Hayvan Sahiplenme Hakkında Merak Ettikleriniz

Hayvan Sahiplenme

Hayvan sahiplenme, sokakta yaşayan bakıma ve yardıma muhtaç, engelli kedi ve köpeklere yeni bir yuva olmak, aile olmak; hayatınızda yapacağınız en büyük iyiliklerden birisidir. Aynı zamanda da alacağınız büyük sorumluluktur. Birçok kişiden “hayvan sahiplenme istiyorum cümlesini duyarız fakat yine birçoğumuz buna ya cesaret edemeyiz ya da hayvanlar arasında tür, cins ayrımı yapma hatasına düşeriz. Bildiğiniz gibi cins kedi ve köpekler ülkemize yurtdışından satılmak üzere getirilmekte. Hiç de iyi koşullarda getirilmeyen bu canlar pet-shop dükkanlarında bir cam kafesin içinde çaresizce satın alınmayı beklemektedirler. Ülkemize adaptasyonu da zor olan birçok ırk, satın alındıktan sonra bazı hastalıklar geçirmekte ve bu durum hem onlara hem sahiplerine eziyet olmaktadır. Bu sebeplerden, hayvan sahiplenmek, olana yardım etmek, onları sokaktaki tehlikelerden kurtarmak her zaman daha ulvi ve güzel bir amaçtır. Eğer siz de hayvan sahiplenme istiyor ancak sizi nelerin beklediğini bilmiyor ve merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Ayrıca sahiplendiğiniz hayvanlar için satın almanız gereken ürünlerin listesi de yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Hayvan Sahiplenme Aşamaları

Hayvan Sahiplenme Aşamaları

Hayvan sahiplenme ile ilgili önemli olan ilk konu, bir kedi veya köpekle gerçekten yaşamak isteyip istemediğinize karar vermektir. Onlarca sokak hayvanına bakan, onları yuvalandıran biri olarak şunu söylemeliyim ki, kararsız kedi köpek sahibi adayları çok fazla ve maalesef bu olay “Ben bir deneyeyim olmazsa geri bırakırım.” diyebileceğimiz bir olay değil. Çünkü kedi ve köpekler iadesi yapılabilecek ürünler değiller. Evcil hayvan sahiplenme kararını verdikten sonra atacağınız ilk adım, bakıma muhtaç bir kedi veya köpek bulmaktır. Rengi, tipi, tüyleri vs. gibi konulara takılmadan  daha çok kedi veya köpeğin annesi var mı, kimsesiz mi, hasta mı, yardıma ne kadar muhtaç, yaşadığı yer çok tehlikeli mi gibi daha hayati kriterleri gözden geçirmelisiniz. En kurtarılmayı bekleyen hangisi ise ona bir anne veya bir baba, aile olabilirsiniz.

Kedi veya köpek sahiplendikten sonra ilk işiniz onu güvendiğiniz bir veteriner kliniğine götürmek olmalıdır. Genel sağlık durumu hakkında bilgi alabilir, müdahale gerektiren bir durumu var ise yaptırabilir, yetişkin bir kedi sahiplenmiş ve aşı geçmişini sahiplendiren kişiden öğrenebilmişseniz, aşı karnesini başlatabilir, gerekli ilk aşılarını yaptırabilirsiniz. Evcil dostlarınızın düzenli olarak kontrollerinin yapılması ona ve size ömürlük konfor sağlayacak, onu birçok hastalıktan koruyacaktır.

Kedi veya köpek sahiplendiğinizde, eğer ilk veteriner deneyiminizi yaşayacaksanız, gerekli aşıları sayıldığında bu sizi korkutmamalıdır. Aslında çok külfetli olmayan, periyodik aralıklarla yapılacak olan düzenli aşılar yıl bazında düşünüldüğünde size çok maliyet getirecek bir durum değildir ve onların sağlıklı ve mutlu olabilmesi için emin olun buna değer.

Kedi Sahiplenme Hakkında

Hayvan Sahiplenme Kedi Sahiplenme

Sahipleneceğiniz kedi, eğer yeni doğmuş ya da 10-30 günlük bir bebekse ve annesi de yok ise oan annelik yapmaya, aile olmaya başlayabilirsiniz. Yavru kedinin evde bakımı için gerekli olan kedi ürünleri ise şunlar:

  • Yaş ve kuru mama yiyemeyecek kadar küçük kedi yavruları için kedi devam sütü
  • Yavru kedi /köpek biberonu
  • Vücut ısısını sürekli normal seviyede tutabilmek için sıcak su torbası
  • Eğer dişleri çıkmışsa ve dilini kullanabiliyorsa yaş mama
  • Kedi kumu
  • Kum kabı
  • Kum temizleme küreği
  • Kedi maması
  • Mama ve su kapları
  • Ödül mamaları

Büyüdükçe güzelleşecek, oyunlar oynayacak kedileriniz için eve ayrıca kedi oyuncakları, kedi minderi, tırmalama ürünleri alabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra, size ve ona kalan tek şey eğlenmek oluyor. Eve, eşyalara, kokulara alışması için ona zaman vermeniz; mama ve su kaplarını, kumlarını belli bir noktaya koyup yerlerini öğrenmesini sağlamanız gerekiyor.

Köpek Sahiplenme Hakkında

Hayvan Sahiplenme Köpek Sahiplenme

Köpek sahiplenme de kedi sahiplenmek kadar güzel, önemli ve sorumluluk isteyen bir iştir. Köpek bakımı, kediye göre biraz daha meşakat gerektirdiğinden iyice düşünülerek karar verilmelidir. Bir gün boyunca ne kadar boş vaktinizin olduğunu iyi hesaplamanız gerekiyor. Eğer çalışıyorsanız günlük programınızı onu günde en az iki kez hava alması ve tuvalet ihtiyacını gidermesi için dolaştırmaya çıkarak şekilde ayarlayabiliyor olmalısınız. Bunu yapabileceğinize inanıyorsanız bu dostu sahiplenmelisiniz. Kedilerin %95’i içgüdüsel olarak kum eğitimli doğarlar ve siz kumlarının yerini öğrettikten sonra kendiliğinden gider ve oraya yaparlar. Köpekler için evde kum kullanmak gibi bir seçeneğimiz yok, o yüzden onu günde iki kez mümkünse sabah akşam ya da zamanla oluşacak olan tuvalet saatleri standartlarına göre dışarı çıkarmalı, yarım saat bir saat arası dolaştırmanız gerekmektedir.

Pet-shop’lardaki herhangi bir ürünmüşçesine satılan o çocuklara kıyamıyorsanız, öyle bir sektöre para kazandırmak istemiyorsanız ve bir köpek sahiplenmek istiyorum” diyorsanız, ilk olarak hayran barınaklarına gitmenizi öneririm. Barınaklarımız ne yazık ki terk edilmiş onlarca cins ırk köpek, sokaklarda aç susuz kalmış onlarca sokak köpeklerimiz ile doludur. Eğer özellikle küçük ırk bir köpek istemiyorsanız, tür ayrımı yapmaksızın oradaki çocukların hepsine bakmanızı öneririm. Cins olmadığını düşündüğümüz bir sokak köpeği de emin olun evinizde yaşayacak olan bir golden cinsi köpekle aynı ebatlarda ve aynı karakterde olacaktır.

Köpek Sahiplenmek

Köpek sahiplendikten sonra evinize alacağınız köpek ürünleri ise şunlar:

Birkaç günlük sabır sonunda kedi veya köpeğiniz evi benimseyecektir. Girmesini istemediğiniz alanlara ilk günlerden itibaren girmesini önleyebilirseniz bunu alışkanlık haline getirecektir. Zarar verebileceğini düşündüğünüz mobilya ya da eşyalarınızın üzerlerini bir şeyle örtebilir, saksı çiçeklerinizi uzanamayacağı alanlara koyabilirsiniz. Bu önlemleri kedi/köpek sahiplenmeden önce bilir ve uygularsanız minik dostumuzu eve aldığınızda olabilecek istenmeyen durumları ortadan kaldırırsınız. Çünkü evcil hayvan sahiplendirme deneyimlerimin birçoğunda gördüm ki; çoğu insan ne yazık ki öngöremedikleri bazı durumlar yüzünden “Kedi/köpek ile evde olmuyor. Çok zor, şöyle bir olay oldu…” gibi gerekçelerle kedileri tekrar sokağa atıyorlar, unutmayın ki bu onlara yapacağınız en büyük kötülüktür.

Hayvan Sahiplendirme Hakkında

Hayvan Sahiplendirme

Evcil hayvan sahiplendirmede dikkat edilecek ilk husus, sahiplenmeyi gerçekleştirmek isteyecek kişi ile sürekli irtibatta kalabiliyor olmaktır. Hayvan hakları konusuna hakim olmak bu hususta önemlidir. Niyeti ciddi, sorumluluk alabilecek kişi veya aileleri bulmak sahiplendireceğiniz hayvanın geleceği için çok önemlidir. Onu en iyi koruma şekli ise, “hayvan sahiplendirme sözleşmesi”dir. Bir kedi veya köpek yani evcil hayvan sahiplendirirken, tanıdığınız olsun olmasın, hayvan hakları ile ilgili her türlü internet sitesinden indirebileceğiniz bu sözleşme, sahiplendirdiğiniz hayvan için tam koruma sağlayacaktır. Kedi veya köpeğin cinsi, yaşı, fotoğrafı; sahiplenecek kişinin adres ve kimlik bilgileri, sahiplendiren kişinin adres ve kimlik bilgilerinin yazılı olacağı; kedi veya köpeği sahiplenecek kişiden düzenli bilgi alma gibi birçok maddenin yer aldığı ve tarafların imzaladığı, olumsuz bir durum ile karşılaşıldığında bir yaptırımı olacak olan sözleşmedir. Bunu imzalattığınız ve bir hayvanı yuvalandırdığınızda iyi olacağından daha çok emin olabilirsiniz.

Hayvan Sahiplendirme Aşamaları

Son olarak kedi veya köpek sahiplenmek isteyen kişilere tavsiyem, hiç beklemediğiniz ya da olumsuz giden bir durum söz konusu ise bile, sahiplendiğiniz kedi veya köpeği sahiplendirme yapan şahısa tekrar teslim etmenizdir. Hiç bilmediğiniz, akıbetini takip edemeyeceğiniz bir bölgeye bırakmanız ona büyük haksızlık olacaktır.

Unutmayın, hayvan sahiplenmede önemli olan, yuva olacağınız küçük dostunuzun cinsi, dış görünümü, renkleri değil, sizin ona onun size vereceği karşılıksız sonsuz sevgidir.

Kedi kumu ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada!

Önceki YazıSonraki Yazı