Kopenhag’da Yapılacak 11 Şey

Kopenhag

Kuzey Avrupa’nın en rüzgarlı başkenti, bisiklet kenti Kopenhag’dayız bu hafta. Günlerce, dolu dolu gezilebilecek bir yer…

1. The Little Mermaid Heykeli İle Fotoğraf Çektirin

Danimarka’nın sembolü denizin içine yapılmış bronz bir deniz kızı heykeli. Çocukluğumuzda okuduğumuz “Andersen’den Masallar”ın yazarı Andersen’in anısına yapılmış. Masallarındaki deniz kızını temsil ediyor. Zaten HC Andersen Danimarka için çok önemli bir figür. Hakkında biraz daha bilgi edinmek isterseniz HC Andersen müzesini ve hatta Assistens Mezarlığı’nda da mezarını ziyaret edebilirsiniz. 

2. Nyhavn’da Dolaşın

İnternette Danimarka için arama yaptığınızda karşınıza rengarenk binalarla dolu, kanal kenarında bir yerin fotoğrafları çıkacaktır. İşte bu alan Nyhavn.. Kanal kenarında dolaşın, cafelerde bir şeyler atıştırın ya da az maliyetli bir gezi planlıyorsanız alın marketten içeceklerinizi, kanal kenarında oturan gençlerin arasına dalın.

3. National Museum of Denmark’ı Gezin

Bir ülkeyi anlamanın en kolay yanlarından biri de milli müzelerini ziyaret etmektir. National Museum of Denmark size hem Danimarka tarihi hem de Vikingler ile ilgili pek çok bilgi sunuyor.

4. The Black Diamond ve The Royal Danish Opera House Binalarını Gezin

Kopenhag’da gezilmeyi hakeden iki muhteşem bina var. Bunlardan birincisi The Black Diamond adlı kütüphane binası. Yapımında kullanılan siyah granitler ve enteresan geometrisi enteresan bir hava katmış. Binada kütüphanenin yanı sıra bir fotoğraf ve bir cizgi film müzesi var. Gezilmesini önereceğim diğer bina da The Royal Danish Opera House. Dünyanın en maliyetli opera binalarından biri. 2000 yılında yapılmış. Önce dev çatısı ile dikkat çekiyor. İçerisi ise bir kemana benzeterek yapılmış. Hakkında belgeseller çekilen efsane bir bina. 

5. Tivoli Gardens’ta Çocukluğunuza Dönün

Eğlence parklarını kim sevmez, değil mi? Genelde bu tarz parklar şehir dışında, ulaşımı nispeten zor yerlerde olur. Tivoli Gardens ise tam tersi. 1843’ten beri şehrin tam göbeğinde yer alıyor. Roller coasterlar, dev salıncaklar ve niceleri… Tivoli aynı zamanda çeşitli konserler ve gösterilere de ev sahipliği yapıyor. Eğlence parkı meraklısıysanız Kopenhag’ın yaklaşık 10 km dışındaki Dyrehavsbakken’e ya da kısaca Bakken’e de bir şans vermelisiniz. Burası dünyanın en eski eğlence parkı. 1583’te açılmış!

 6. Christiania’da Bohem Hayata Karışın

Christiania Kopenhag sınırları içerisinde yer alan özerk bir bölge. Sanat merkezleri, cafeler ve rengarenk binaları ile oldukça eğlenceli. Burası aslında terk edilmiş bir askeri alanmış. 1971’de ise işgalciler gelip buraya yerleşmiş. Zamanla sanatla dolu bir alan haline gelmiş. İçerisinde yer alan gölün kenarında yürüyüş yapabilir, cafelerde takılabilir, canlı müzik gruplarını dinleyebilirsiniz. 

7. Bisikletle Şehri Dolaşın

Danimarka dünyanın en yoğun bisiklete sahip yerlerinden biri. Kopenhag’da da binlerce bisikletli göreceksiniz, bisiklet parklarının yoğunluğu aklınızı başınızdan alacak. Siz de bir bisiklet kiralayıp bu kalabalığa dahil olabilir, kendinizi Kopenhaglı gibi hissedebilirsiniz. Tamamen bisiklete göre düzenlenmiş bir trafikte bisiklet sürmekten daha keyifli ne olabilir ki? 

8. Torvehallerne’de Smørrebrød Yiyin

Torvehallerne 50-60 ayrı standdan oluşan büyük bir market alanı. Burada her türlü yiyeceği bulabilirsiniz. Peynir, et, balık, sebze ve meyve ürünleri satın alabileceğiniz gibi içerideki restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz. Önerim içeriden ünlü Danimarka ekmeğinin üzerine eklenen somon, yumurta, peynir vs malzemelerle hazırlanan smørrebrød’lardan satın alıp dışarıdaki masalarda oturup yemeniz. Hele ki hava güzelse çok keyifli zaman geçireceğiniz kesin. 

9. Jaegersborggade’de veya Meatpacking District’te Hipsterların Arasına Karışın

Jaegersborggade, Kopenhag’ın en hip, en gözde yerlerinden biri. Çok sevimli cafeler, barlar ve sanat galerileri ile dolu bir cadde. Kopenhag’ın ünlü kahve zinciri Coffee Collective’in de burada bir dükkanı var. Kahvenizi yudumlarken sokaktan geçenleri izlemek için uygun bir nokta. Önereceğim diğer bir popüler alan da zamanında Kopenhag’ın kasaplarının yer aldığı, şimdilerde ise son derece hip mekanların bulunduğu Meatpacking District. Özellikle geceleri çok keyifli bir yer. 

10. Carlsberg Brewery’i Gezin

Bira aşığıysanız Kopenhag’a gelip de Carlsberg Brewery’i gezmeden dönmezsiniz. Burada hem Brewery gezisi yapabilir hem de bira tadım seanslarına katılabilirsiniz.

11. Distortion Festivali’nde Çılgınlar Gibi Eğlenin

Danimarka’nın en büyük müzik festivallerinden biri Distortion. Kopenhag’da yapılıyor. Sokak partileri ve konserlerle şehir çılgın atıyor bu dönemde. Techno, r&b, house, alternatif rock gibi alanlarda özelleşmiş bir festival.

Daha önce Kopenhag’da bulundunuz mu? O zaman sizin de yorumlarınızı bekliyoruz! :)

Avrupa’dan Güney Amerika’ya uzanalım ve Bolivya ile Peru arasındaki kutsal göl Titikaka‘yı ziyaret edelim, ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı