En İyi Pideciler

En İyi Pideciler

Karadeniz’in ve ülkemizin efsane lezzetlerinden pideyi İstanbul’da en lezzetli haliyle bulabileceğiniz 11 pideciyi derledik. ‘’Evet burayı biliyorum, ben de gittim’’ dedikleriniz ve henüz keşfetmedikleriniz için buyurun En İyi Pideciler yazımıza.

1. Tokalak Bafra Pide – Bakırköy

En İyi Pideciler listemizi Bafra pidesi ile açıyoruz. Yarım asırdır Bakırköy’de misafirlerine Samsun’dan pide çeşitlerini sunuyorlar. Karamelize soğan ile kıymanın muhteşem lezzeti, incecik hamur ile birleştiğinde eşsiz bir lezzet ortaya çıkıyor. Pidenin yanında tereyağı istemeyi unutmayın. Çıtır çıtır pidenin üzerinde gezdireceğiniz tereyağı, lezzete lezzet katacak.

Adres: Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:58/1 Bakırköy

Telefon: 0212 542 78 15

2. Pideban – Sarıyer

Pideban, Giresun’un Görele ve Tirebolu ilçelerine özgü pideye hasret İstanbulluların en uğrak yerleri arasındadır. 1977 yılında hizmete giren mekan, zaman içerisinde sulu yemek de servis etmeye başlamış. Kapalı şekilde pişen pideler fırından çıktıktan sonra arzuya göre içinde yumurta kırılarak servis ediliyor. Yumurta masaya gelene kadar pidenin sıcağıyla pişiyor. Pidenizin içinde yumurtanın pişmesini izlemek ve bu lezzeti tatmak için rotayı Sarıyer’e çevirin!

Adres: Dereboyu Caddesi No:19/A Sarıyer

Telefon: 0212 242 42 42

3. Şimşek Pide Salonu – Beyoğlu

En iyi pideciler deyince Şimşek Pide Salonu’nu atlamamak gerek. 1974 yılında hizmet vermeye başlayan mekan, Karadeniz pidesini layığı ile servis eden emektar bir esnaf lokantası. Pidelerin fazlasıyla doyurucu olduğu misafirler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Servis özenli, lezzetler mükemmel. Kavurmalı veya sucuklu peynirli pideleri şiddetle tavsiye ederiz. Şimdiden afiyet olsun!

Adres: Şehit Muhtar mahallesi, Taksim Caddesi, No:2/A , Beyoğlu

Telefon: 0212 249 46 42

4. Orijinal Bafra Pide – Maltepe

En İyi Pideciler Orijinal Pide

Mekan sahibi Bahattin Bey ve eşi aslen Samsun’un Bafra ilçesinden. Efsane pideyi aynen Bafra’da olduğu gibi aynı lezzet ve kaliteyle, Maltepe’de misafirlerine sunuyorlar. Bu mekanın, diğer pidecilerden en büyük farkı ise, mekan sahibi Bahattin Bey’in eşi Nursen Hanım’ın kendisi bizzat fırında, ocağın başında. Kadın eli değen hamur yoğrulup, leziz pide içiyle harmanlanıyor ve sofralara geliyor. Afiyet olsun!

Adres: Cevizli Mah. Zuhal Sok. No: 75/1 Maltepe

Telefon: 0216 371 73 00

5. Yerinde Pide – Suadiye

En İyi Pideciler Yerinde Pide

Kısa zaman içerisinde lezzetli Samsun pidesini önce Suadiyeli’lere sonra da tüm Istanbul’a sevdirmeyi başaran Yerinde Pide’ye bir gelen müdavimi oluyor. En İyi Pideciler listesinde üst sıralarda gelen mekanın sahibi Ibrahim Bey aslen Giresunlu ancak, eşinin Samsunlu olmasından dolayı sadece Samsun pidesini değil, Karadeniz yöresine ait tüm pide çeşitlerini servis ediyor. Mekanda pide haricinde yöresel lezzetlerden kuymak, serpme kahvaltı da misafirlerine sunulanlardan sadece birkaçı. Yerinde Pide’ye geldiğinizde, “Patlıycan Pide”yi de denemeden dönmeyin. Kuşbaşı etin patlıcan ile mükemmel buluşmasına şahitlik edeceksiniz!

Adres: Şemsettin Günaltay CaddesiNo:91/B Kadıköy

Telefon: 0216 362 00 55

6. Pidesun – Moda

Karadeniz ve de özellikle Samsun pidesine bayılıyorsanız ve en iyi pideciler peşindeyseniz size tavisye edebileceğimiz bir diğer mekan Moda’da bulunuyor.Hemen cadde üzerindeki mekanın kücüklüğü, dışarıya atılan masalarla adeta sokaya taşmış durumda.Samsun’dan gelen iç malzemesi ve usta ellerden hazırlanan hamurun efsane buluşmasına şahitlik edebileceğiniz nadir yerlerden.Mekan sahibi Kastamonulu olsa da , işini gayet iyi yaptığını ve her misafir ile özel olarak ilgilendiğini göreceksiniz. Şimdiden afiyetler olsun.

Moda Cad. Şükran Apt. No:67 A/B Moda, Kadıköy

Tel: 0216 347 31 55

7. Lider Pide – Ümraniye

Trabzon yöresine ait efsane pidelerini bulabileceğiniz Lider pide, bir aile işletmesi. Mekanı Ahmet Usta kurmuş, şuanda oğulları tarafından işletiliyor. Karadeniz’in kalın hamurlu ve bol tereyağlı pidelerini en lezzetli haliyle deneyimleyeceğiniz gibi, Trabzon’dan gelen tereyağını da satın alabilirsiniz.

Adres: Poyraz Caddesi No: 36 Ümraniye

Telefon: 0216 314 51 12

8. Haçapuri Karadeniz Pidesi

Fatih Karadeniz Pidecisi’nin dağılan ekibi aynı lezzetleri İstanbul’da sunmaya devam ediyor. Haçapuri Pide Kadıköy Belediyesi’nin tam karşısında açıldı. Mekana ismini veren Haçapuri, Gürcülerin geleneksel yemeği olan peynirli pideden adını alıyor. Kıymalı, ıspanaklı, peynirli pide çeşitlerini bulabileceğiniz mekanda özellikle kavurmalı pideyi yerken parmaklarınıza hakim olmanızı tavsiye ederiz. Pazar günü kahvaltısı için güzel bir alternatif olacağına emin olun!

Adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:11 Kadıköy

Telefon: 0216 900 11 85

9. Pide de Samsun – Acıbadem

Sebzelisinden pastırmalısına, 30 farklı pide çeşidini bulabileceğiniz mekan 2003 yılından beri Acıbadem’de misafirlerini lezzetli pideleriyle buluşturuyor. Közlenmiş patlıcanın kaşar ile harmanlandığı pide hünkar, ustanın özel lezzetlerinden biri. Pidenin üzerine dökülen tavukgöğsü ve domatesten oluşan sos ile pidenin tadı tamamen değişiyor. Kavurma, sucuk ve pastırmalı pide; nam-ı diğer “Günahkar” ve İstanbul’un köklü pide ustalarından Recep Bey’in bizzat patentini aldığı Yoğurtlu Pide de denemeye değer.

Adres: Acıbadem Cad. Kavaklı Sokak No:6/C Kadıköy

Telefon: 0216 325 14 55

10. Yaşar Bafra Pide – Üsküdar

Uzun yıllardır Üsküdar’da bulunan ve adıyla ün salan Yaşar Usta pide konusunda rakip tanımayanlardan. Küçücük mekanında kocaman bir dünya yaratmış. Lezzetler de parmak ısırtan türden. Yöresel Bafra pidesinin sunulduğu mekan sizleri bekliyor.

Adres: Ahmediye Mahallesi, Halk Caddesi, Şehir Tiyatrosu Yanı, No:55 Üsküdar

Telefon: 0216 391 50 30

11. Tirebolu Pidecisi – Ümraniye

En İyi Pideciler Tirebolu Pide

En İyi Pideciler listemizi bir Karadeniz klasiği ile noktalayalım. Karadeniz’in şirin ilçesi Tirebolu’nun enfes pidelerini servis eden mekan, Dudullu’da sanayi bölgesinde bulunuyor. Kalın hamuru ile odun ateşinde hazırlanan pidelerin lezzetini, yanında Tirebolu çayı ile ikiye katlayın. Pidenin ardından Hamsiköy sütlacı ile damakları şenlendirin.

Adres: Esenşehir Mah. Natoyolu Cad. No:213 (İmes B kapısı karşısı)

Telefon: 0216 540 00 26

En iyi pideciler başta olmak üzere bu mekanların çoğu ve daha fazlası, toplam 230 mekanlık arşivi ile Sonradan Gurmeler’in Yerim Seni İstanbul kitabında keşfetmeniz için sizi bekliyor. Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en lezzetli mezecileri için buyurun yazımıza!

Önceki YazıSonraki Yazı