Köpek Maması Markaları

Köpek Maması Markaları

En sadık dostlarımız, ailelerimizin kocaman bir parçası olan köpeklerimizin iyi beslenmeleri, sağlıklı yaşamaları bizim elimizde. Köpek maması markaları arasında bir ineleme yapmadan önce köpeğimizin cinsini, hangi değerlere sahip mamaların onlara iyi geleceğini; yaşam kalitesine, tüylerine, dişlerine, sindirim sistemlerine en uygun mamaların neler olduğunu belirlememiz çok önemlidir. Her biri cinsine ve yaşına bağlı olarak farklı fiziksel ve psikolojik özelliğe sahip olan köpeklerimiz sağlıklı beslenmediklerinde ve ihtiyaçları olan besin değerlerini elde edemediklerinde ne yazık ki hastalanabilirler. Bu yüzden sizler için en çok tercih edilen köpek maması markalarını ve içerikleri ele aldık. Eğer yeni köpek beslemeye başladıysanız ya da yeni bir mama arayışındaysanız bu yazı size çok yardımcı olacak. 

Köpek Maması Faydaları

Köpek Maması Markaları Mama Faydaları

Öncelikle köpek maması faydalarından bahsetmek isterim. En doğru köpek besleme şekli, farklı görüşlerin olduğu bir konudur. Bazı insanlar kuru mamaları kullanmak yerine, sadece yaş mamaları kullanırken; çoğu hekim ve insana göre sadece yaş mama ile besleme yapmak çok sakıncalıdır. Bazı kişiler ise sadece yemek pişirip saf et ve bazen sebze ile besleme yaparlar. Vakti olanlar için sağlıklı bir yol olsa da, hareketi sınırlı, evde bakılan köpekler için fazla protein aslında çok faydalı değildir. Ayrıca bu şekilde bazı mineral ve vitaminlerden de eksik kalabilirler. Kuru mamanın bu yöndeki faydası, içeriğidir.

Köpek maması markaları arasında seçim yaparken içeriklerini incelemeniz ilk yapmanız gereken şeydir. Köpek maması içeriklerinde ise bakmanız gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Ham Protein
 • Ham Yağ
 • Ham Lif
 • Nem
 • Kalsiyum
 • Fosfor
 • Omega 6
 • Omega 3
 • DHA/EPA
 • Glukozamin,
 • Kondroitin Sülfat,
 • Metabolik Enerji kcal/kg.
 • Ve son olarak mamanın içeriğine eklenen sebzeler.

Eğer köpeğiniz yetişkin ve hiperaktif bir köpekse ayrı bir mama vermelisiniz. Sizinle yıllarını geçirmiş olan ihtiyar bir köpeğiniz varsa, onun sindirim sistemini yormayacakenerjisi ve proteini azaltılmış olan senior mama ya da yaşlı köpeklere özel olan kuru mamalar ve konserveler tercih etmelisiniz.

Köpek Maması Markaları 1

Köpek maması çeşitleri, içerisine eklenen et türleri ve sebze-meyve-bitki türleri değişkenliği ile farklılık gösterir. Ama asıl nokta bu değerleri yeteri kadar barındırmalarıdır. Ayrıca köpeklerimiz için oldukça faydalı olan glukosamin, taurin, l-carnitine gibi gıdaların olup olmadığına da dikkat edebilirsiniz. Köpeğinizin hangi et türünü sevdiğini siz zamanla belirleyebilirsiniz, tabi tüy ve dışkı performansı önemlidir bu seçimde. Bazı köpeklerde tavuk tüketmek, tüy dökümü yapabilir bu da evde size zorluk yaratabilir.  Ama köpeğiniz de en çok tavuğu seviyorsa işiniz var demektir. :) Balık içerikli köpek maması markaları bu konuda en iyilerdendir fakat bazı hayvanlar balıklı mamaları çok severek yemezler. Özetle, yapacağınız şey önce alması gereken değerleri taşıyan mamaları belirleyip sonra o mamalardan hangisini köpeğinizin seveceğine dair denemeler yapmaktır.

Köpek Maması Çeşitleri

Köpek maması çeşitleri, öncelikle yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, kısırlaştırılmış köpek maması ve yaşlı köpek maması olarak kategori edilebilir. Bunun dışında bir sınıflandırma, alerjik durumları olan köpekler için hipoalerjenik mamalar, sindirim sorunu olan köpekler için özel üretilmiş mamalar, glutensiz mamalar, karbonhidratsız full proteinli mamalar gibi daha alt, özel durumlara özgü şekilde sınıflandırılabilir. Bazı köpek maması markalarında köpeğin ırkında göre de özel ürertim mamalar mevcuttu. Her şeyden önce veterineriniz ile bu tür özel durumlar olup olmadığının tespitini yapabilir, onun önereceği mamaları satın alabilirsiniz. Bazı mamalar ilaç kategorisinde gibidir mesela, internet sitelerinden ya da petşoplardan teminleri mümkün değildir, bir hastalık sebebiyle köpeğinizin bu tür mamaları yemesi gerekiyorsa bunları yalnızca veteriner kliniklerinden satın alabilir ya da onlara getirtebilirsiniz.

Köpek Maması Markaları ve Fiyatları

Köpek Maması Markaları Fiyatları

En iyi köpek mamasını seçebilmek için ekonomik durumunuzu ve köpeğinizin ihtiyaç duyduğu kategoriyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü fiyatları çok değişken olan kedi köpek mama markaları, sayısız üretici firma ve seçenek bulunmakta. En iyi değerlere sahip olan, kimyasal kullanılmayan, isimsiz etlerin ilave edilmediği mamalar için, açıkçası diğerlerinden biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekiyor. Ama iyi bir mama yemeyen köpeğinizin, ileride yaşayacağı sağlık sorunları hem sizi çok üzecektir, hem de bütçenizi şimdi olduğundan daha fazla etkileyecektir.

Önerilen köpek maması markalarından bazıları;

Şimdi biraz köpek maması markaları ve içeriklerini gelin detaylı olarak inceleyelim:

Proplan köpek maması: Nestle’nin ürettiği dünyaca ünlü kedi köpek mama markasıdır. Yavru, yetişkin yedi yaş üzeri kısırlaştırılmış seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak yetişkin köpek maması hakkında bilgi verecek olursak;

Analiz değerleri; Protein %29 Ham Kül %7,5 Yağ %18 Omega 3 Yağ Asitleri %1,1 Ham Selüloz %3

Royal Canin köpek maması: Küçük ırk yavru yetişkin, orta ırk yavru yetişkin, büyük ırk yavru yetişkin, özel olarak Terrier ırkı köpekler için, İngiliz ve Amerikan Cocker ırkı köpekler için, Alman Kurdu ırkı köpekler için, King Charles ırkı köpekler için, “küçük, seçici köpekler için”, labrador cinsi köpekler için, +8 yaş köpekler için, deri sağlığı için özel Dermocomfort köpek maması gibi birçok ürün yelpazesi bulunan bir markadır. Irklar için özel ürettiği yaş ve kuru mamaları bulunmaktadır.

Köpek Maması Markaları 2

ND köpek maması: Büyük, orta, küçük ırk- yavru, yetişkin, yaşlı- düşük tahıllı, tahılsız -kısırlaştırılmış olarak kategorilere ayrılmış, çeşitli sebze ve meyvelerle köpeklerimize vitamin de sağlayan bir mama markasıdır. Az tahıllı yetişkin köpek mamasını inceleyecek olursak: Taze kemiksiz kuzu eti (20%), kurutulmuş kuzu eti (18%), kılçıksız buğday (10%), Yulaflar (10%),kurutulmuş tüm yumurtalar, Taze ringa balığı, kurutulmuş ringa balığı eti, hayvansal yağ, balık yağı, kurutulmuş pancar küspesi, bezelye bitkisel lif, kurutulmuş havuçlar, kurutulmuş şifalı bitki unu, inulin, fructooligosakkarid, mannan – oligosakkaritler, yaban mersini tozu (0.5%), kurutulmuş elma, kurutulmuş nar, kurutulmuş tatlı portakal, ıspanak tozu, pisilyum (0.3%), Frenk üzümü tozu, sodyum klorür, kurutulmuş bira mayası, zerdeçal kökü (0.2%), glukozamin, kondroitin sülfat, kadife çiçeği özü (lutein kaynağı).

Analiz Değerleri: Protein %28 Ham Kül %8,2 Yağ %18 Omega 3 Yağ Asitleri %0,90 , Kalsiyum 1.40, Fosfor 1.10

Orijen köpek maması: Tahılsız mamaları en bilinen ve satın alınan türleridir. Tahılsız diyet, tahılsız yavru yetişkin, yaşlı köpek mamaları mevcuttur. Değerleri, özellikle ham protein değeri en yüksek mamadır, fakat köpeğiniz için veterineri ile görüşmeden full tahılsız mama başlamamanız gerekir. Az hareketli köpekler için kilo alımına sebep olabilir. Değerleri: Ham protein 42 %, Ham yag 13 %, Ham kül 8 %, Ham lif 8 %, Nem 12 %, Kalsiyum 1,4 %, Fosfor 1,1 %, Omega-6 2,2 %, Omega-3 0,9 %, DHA / EPA 0,25 % / 0,15 %, Glukozamin 1000 mg/kg, Kondroitin 900 mg/kg, L-Carnitin 33 mg/kg

Acana köpek maması: Yine Acana köpek maması da küçük-orta-büyük ırk köpekler için yavru yetişkin yaşlı olarak ve light mama olarak seçenekler sunmaktadır. Analiz Değerleri: Ham Protein 25,00%, Ham Yağ 16,00 %, Ham Lif 4,00 %, Nem 10,00 %, Kalsiyum 2,20 %, Fosfor 1,40 %, Omega 6 2,50 %, Omega 3 0,50 %, DHA/EPA 0,20 % – 0,20 %, Glukozamin 700 mg/kg, Kondroitin Sülfat 500 mg/kg, Metabolik Enerji  3505kcal/kg.

 Ayrıca son bir uyarı, mama değişikliklerinde, ilk gün köpeğinizin eski mamasına yeni mamadan %25 oranında katıp verin. Sonraki günlerde ise kademeli olarak yeni mama oranını artırın. 6-7 gün sonra tamamen yeni mamaya geçebilirsiniz. Köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği tüm köpek ürünlerini kategorimizden incelemeyi unutmayın!

Evde beslenebilecek köpeklerle ilgili detaylı bilgi yazımızda sizleri bekliyor!

Önceki YazıSonraki Yazı