Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu

Yaz aylarında, sıcak havalarda evin en çok vakit geçirilen bölümlerinden biri hiç kuşkusuz balkonlardır. Kışın bir hayli ihmal ettiğimiz balkonlar, güneşin yüzünü göstermesiyle baş tacı olmaya başlar. Hal böyle olunca balkon dekorasyonu da hayli önem taşımaktadır. Balkonunuzu zevkinize göre döşeyip aksesuarlarla renklendirdiğinizde balkonda içtiğiniz çayın bile daha keyif verici olduğunu göreceksiniz. İşte balkon dekorasyonu için ihtiyacınız olan tüyolar:

Balkonun Büyüklüğüne Uygun Mobilya

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon dekorasyonu için balkon mobilyası seçimi oldukça önemli bir konudur. Eğer balkonunuz genişse mobilya seçiminde çok daha özgürsünüz. Oturma grupları, bahçe takımları seçebileceğiniz balkon mobilyaları arasında yer alıyor. İsterseniz ahşam isterseniz de raftan… Ancak balkonunuz dar ya da küçükse buna uygun mobilya seçiminde bulunmanız son derece önemli. Küçük balkon dekorasyonu için ihtiyacınız olan tüyoları bu yazımızda bulabilirsiniz. Dış mekan mobilyası seçerken neme ve güneşe dayanıklı olması gerektiğini unutmayın. Balkonunuzda kullanabileceğiniz mobilyalar:

Çiçeksiz Balkon Olmaz

Balkon Dekorasyonu Balkon Çiçekleri

Balkon dekorasyonu demek çiçek demek. Hele de şehir hayatında yeşile ve doğaya hayli hasret kaldığımızı düşünürsek, balkonlar bu imkanı yaratabileceğimiz yagane alanladır. Balkonunuzda yetişrirebileceğiniz çiçekleri ister raflara, ister duvar saksınlarına isterseniz de balkon çiçekliklerine yerleştirebilirsiniz. Eğer geniş bir balkona sahipseniz büyük saksılarda yetişen çiçek ve minik fidanları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda limon, mandalina gibi meyveleri saksıda yetiştirmek de hayli yaygın. Balkonunuzda hem ferah bir koku hem de rengarenk bir görüntü arzusundaysanız turunç yetiştirebilirsiniz. Yaz çiçekleri nelerdir diye merak ediyorsanız buradan buyurun! Bazı balkon çiçekleri şunlardır:

 • Petunya
 • Sardunya
 • Hercai Menekşe
 • Cam Güzeli
 • Karanfil

Şık Bir Balkon Halısı

Kapalı Balkon Dekorasyonu

Balkonda halı kullanmak tamamen bir tercih meselesi. Sık sık balkonu yıkama imkanınız varsa halı kullanmanıza gerek yok. Ancak balkonunuzu pek sık yıkayamıyorsanız küçük bir halı sermenizi öneririz. Böylece balkon tozunu ayaklarınızla eve taşımamış olursunuz. Balkon dekorasyonu için halı önerilerimiz şunlar:

 • Kilimler
 • Bambu Halı & Kilimler
 • Çim Görünümlü Halılar
 • Hasır Kilimler

Rahatça Yayılmak İçin Minderler

Güzel Balkon Dekorasyonu Önerleri

Özellikle teras ve balkonlarda minder kullanmak oldukça yaygındır. Sandalyede oturmaktan sıkıldığınızda rahatça yayılabileceğiniz minderlerle ayrıca balkonunuza salaş bir hava da kazandırabilirsiniz. Rengarenk seçeceğiniz büyüklü küçüklü minder kılıflarını dilerseniz yün ya da elyaf ile kendiniz de doldurabilirsiniz.

Güneşten Korunmak İçin Balkon Şemsiyesi

Camlı Balkon Dekorasyonu

Balkonda sık vakit geçiriyor hatta kahvaltı, yemek gibi öğünleri de burada tüketiyorsanız bir şemsiye şart. Hem sizi hem de mobilyalarınızı güneşten koruyacak olan balkon şemsiyelerini seçerken güneşten rengin solma ihtimalini düşünün. Koyu renkler güneşe karşı daha hassas olduğundan açık renklerde bir şemsiye seçmeye özen gösterin.

Açık Renklerde Duvar Boyası Kullanın

Camekan Balkon Dekorasyonu

Balkon dekorasyon fikirleri vermeye devam ediyoruz. Eğer balkonunuzu henüz boyamadıysanız açık renk tonlarında bir duvar boyası kullanmanızı öneririz. Çünkü beyaz, bej gibi açık renk duvar boyaları ışığı yansıttığından balkonunuza aydınlık ve ferah bir hava kazandıracaktır. Eğer balkonunuz genişse bir duvarı dilediğiniz bir renkte boyayabilirsiniz.

Dekorasyon Ürünleri Olmadan Asla

Balkon Dekorasyon Ürünleri

Kapalı balkon dekorasyonu havasını bile bir anda değiştirecek olan dekorasyon ürünleri ile sevimli ve şirin bir balkon yaratmak çok kolay. Rengarenk duvar tabloları, fenerler, tavan süsleri  balkonda kullanabileceğiniz dekorasyon ürünlerinden sadece birkaçı. Diğer balkon dekorasyon ürünleri ise şunlar:

 • Tavan Saksıları
 • Fosforlu Renkli Işıklı Çakıl Taşı
 • Mum & Mumluk
 • Güneş Enerjili Aydınlatma Ürünleri
 • Yapay Sarmaşıklar

Evde çiçek bakımı için ihtiyacınız olan tüyolar burada!

Önceki YazıSonraki Yazı