında mütevazı (Dolce Gabbana mütevazılığı…) bir elbiseyi tercih etmiş. Elbisenin içindeki kırmızıyı çekip çıkararak ona uygun ayakkabılar giymeyi seçmiş. Yine aksesuar göremiyoruz.

Claire Danes de Liv Tyler gibi siyah fonlu bir elbise ve siyah topuklu ayakkabılar giymiş. Ama bu sefer elbisenin boynu kapalı ve takı olarak elbisedeki turkuvazla uyumlu damla küpeleri görebiliyoruz.

Çiçekli Elbise
Çiçekli Elbise
Açık renkli kısa çiçekli elbise örneğimizle yazıyı sonlandıralım. Miranda Kerr, beyaz dantel üzerine işlenmiş mavi ve yeşil renkli çiçeklere sahip elbisesiyle aslında kombinasyon ihtimalini yükseltmiş. Uçuk mavi topuklu ayakkabılar ve lacivert el çantası ve incecik bir bileklikle minimalist bir şıklık sağlamış.

Bahar için başka elbise fikirleri almak isterseniz tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı