Kedi Maması Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilir?

kedi maması nasıl seçilir

Ailenizin minik ve sevimli üyeleri bazen sebepsiz yere huysuzluk yapıyorsa, beslenmeyle ilgili bir problemi olduğunu düşünebilirsiniz. Önüne mama ve su kabı koyduğunuzda oralı bile olmayan kedinizin başta rahatsızlandığı fikrine kapılsanız da yemek konusunda seçici davrandığı gerçeğini unutmamalısınız. Doğru mama seçimi evcil hayvan sahiplerini en çok zorlayan konuların başında geliyor. Siz de aynı durumdan şikayetçiyseniz, sağlıklı ve mutlu bir gelişim dönemi için kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenleri bu rehberde bulabilirsiniz. 

Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Beslenme konusunda oldukça titiz davranan kediler mamalarını yemeden önce koklayarak tanımaya çalışıyor. Haliyle evcil hayvan sahiplerinin de mama seçerken titiz davranması gerekiyor. Bu nedenle mama seçerken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce mama çeşitlerine kısaca değinmekte fayda var. 

kedi kuru mama

Kedi Kuru Mama Çeşitleri

Geniş ürün yelpazesiyle her beklentiyi karşılayan kuru mamalar, ekonomik fiyatları ve pratik kullanımı nedeniyle en çok tercih edilen yiyeceklerin başında geliyor. Kediler için kuru mama seçerken aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Ucuzdan pahalıya kadar çok çeşitli alternatifler sunan kuru mama çeşitlerinin gıda kalitesi de buna göre değişiyor. Kediniz için en doğru kuru mama seçimi için içindekiler listesine bakmayı unutmayın.
 • Kuru mamalar genellikle %28-36 protein, %8-22 yağ ve %12’den az su içeriyor. 
 • Kuru mamaların lezzet ve kokusu kedileri kolayca etkilediği gibi diş sağlığına da katkıda bulunuyor. 
 • Kedi maması kabı ile kolayca servis edildikleri için minimum kirlilik yaratıyor.
 • Doğada yaşayan kediler su ihtiyacının çoğunu yedikleri yiyeceklerle karşılıyor. Sadece kuru gıdayla beslenen kedilerin aynı zamanda yüksek oranda su tüketmesi gerekiyor. Bu nedenle yemek zamanı geldiğinde kedi mama ve su kabı ikilisini birlikte kullanmalısınız.
 • Kuru yiyecekler mama kabında uzun süre dayanabildiği için serbest beslenme imkanı tanıyor. Kuru mamayı kabına koyduktan sonra gerisini kediye bırakabilirsiniz. Öte yandan, arada sırada beslenme takibi yapmanızda da yarar var. Aksi takdirde önüne konulanı yiyen kediler kısa vadede kusma, uzun vadede obezite gibi sorunlarla karşılaşabilir.
kedi yaş mama

Kedi Konserve Mama Çeşitleri

Yaş mama olarak da bilinen konserve mama çeşitleri kuru gıdalara kıyasla yüksek oranda sıvı içeriyor. Kedilerde uzun süreli su eksikliği diyabete yol açtığı için, yaş mamalar  beslenme programına dahil edilmesi gereken lezzetli seçeneklerle öne çıkıyor. Kediler için konserve mama seçmeden önce akılda tutulması gereken noktalar şu şekilde:

 • Ton balığı, tavuk, kuzu, ördek ve hindi gibi birbirinden farklı lezzetler barındıran yaş mama ürünleri, kedilerin su ihtiyacını da önemli ölçüde karşılıyor.  
 • Islak mama çeşitlerinde düşük miktarda da olsa kedilerin sevebileceği sebzeler kullanılabiliyor. 
 • Yaş mamalar kedilerin vahşi doğada yaşarken yiyecekleri gıdalara benzer bir kompozisyon oluşturuyor. Özellikle premium konserve mama ürünleri etobur kedilerin ana besin kaynağı olan proteini yüksek oranda içeriyor.
 • Kedinize yaş mama verirken konserveyi açtıktan sonra kutuda kalan mamayı başka bir tabağa aktarıp buzdolabına koymalısınız.
 • Paketi açıldıktan sonra kısa sürede bozulduğu için konserve kedi maması 15 kg gibi yüksek miktarlar yerine daha düşük gramajlar halinde satılıyor.
kedi ödül maması

Ödül & Bisküvi 

Ödül mamaları köpeklerde olduğu gibi, kediler için de bir dizi fayda sağlıyor. Ana beslenme kaynağı olarak kullanılmasa da evcil kediler ve sahipleri arasında daha güçlü bir ilişki kurulmasını sağlıyor. Kedi ödül mamaları hakkında bilmeniz gereken diğer bilgiler şu şekilde:

 • Ödül mamaları doğru kullanıldığında kedi davranışlarını olumlu yönde teşvik etmek için mükemmel bir görev üstleniyor. Çikolata ve kuru üzüm gibi yiyecekler tehlikeli olduğu için kedilerinizi ödüllendirmek için özel olarak üretilmiş yiyecekler vermelisiniz. 
 • Hem yetişkin hem de yavrular için farklı alternatifler içeren ödül mamaları genellikle somon, tavuk, ördek, ciğer ve peynir gibi aromalara sahip şekilde üretiliyor.
 • Vitamin ve mineral desteği sunmasının yanı sıra ideal tüy gelişimi için eksiksiz bir besin takviyesi niteliği taşıyor.
 • Çubuk, kurabiye ve bisküvi gibi farklı şekillerde üretilen ödül mamalarını kullanırken günlük kalori ihtiyacının %10’unu aşmamaya özen göstermelisiniz.
kedi pate maması

Kediler için Pate & Pouch Mama Çeşitleri

Tek kullanımlık paketler halinde üretilen pate & pouch mama çeşitleri yemek artıklarını buzdolabında saklama endişesini ortadan kaldırıyor. Kedilerin doğal yaşamlarındaki beslenme biçimine benzer bir deneyim yaşatan bu tip mamalar hakkındaki diğer bilgiler şu şekilde:

 • Pate & pouch mama ürünleri kuru ve yaş olmak üzere iki farklı çeşit halinde satılıyor.
 • Kuru pate mamalar macun kıvamına sahipken, ıslak olanlar rendelenmiş, soslu ve et suyu içeren çeşitlerle geliyor. 
 • Eksiksiz ve dengeli bir beslenme sunmak için tüm bileşenleri içeren pate & pouch kedi mamaları küçük gramajlı paketleri sayesinde pratik bir şekilde kullanılabiliyor.
 • Özellikle sokak hayvanlarını beslemek için kedi maması arıyorsanız 6’lı, 12’li, 20’li ve 24’lü gibi farklı setler halinde satılan bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minik yavrunuzu sağlıklı bir şekilde büyütmek için kullanabileceğiniz mama çeşitlerini artık biliyorsunuz. O halde bu mamaları seçerken dikkat edilmesi gereken faktörleri de öğrenerek eksiksiz bir beslenme deneyimi yaşatabilirsiniz.

yalanan kedi

Kedinizin temel beslenme gereksinimleri hakkında fikir sahibi olun.

Kediler zorunlu etobur olduğu için beslenme programlarında mutlaka proteine ihtiyaç duyuyorlar. Temel amino asitlerin, vitaminlerin ve minerallerin çoğunu hayvansal proteinler yoluyla elde eden sevimli patilerin sağlıklı beslenmesi için orta miktarda yağ ve minimum seviyede karbonhidrat alımı da gerekiyor. Bununla birlikte enerjilerini proteinden almaları daha faydalı olduğu için karbonhidrat tüketimini sınırlandırmakta fayda var.

Kedilerin temel beslenme gereksinimleri şu şekilde:

 • Protein: Kediler tüm temel amino asitleri hayvansal proteinler yoluyla elde ediyor. Tam ve dengeli bir kedi maması hindi, tavuk veya sığır eti gibi etlerin yanı sıra balık ve yumurtalardan gelen hayvansal proteinleri içermesi gerekiyor. Organ ve dokuların yapı taşı olan proteinler vücudunun sağlıklı çalışmasına, pençelerini ve tüylerini güçlü tutmaya yardımcı oluyor.
 • Yağ: Kediler için ana enerji kaynağı olan hayvansal yağlar, et ve balıkta doğal olarak bulunan yağların yanı sıra Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ asitlerini de içeriyor. İyi yağlar olarak adlandırılan bu enerji kaynakları vücut ısılarını korumaya, vitaminlerin (A, D, E ve K) emilimine yardımcı oluyor. Kedi mamasının özellikle Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içerdiğinden emin olmalısınız.
 • Karbonhidrat: Hazır enerji kaynağı olan ve kolayca sindirilen karbonhidratlar genellikle pirinç ve buğday gibi tahıllar yoluyla elde ediliyor. Bu tahıllar beslenmede kritik rol üstlense de temel besin kaynağı olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle özellikle kuru mama seçerken düşük tahıllı, konserve mama seçerken de tahılsız seçeneklere yönelmenizde fayda var.  
 • Vitaminler: Memeli canlıların tümü için gerekli olan vitaminlerin çoğu kedi mamasında bulunan ham maddelerden sentezleniyor. Bu nedenle dengeli ve besleyici bir kedi maması seçmek büyük önem taşıyor. İçeriğinde A, B1, B2, B3, B6 ve D vitaminleri bulunan kedi mamalarını seçerek vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde çalıştırmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Mineraller: Mineraller enzim oluşumu, pH dengesi, besin kullanımı ve oksijen taşınması gibi birçok noktada kritik rol oynuyor. Kedinizin genel sağılığını koruyan ve gelişimini hızlandıran bir mama seçmek istiyorsanız, birçok temel işlevde görev alan demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve klorür mineralleri içerdiğinden emin olmalısınız.

Ürün analizi ve besin değerlerine dikkat ederek seçim yapın.

Satın almayı düşündüğünüz kedi mamasının temel besin maddelerini içerip içermediğini ambalajına bakarak öğrenebilirsiniz. Kedi maması sipariş işlemini internet üzerinden yapacaksanız, ürün analizi ve besin değeri açısından şeffaf davranan ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca mamalarda bulunan içerikler ağırlıklarına göre listelendiği için tavuk, ton balığı ve diğer hayvansal proteinlerin ilk sırada yer aldığından emin olmalısınız.

Kedinizin yaşına uygun mamalar seçin.

Kediler de tıpkı insanlar gibi farklı yaşlarda farklı besinlere gereksinim duyuyor. Bu nedenle mama seçmeden önce kedinizin yaşını ve yaşam evresini göz önünde bulundurmalısınız. 

yavru kedi maması

Yavru kediler için mama seçerken bilinmesi gerekenler:

 • Yavru kediler büyümek için besin değeri daha yüksek mamalara ihtiyaç duyduğundan yüksek proteinli mamaların tercih edilmesi gerekiyor. 
 • Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir kedi maması yavru kedilerin kemik büyümesi için daha faydalı oluyor.

Yetişkin kediler için mama seçerken bilinmesi gerekenler:

 • Kediler yaklaşık 8 ila 10 aylık olduklarında yavruluktan yetişkinliğe geçiş yapıyor. Haliyle yaşlandıkça protein gereksinimlerinde azalma meydana geliyor.
 • Yetişkin kediler daha düşük proteinli bir diyetle yaşamını sürdürebilse de aldıkları proteinin yüksek kaliteli olması gerekiyor. Böylece hem böbreklere daha az iş düşüyor hem de kas kütlesini korumak için hala yeterli miktarda protein alımı gerçekleşebiliyor.

Yaşlı kediler için mama seçerken bilinmesi gerekenler:

 • Kedi cinsleri 7 ila 10 yaşına geldiklerinde yaşlı olarak nitelendiriliyor. 
 • Bu dönemde yaşlı kedilerin sağlığını korumak ve vücut ağırlığını dengelemek için formüle edilmiş özel gıdaların kullanılması gerekiyor. 
 • Yaşlı kediler için mama seçerken ne kadar aktif olduklarını da hesaba katmalısınız. Kilo alımını önlemek için daha düşük kalorili mamalara yönelebilirsiniz.

Kedilerde yaşa göre beslenme biçimi genellikle “bir yıla kadar”, bir yıldan sekiz yıla kadar” ve sekiz yıldan yukarı” şeklinde farklılaşabiliyor. Ayrıca sütten kesme, hamilelik ve yaşlılık gibi hayat evrelerine göre farklı şekilde beslenmeleri gerekiyor. Örneğin, kısırlaştırılmış kediler için tavsiye edilen diyetler genellikle daha az kalorili mamalardan oluşuyor. Bu da kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra aşırı kilo alma olasılığını azaltıyor.

shorthair kedi

Konserve Mama Seçerken Kaçınmanız Gereken İçerikler

Kedilerin yemek konusunda seçici davrandığı gerçeğini kabul etseniz de mamalarını kendilerinin değil, sizin seçtiğinizi unutmamalısınız. Kedinizin iştahlı bir şekilde beslenebilmesi için özellikle yaş mama seçerken ürün içeriğine dikkat ederek bazı bileşenlerden kaçınmanız gerekiyor.

 • Düşük protein içeriği: Sevimli kedinizin doğuştan et yiyici bir hayvan olduğunu düşünmeyebilirsiniz; ancak evcil yavrular da dahil olmak üzere tüm kediler etobur olarak sınıflandırılıyor. Bu da gerekli tüm amino asitleri almaları için hayvansal protein yemeleri gerektiği anlamına geliyor. Haliyle konserve mama seçerken en az %8 ham protein içeren ürünleri tercih etmek gerekiyor.
 • Yüksek karbonhidrat içeriği: Yaş mama seçerken karbonhidratların kedi diyetinde minimal bir rol oynaması gerektiğini unutmamalısınız. İçindekiler kısmını kontrol ederken buğday, mısır, soya, pirinç veya nişastalı tahılların bulunup bulunmadığına dikkat edin. 
 • Tahıl içeriği: Kediler tahıllı gıdalarda bulunan karbonhidratları dahi sindirebilen bir sindirim sistemine sahip; ancak bazı türlerde bir veya birden fazla tahıla karşı alerji oluşabiliyor. Konserve mama seçmeden önce veteriner tavsiyesi alarak buğday, mısır ve soya gibi tahılları içermeyen yaş mamaları satın alabilirsiniz.
 • Yapay gıdalar: Bazı kediler için potansiyel gıda hassasiyetleri yalnızca tahıllardan kaynaklanmıyor. Özellikle kalitesiz konserve mamalarındaki yapay gıda katkıları mide bulantısı, ishal ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabiliyor. Konserve mama seçerken yapay renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucular içeren ürünlerden kaçınarak kedinizi olası rahatsızlıklara karşı koruyabilirsiniz.
 • Düşük sıvı içeriği: Minik kediniz ne kadar çabalarsa çabalasın, su içme konusunda yeterli performansı gösteremeyebilir. Bu yüzden yiyeceklerindeki suya güvenme eğilimi taşıyan kediniz için düşük su içeriğine sahip yaş mamalardan kaçınmanız gerekiyor. Günlük öğünlerinde yeterli sıvı alımını sağlayabilmek için yüzde 80 ve üzerinde nem içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

En İyi Kedi Maması Markaları

Kedi maması seçimine dair ihtiyacınız olan tüm bilgileri öğrendiğinize göre onlarca farklı marka arasından en uygun ürünleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Nasıl ilerlemeniz gerektiğine karar veremiyorsanız, kedi maması önerileri ararken sıkça karşılaşılan popüler markaların listesi şu şekilde:

proplan

ProPlan Kedi Maması

Kedilerin ihtiyaç duyduğu temel besinleri kuru ve konserve mama şeklinde satışa sunan ProPlan, özel formüle edilmiş ürünlerinde birincil protein kaynağı olarak somon, hindi, tavuk ve kuzu eti gibi aromaları kullanıyor. Her yaş grubuna uygun seçenekler barındıran ProPlan kedi maması koleksiyonunda kemik gelişimini, bağışıklık ve deri sağlığını destekleyen ürünler bulunuyor. Kedi severlerin favori markaları arasında yer alan ProPlan aynı zamanda tüm ırkların yavru kedilerine uygun mamalar sunuyor.

royal canin

Royal Canin Kedi Maması

Royal Canin kedi maması markasının 1960’larda başlayan hikayesi evcil kedilerin deri ve tüy rahatsızlıklarına çözüm bulmak isteyen bir veteriner hekimin titiz çabalarına dayanıyor. Kısa süre içinde dünyaca ünlü bir markaya dönüşen Royal Canin hem kedilerin çeşitli sağlık sorunlarına odaklanan hem de besleyici ve lezzetli bir beslenme deneyimi sunan onlarca farklı kedi maması sunuyor. Belirli yaşam evreleri, vücut ölçüleri ve hatta yaşam tarzlarına göre formülize edilen Royal Canin kedi mamaları yaş ve kuru alternatiflerden oluşuyor. 

nd

N&D Kedi Maması

İtalya merkezli kedi maması markalarından biri olan N&D, evcil hayvan sahiplerini yetişkin ve yavru kediler için üretilmiş geniş bir mama koleksiyonuyla karşılıyor. Kuzudan bıldırcına, balıktan karışık aromalara kadar kedilerin karşı koyamadığı ND kedi maması çeşitleri hem konserve hem de kuru gıda şeklinde satılıyor. Detaylı ürün analiziyle tüm bileşenleri açıkça belirten marka, meyve aromalarıyla zenginleştirilmiş özel formüller de sunuyor.

whiskas

Whiskas Kedi Maması

En popüler kedi maması markaları arasında yer alan Whiskas büyümeyi destekleyen, bol mineralli ve yüksek vitamin değerlerine sahip ürünleriyle biliniyor. İdeal besin değerleriyle hem patili hayvanları hem de hayvan sahiplerini memnun eden Whiskas kedi maması çeşitleri farklı damak tatlarına hitap eden aromatik lezzetleriyle öne çıkıyor. Tavuk, ton balığı ve sığır etinin yanı sıra karışık protein kaynakları da kullanan marka, hassas bünyeli kediler için dengeli bir beslenme sunuyor. 

enjoy

Enjoy Kedi Maması

Yerli mama üreticilerinden biri olan Enjoy, yüksek protein değerine sahip tavuk aromalı besinler formüle ediyor. Ürün analizi ve bileşenlerini detaylı bir şekilde listelendiği Enjoy kedi maması çeşitleri veteriner hekim güvencesiyle sunuluyor. Vitamin çeşitleri açısından zengin, dengeli ve günlük beslenme ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayan kedi mamaları arıyorsanız, Enjoy kuru mama ürünlerinin avantajlı fiyatlarından yararlanabilirsiniz.  

hills

Hill’s Kedi Maması

Patili dostlarınızın sadece karnını doyurmak değil, aynı zamanda özel gereksinimlerini de karşılamak istiyorsanız, Hill’s kedi maması çeşitleri sindirim ve deri-tüy hassasiyetleri için ideal besin değerleri taşıyor. Hill’s kedi maması 10 kg ve üzerindeki büyük paketleriyle kedilerin tüm beslenme ihtiyaçlarına yanıt veren avantajlı seçenekler sunuyor. Markanın kuru ve konserve mama koleksiyonlarında kısırlaştırılmış kedilere özel besinler de bulabilirsiniz.

Özetle, söz konusu beslenmeye gelince kediler ne kadar seçici davranıyorsa sahiplerinin de aynı derecede titiz olması gerekiyor. Özellikle sütten katı gıdaya geçiş yapan yavru kedilere mama alırken eksiksiz bir beslenme deneyimi sunmalısınız. Yine de herhangi bir alerjik reaksiyona sahip olup olmadığını öğrenmek için mama seçmeden önce veteriner hekim tavsiyesi almanızda fayda var.

Kedileri Anlama Rehberi: Kedi Davranışları ve Beden Dili” yazımız da hoşunuza gidebilir, iyi okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı