İlginç Guinness Rekorları

Guinness Rekorlar Kitabı

İçinde dünya rekorlarını barındıran referans kitabı Guinness Rekorlar Kitabı ve içindeki rekorlar hiç kuşkusuz ki hepimiz tarafından merakla ve ilgiyle takip edilmektedir. Peki bu kitapta yer alan birbirinden ilginç ve denenmesi mümkün olmayan rekorlardan haberdar mısınız?

Sizler için Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan en sıradışı ve ilginç 11 rekoru ele aldık.

1. Bu tırnaklara manikür parası yetiştirmek mümkün değil.

Guinness Rekorlar Kitabı

ABD’de yaşayan Le Redmon isimli bir kadın tam 8.85 metre boyundaki tırnaklarıyla dünyanın en uzun tırnaklara sahip insanı olarak rekorlar kitabına adını yazdırmıştır. 1979 yılından beri tırnaklarını uzatan Le Redmon tırnaklarını büyük bir titizlikle uzatmış ve manikürünü de ihmal etmemiş. Ancak 2009 yılında geçirdiği trafik kazası sebebiyle on tırnağını birden kaybeden Redmon, bundan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade etmiştir.

2. X-Ray cihazlarından nasıl geçtiği merak konusu olan Elaine

Guinness Rekorlar Kitabı

En az Le Redmon kadar ilginç bir rekora imza atan bir diğer isim de Brezilyalı Elaine Davidson. Elaine, rekorlar kitabına girebilmek için vücudunda tam 1903 farklı bölgeye piercing yaptırmıştır. 1903 farklı piercingin yanı sıra, dilinde parmağını sokacak büyüklükte bir de delik açan Elaine, bu haliyle görenleri hayrete düşürüyor.

3. Bu tatlıya paha biçilemiyor.

Guinness Rekorlar Kitabı

Size 25 bin dolar değerinde bir tatlı olduğunu söylesek? İştahları kabartır mı bilinmez ama bütçeleri bir hayli zorlayacağı kesin. Dünyanın en pahalı tatlısı ünvanına sahip tatlının değeri tam tamına 25 bin dolar. İçinde altın parçacıkları olduğu için bu kadar pahalı olan bu tatlının tadı, fiyatı kadar ilgi görmemiş.

4. 69 çocuk annesi Valentina Vassilyeva

Guinness Rekorlar Kitabı

Guinness’e göre dünyanın en çok doğum yapan kadını Rusya’da yaşayan Valentina Vassilyeva isimli bir kadındır. Valentina, 1725-1765 yılları arasında doğurduğu 69 çocukla bu rekoru elinde bulunduruyor. Valentina’nın çocuklarından 16’sı çift ikiz, 7’si üçüz ve 4’ü dördüz olarak dünyaya gelmiştir.

5. Kalça ile yapılabilecek en ilginç aktivite!

Guinness Rekorlar Kitabı

Kalça ile balon patlatmayı bilmeyen yoktur şüphesiz ama kalça ile karpuz kırmak kimin aklına gelirdi ki? Olga Liashchuk isimli bir kadın 3 karpuzu yalnızca 14.65 saniyede kırarak bu rekora imza atmıştır.

6.”Dünyanın en uzun şiş kebabı” rekoru Türklerde!

Guinness Rekorlar Kitabı

Guinness Rekorlar Kitabı’nda elbette ki Türkler tarafından kırılmış rekorlar da yer alıyor.

Kabul etmeliyiz ki millet olarak yemeye içmeye bir hayli düşkünüz. E hal böyle olunca yemek ve içmekle alakalı rekorlar da elbette bizden çıkıyor. İşte onlardan biri ve belki de en ilginci: “Dünyanın en uzun şiş kebabı” rekoru.

2010 yılında ABD’de düzenlenen Geleneksel Türk Festivali’nde Murat Aksu’nun hazırladığı bu şiş kebap boyutuyla görenleri hayrete düşürmüştür.

7. Guinness Rekorları’nda bir Türk daha…

Guinness Rekorlar Kitabı

Artvinli Mehmet Özyürek amcamız bu rekoru kırmak için çok çaba sarf etmemiş olmalı, çünkü Mehmet Amca, Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini burnu sayesinde yazdırmış. 8,8 santimlik uzunluktaki burnu ile Mehmet Özyürek, “Dünya Altın Burun Şampiyonu” olarak anılmaktadır.

8. “Hızlı kaplumbağa olur mu hiç?” demeyin.

Guinness Rekorlar Kitabı

Dünyanın en yavaş hayvanları olarak biliriz belki kaplumbağaları, ama onların da bir hızlısı var elbette… Berti isimli sevimli kaplumbağa 100 metreyi 6 dakikada kat ederek bu kitaba adını yazdırmayı başarmıştır.

9. Ayranı nasıl içtiği muamma olan Badamsinh Amca

Guinness Rekorlar Kitabı

En az bıyıkları kadar uzun bir isme sahip Badamsinh Juwansinh Gurjar isimli bir adam, Guinness’e adını yazdırabilmek için tam 22 yıl boyunca bıyığını kesmemiştir. Neticede 3.81 metre uzunluğundaki bıyığıyla bu rekora imza atan Badamsinh amacına ulaşmıştır. Lakin sizler gibi bizim de aklımıza takılan bir soru var. Badamsinh Amca ayranı nasıl içiyor?

10 .“Evde denemeyiniz!” rekorlarından biri…

Guinness Rekorlar Kitabı

Birçoğumuz ayaklarımızı kullanarak bile merdiven çıkmaya üşenirken Li Abimiz yememiş içmemiş kafasıyla merdiven çıkma rekoru kırmış. Üstelik Li Longlong bu rekoru 2 yıl üst üste kırarak rekortmenliğe doğru emin adımlarla yürümüştür.

11. Alevlerin üstünde yürüyen adam Scott Bell

Guinness Rekorlar Kitabı

En az Li Abi kadar tehlikeli bir rekora imza atan İngiliz Scott Bell, alevlerin üzerinde yürümeyi başarmıştır. Sıcaklığı 653-671 derece arasında değişen bir yolda tam 100 metre boyunca yürüyen Scott Bell, izleyenlerin yüreğini ağızlarına getirmiştir.

Etkileyici değil mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Blogumuzda ilginçlikler bitmek bilmiyor. Karşınızda hayvanlar ile ilgili 11 ilginç bilgi!

Önceki YazıSonraki Yazı