Gelinlik Önerileri

Düğün gününde mükemmel bir gelin olmak isteyenler, öncelikle gelinlik modelini seçerken vücut tipini göz önünde bulundurmalı. Dışarıdan beğendiğiniz bir gelinlik modeli, üzerinizde sandığınız kadar güzel durmayabilir. Bu nedenle de gelinlik denemesi yaparken vücut tipine uygun olanlar seçilmeli. Hayalini kurduğunuz gelinliği giydiğiniz zaman hüsrana uğrayabilirsiniz. Bazı kadınlar kabarık gelinlik modelleri ile tıpkı prenses gibi görünmeyi hayal eder. Oysa bu model gelinliği giymek için vücut tipinin de uygun olması gerekir. Aynı şekilde vücuda tam oturan balık model gelinlikler için de vücut yapısının gelinliği taşıyabilecek şekilde olması gerekir. Vücudunuzda bulunan kusurları kapatan ve mükemmel görünmenize yardımcı olan gelinlik modelini bulmak için hazırladığımız listeye bakabilirsiniz.

1. Kum Saati Vücuduna Sahipseniz:

Prenses Gelinlik

Vücudunuz kum saati görünümündeyse dünyanın en şanslı kadınları arasındasınız demektir. Kalçaları ve omuzları aynı oranda olan bu vücut tipinin beli de incedir. Bu vücut tipine sahip olanlar, tüm gelinlik modellerini rahatlıkla taşıyabilir. Balık formunda bir gelinlik modeli ile vücudun kusursuzluğunu ön plana çıkarabileceğiniz gibi kuyruklu gelinlik modelleri ile de adeta bir prensese benzeyebilirsiniz.

2. Kısa Boyluysanız:

Yarım Balık Gelinlik Modeli

Boyunuz kısaysa, sizi daha da kısa gösterecek kabarık gelinlik modellerini değil de düz kesime sahip olan A kesim gelinlik modelleri tercih etmeniz daha güzel görünmenize yardımcı olacak. Yarım balık ve mini gelinlik modelleri kısa boylulara çok yakışıyor. Kısa boyluysanız ve boyunuzu uzun göstermek istiyorsanız gelin saçını mümkün olduğu kadar yukarı topuz yaparak ya da saçınıza taç takarak boyunuzun daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kabarık duvak modelleri de daha uzun görünmenize yardımcı olacak.

3. Zayıfsanız:

Kabarık Gelinlik Modeli
Zayıf kadınlar gelinlik seçerken çok şanslı. Bu vücut tipine neredeyse tüm gelinlik modelleri uyuyor. Kabarık gelinlik modelleri ile ince belinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Gelinliğiniz ne kadar gösterişliyse gelin buketi, gelin ayakkabısı ve gelin çantası da o kadar sade olmalı. Gelin makyajını da dozunda tutmak önemli.

4. Fazla Kilolarınız Varsa:

Dantel Kollu Gelinlik
Vücudunuzda fazlalıklarınız varsa, gelinlik seçimi yaparken fazlalıklarınızı kapatan modelleri seçmelisiniz. Omuzlarınızdaki ve kollarınızdaki fazlalıkları kamufle etmek için dantel kollu gelinlik modellerini seçebilirsiniz.

5. Basenleriniz Genişse:

Kayık Yaka Gelinlik
Bu vücut tipine sahip olanlar gelinlik seçerken omuzlarla kalça arasındaki farkı kamufle eden modelleri tercih etmeli. Bunun için üst tarafı geniş gösterecek drapeli ya da kayık yakalı modeller uygun olabilir. Alt tarafın genişliğini kapatmak için de gelinliğin etekleri kabarık olmalı. Yarım balık gelinlik modeli ile kalçanın yuvarlaklığını ön plana çıkarmayı deneyebilirsiniz.

6. Uzun Boyluysanız:

Balık Gelinlik
Kabarık gelinlik modelleri, A kesim gelinlik modelleri ve tam balık modelleri uzun boylulara çok yakışıyor. Düğün hazırlıkları yaparken bu gelinlik modelleri arasından size yakışan modeli bulabilirsiniz.

7. Omuzlarınız Genişse:

V Yaka Gelinlik
Omuzlar geniş kalçalar darsa, altı kabarık üstü de dar gösteren gelinlik modelleri size uygun olacaktır. Üstü V yaka altı ise kabarık gelinlikler bu vücut tipine daha çok yakışıyor.

8. Büyük Göğüsleriniz Varsa:

Dantelli Gelinlik
Büyük göğüsleri olanlar, hem göğüslerinin güzel görünmesi hem de abartılı durmamasına dikkat etmeli. Bunun için de önü kapalı gelinlik modelleri ya da askılı gelinlik modelleri uygun olabilir. Toparlayıcı kullanarak göğüslerin orantılı görünmesini sağlarken dikkati başka yere çeken gelinlik modelleri tercih edilebilir.

9. Küçük Göğüsleriniz Varsa:

İşlemeli Gelinlik
Göğüs kısmı drapeli ya da işlemeli gelinlik modelleri uygun olabilir. Göğüsleriniz küçükse tercih etmemeniz gereken gelinlik modelleri arasında straplez gelinlik modelleri bulunuyor. Gelinliği tutacak göğüsleriniz olmadığı için düğün boyunca elinizle gelinliği yukarı doğru çekiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

10. Bacak Boyu Uzunsa/Kısaysa:

Düşük Belli Gelinlik

Gelinlik giydiğinizde dengeli bir görüntü oluşturmak için gelinliğinizi bacak boyunuza uygun olarak seçmeniz gerekiyor. Uzun bacakları olanlar düşük bel gelinlik ile; kısa bacakları olanlar da yüksek bel gelinlik ile dengeli bir görüntü sağlayabilir.

11. Göbeğiniz Varsa:

Kemerli Gelinlik

Göbeği olan, göğüsleri de büyük olan kadınlar, göğüslerinin güzelliğini vurgulayabilecek gelinlik modellerini tercih edebilir. Bel bölgesini kamufle etmek için de göğüsün tam altına konumlandırılmış kemeri bulunan gelinlikler uygundur. Böylece bel oyuntusu varmış gibi görünecek. A kesim ve helen tipi gelinlik modelleri de bu vücut tipine sahip kadınlar tarafından tercih edilmekte.

Düğün günü mükemmel görünmek için en güzel gelinliği seçmek yeterli değil. Kusursuz görünmek için gelin aksesuarlarının da gelinlikle uyumlu olması gerekiyor.

Hangi gelin çiçeğinin gelinliğinize uygun olduğuna karar veremiyorsanız tıklayın ve öğrenin.

Önceki YazıSonraki Yazı