Akvaryum Bitkileri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

akvaryum bitkileri

Zorlu işler, maddi endişeler ve gündelik problemler derken modern yaşamın stresleri bitmek bilmiyor. Balıkların bir o yana bir bu yana huzur içinde yüzdükleri bir akvaryumu seyretmek bu stresten kurtulmanın en iyi yolu olabilir. Su canlılarının uyum içinde yaşadığı bir ekosistem kurmanın yolu ise akvaryum bitkilerinden geçiyor. Akvaryumda estetik manzaralar yaratan canlı bitkiler olan akvaryum bitkileri hakkında merak edilen tüm bilgileri bir araya getirdik.

Canlı Akvaryum Bitkisi Kullanmanın Faydaları

Yapay akvaryum bitkileri bakım gerektirmediği için tercih edilse de balıkların görüntüden çok daha fazlasına ihtiyacı var.

Canlı akvaryum bitkileri şu faydaları sunuyor:

 • Balık dışkısında bulunan nitrat bileşenleri strese ve bir süre sonra ölüme neden oluyor. Bu nitratları besin kaynağı olarak kullanan canlı bitkiler ise nitrojen döngüsüne katkı sağlayarak akvaryum suyunu temizliyor.
 • Nitratın yanı sıra amonyak ve fosfatların emilimini sağlayarak dengeli bir su kimyasının korunmasına yardımcı oluyor.
 • Birden fazla balığın bir arada yaşadığı akvaryumlarda canlı bitkiler ekstra barınma alanı sağlıyor. Ayrıca akvaryuma bir insan yaklaşınca balıkların saklanmasına olanak tanıyarak strese girmelerini önlüyor.
 • Akvaryum ekosistemindeki faydalı bakterilerin kolonileşmesine yardımcı oluyor.
 • Temel besin maddelerinin alımı ve ışık emiliminde su yosunlarıyla rekabet ederek büyümelerini engelliyor.
 • Canlı bitkiler karbondioksiti emerek oksijen üretiyor. Bu da balıkların yaşamı için oldukça önemli ideal su oksijenasyonuna ulaşılmasını sağlıyor.
akvaryum bitkileri

Akvaryum Bitkileri Bakımı için 5 Temel Uygulama

Bitkilerle dolu bir akvaryumun cazibesi tartışılmaz. E tabii bunu kalıcı hale getirmek için dikkat edilmesi gereken kurallar var.

Her şeyden önce akvaryum bitki kumu satın alarak işe başlayın.

Akvaryum bitkileri arasında kumsuz büyüyebilen türler olsa da büyük bölümü kök salabilmek için kum ve taş gibi bileşenlere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca kum ve taşlar balıklardan gelen organik atıkları biriktirdiği için akvaryumun daha temiz görünmesini sağlıyor.

Akvaryum bitki kumu nasıl olmalı diyorsanız, püf noktaları şu şekilde:

 • Büyümek için basit besin kaynaklarına ihtiyaç duyan bitkiler için taneleri 2-3 mm boyutundaki akvaryum bitki kumları öneriliyor.
 • Balıkların yaralanmasına sebep olabileceği için keskin kenarlı çakıl ve taşlardan kaçınmak gerekiyor.
 • Bitki büyümesini desteklemek ve suyun pH değerini dengelemek için kuma çeşitli takviyeler ekleyebilirsiniz. Örneğin, pH’ı düşürmek için turba, artırmak için de mercan kırıkları kullanılıyor.
 • Herhangi bir besin maddesi içermeyen düz kumlara akvaryum bitki toprağı da ekleyebilirsiniz.

Kendi akvaryum bitkilerinizi oluşturmak için tohum ekimini öğrenin.

Akvaryumunuzun ihtiyacı olan bitkileri hazır olarak satın alabileceğiniz gibi tohumlarıyla kendiniz de ekebilirsiniz. Akvaryum bitki tohumu nasıl ekilir diyorsanız, iki farklı seçeneğiniz var:

Akvaryum dışında yetiştirmek: Tohumu akvaryumun dışında büyütebilir ve ardından filizlendiğinde bitkiyi akvaryuma aktarabilirsiniz. Bunun için tohumun türüne uygun bir toprak, akvaryum bitki saksısı ve bolca sabır gerekiyor.

Akvaryum içinde yetiştirmek: Akvaryuma tohum ekerken içinde su ve balık bulunmaması gerekiyor. Ayrıca akvaryum bitkisi tohumu için besleyici gübrelerle desteklenmiş bir alt tabakaya ihtiyacınız var. Doğrudan kum ve toprağa yerleştirdiğiniz tohumlar filizlenip birkaç santime kadar büyüdüğünde yavaş yavaş su eklemeye başlayabilirsiniz.

Akvaryum bitkisini beslemek için gübre kullanın.

Balık dışkıları bitkileri besleyen organik bileşikler içermesine rağmen her zaman yeterli olmuyor. Bu nedenle akvaryum bitkileri canlı ve parlak kalabilmek için çeşitli mineraller içeren gübrelere ihtiyaç duyuyor.

 • Akvaryum bitkileri için besin gübresi eklemenin birçok yolu var.
 • Bitkilerin kök gelişimini desteklemek için konsantre mineraller içeren kök tabletler kullanabilirsiniz.
 • Akvaryum bitkilerinin çoğu sudaki besinleri kullanarak beslendiği için sıvı gübre eklemeyi de düşünebilirsiniz.
 • Sıvı gübrenin aşırı kullanımı yosun oluşumunu teşvik ettiği için kök tabletlerle dengeli bir karışım kullanmak en iyi fikir.
 • Kahverengi yosunlar suda çok fazla besin olduğu ancak yeterli ışık olmadığı anlamına geliyor.
akvaryum bitkileri

Akvaryum bitkileri için uygun ışık koşulları oluşturun.

Bitkiler büyümek ve faydalı fonksiyonlarını yerine getirmek için ışık kaynağına ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte canlı bitkilerin sağlıklı gelişimi için ışık ve karbondioksit dengesinin korunması gerekiyor.

 • Işığın karbondioksitten daha fazla olduğu durumlarda akvaryum bitki yapraklarında yosun problemi ortaya çıkıyor.
 • Işık çok yoğunsa ve buna karşılık gelen karbondioksit miktarı azsa, kendinizi akvaryum bitkileri neden çürür sorusuna cevap ararken bulabilirsiniz.
 • Karbondioksitin ışıktan fazla olduğu durumlarda akvaryum bitkisinin fotosentez yapma yeteneği azalıyor ve balıkların sağlığı tehlikeye giriyor.
 • Dengeli bir gelişim için tam spektrumlu bir akvaryum bitki lambası ile günde yaklaşık 10 ila 12 saat aydınlatma sağlamalısınız.

Canlı akvaryum bitkilerinin hızlı gelişimi için yeterli karbondioksit sağlayın.

Karbondioksit takviyesi her akvaryum bitkisi için temel bir gereksinim olmasa da hızlı gelişim için mükemmel etkiler yaratıyor. Akvaryumdaki doğal karbondioksit balıkların solunumu ve organik maddelerin parçalanması yoluyla açığa çıkıyor. Bitki gelişimi için çoğu zaman yetersiz olan bu kaynakları desteklemeniz gerekebilir. Bunun için akvaryum karbondioksit sistemi kurabilir veya karbondioksit tableti gibi bitki ekipmanları kullanabilirsiniz.

 • Akvaryumdaki ideal karbondioksit oranı litre başına 5 ila 15 mg arasında değişiyor. Karbondioksitin gerekenden fazla olması balıklara zarar verebilir.
 • Aşırı karbondioksiti dağıtmak için akvaryumun kapağını açarak yüzey türbülansı yaratabilirsiniz.
 • Karbondioksiti yalnızca optimum gübreleme ve aydınlatma koşullarını sağladıktan sonra bitki büyümesini desteklemek için vermelisiniz.

Yeni Başlayanlar için En Güzel 5 Akvaryum Bitkisi

Akvaryumunuz için bakımı kolay ve aynı zamanda güzel bitkiler arıyorsanız, aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

java yosunu
 1. Java Yosunu (Java Moss)

Vieatnam kökenli Java yosunu bitkisi kolayca yayılan minik yeşil yapraklarıyla akvaryum zemininde tıpkı bir halı gibi büyüyor. Üstelik Java yosununu diktikten sonra bakımı için çok fazla çaba göstermenize gerek yok. Suyun pH seviyesini 6-8, sıcaklığını ise 21-23 derece arasında tutmanız yeterli. Bu koşullar altında hızlıca büyüyen Java yosunu düşük ışık koşullarında da gelişimini sürdürüyor.

su eğreltiotu
 • Afrika Su Eğreltiotu (Bolbitis Heudelotii)

Akvaryum epifitleri arasında yer alan Afrika su eğreltiotu, toprağa kök salmadan ağaç dalı, kök, kaya ve cam gibi süslere tutunarak yaşıyor. Narin ve bazen şeffaf olabilen koyu yapraklarıyla bilinen bu bitki çok yavaş büyüdüğü için sık sık budama gerektirmiyor. Büyümek için 6 ila 7,5 arasında pH’a seviyesine ve fazlaca ışığa ihtiyaç duyan Afrika su eğreltiotu 15-20 santimetreye kadar uzayabiliyor.

Cryptocoryne Wendtii
 • Cryptocoryne Wendtii

Akvaryumların favori bitkisi olan Cryptocoryne doku olarak değişen ve rozet şeklinde büyüyen kırmızı, kahverengi veya yeşil yapraklar geliştiriyor. Son derece dayanıklı olan bu bitki fazla ve düşük ışığın yanı sıra sert ve yumuşak suları da tolere edebiliyor. 20 ila 29 santigrat dereceli, pH seviyesi 6-7,5 arasında olan sularda yaşamını sürdürebiliyor. Yavaş büyüyen Cryptocoryne bitkisinin yeni bir akvaryuma alındığında yaprakları solsa da alıştıktan sonra normale dönüyor.

su marulu
 • Su Marulu (Pistia Stratiotes)

Su marulu, açık yeşil ve dalgalı yapraklarıyla yüzen akvaryum bitkileri arasında yer alıyor. Bu bitkinin en dikkat çekici özelliği ise yüzmesine yardımcı olmak için hava kabarcıkları oluşturan tüyleri. Doğada oldukça büyük türleri bulunan su marulu akvaryumda maksimum 25 santimetreye kadar büyüyor. Düşük ila orta ışığı tercih eden bu bitki 20-25 derece sıcaklığa sahip, pH seviyesi 6,5-7,5 arasındaki sularda gelişim gösteriyor.

 Rotala rotundifolia
 • Rotala Rotundifolia

Rotala rotundifolia gövdesi etrafında kümelenen küçük kırmızı veya yeşil yapraklarıyla biliniyor. Çok düşük sıcaklıklarda dahi hayatta kalabilen bu canlı süs bitkisi ışık parlaklığı arttıkça kırmızı yapraklar geliştiriyor. Esasen yüzen bir akvaryum bitkisi olan Rotala rotundifolia su altında da büyüyebiliyor. Besin değeri açısından zengin bir akvaryum suyu sağladığınız takdirde, kümelenmiş yapraklarıyla su yüzeyinde mükemmel manzaralar oluşturabilirsiniz.

Akvaryum kurulumunda yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanmakta özgürsünüz. Balık seçiminden bitki düzenine kadar heyecan verici bir süreç sizi bekliyor. Bitkilerin önemi ve bakımı hakkında dikkat etmeniz gerekenleri öğrendiğinize göre kolları sıvamaya başlayabilirsiniz. 

Akvaryumun zengin olması kadar temiz olması da önemli. “Akvaryum Temizleme” yazımıza da göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı