Oscar Kazanan Filmler Hangileri Oldu? Gecede Neler Yaşandı?

Oscar Ödülleri

Oscar 2017 ödülleri acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Yine kırmızı halıda ünlüler en şaşaalı halleriyle poz verdiler, sahne arkasında film dünyasını çekiştirdiler. Biz de yine sahnede eğlenceli anlara tanık olduk. Her şovun olmazsa olmazı birtakım aksaklıklar yaşansa da Akademi jürisi bu yıl “Beyaz Oscar” eleştirilerini biraz kırmayı başardı. Oscar gecesinde geneler yaşandı, Oscar ödülleri kimlerin oldu, dikkat çeken anlar ve ünlüler kimlerdi? Gelin, şöyle bir göz atalım.

Tahminler Ne Kadar Tuttu?

Oscar Ödülleri

14 dalda Oscar adaylığı alan La La Land, 6 dalda ödül kazanarak beklentileri tam olarak karşılamasa da gecenin fazla ödül toplayan filmi oldu. Onu 4 ödülle Moonlight filmi takip ediyor. “Yetenekli kardeş” Casey Affleck’in ödül alması şaşırtmasa da Emma Stone yerine Isabelle Huppert’i ödülü alırken görsek daha iyi olabilirdi sanki. Fantastic Beasts and Where to Find Them’in en iyi kostüm Oscar’ını alması şaşırtıcıydı çünkü ilk defa bir Harry Potter filmi Oscar alıyor. Ama Suice Squad filminin geceden elinin dolu dönmesi kadar şaşırtıcı değildi (gerçi makyaj konusunda epey iyiydi, hakkını yemeyelim.) Onun dışında Moonlight ve Fences filmleri için epey sevindik. Bir de Hidden Figures ödül alsaydı ödüller tadından yenmezdi muhtemelen.

Oscar 2017’nin En Tartışmalı Anı

Oscar Ödülleri

Oscar ödülleri birçok dalda dağıtılsa da itiraf edelim en merak ettiğimiz dallar en son açıklanan 4-5 dal oluyor. Bunlardan biri de en iyi film Oscar’ı. Hele de bu yıl adaylar bu kadar çeşitliyken ve jürinin ne yönde davranacağı tam bir merak konusuyken. Ama en sona bırakılan En İyi Film Oscar’ında tabiri caizse bir rezalet gerçekleşti diyebiliriz. Birçok kişinin bu Oscar’ı kucaklayacağını düşündüğü La La Land kazanan olarak açıklandıktan hemen sonra bunun bir hata olduğu söylendi ve gerçek kazanan Moonlight olarak düzeltildi. Oscar ödülleri ciddi bir müessese olsa da bu onlara epey gölge düşüren bir an oldu. Teşekkürleri almaya başlayan La La Land ekibinin yaşadığı hayal kırıklığı da cabası. Neyse ki diğer adaylıklarından Oscar’ları biraz toplamışlardı.

Jimmy Kimmel Bildiğimiz Gibi

Oscar Ödülleri

Sempatik sunucu Jimmy Kimmel’ın bu yılki Oscar ödüllerini sunacağını öğrendiğimizde sevinmiştik ama Amerika’daki diğer sunucu adaylarının yanında sönük kalıp kalmayacağına dair açıkçası şüphelerimiz vardı. Oscar töreninde kendisinde de bu heyecan belirgindi, hatta uzun süreler boyunca yaptığı provaların izleri yüzünden belliydi. Tehlikeli sulara girmeden, çarpıcı anlara imza atmasa bile rezalet de çıkarmadan, orta karar bir sunuculukla geceden bizce alnının akıyla çıktı. Basit esprilere rağmen birlik mesajlarıyla olumlu izlenim bıraktı.

Oscar Ödülleri

Oscar ödüllerinin kazananlarına geçmeden önce gecede “The Empty Chair” şarkısını yorumlayan Sting’in performansına da değinelim. Sting elinde gitarıyla akustik bir performans sergilerken Oscar töreninin yapımcıları da arkaya basın özgürlüğünü savunan görüntüler yansıttılar. Özetle, geceye birlik beraberlik mesajları ve inceden inceye bir Trump karşıtlığı damgasını vurdu diyebiliriz.

89. Akademi Ödülleri’nde Oscar Kazananlar:

En İyi Film Oscar’ı: Moonlight
En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı: Emma Stone (La La Land)
En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı: Casey Afleck (Manchester by the Sea)
En İyi Yönetmen Oscar’ı: Damien Chazelle (La La Land)
En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı: Moonlight
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ı: Viola Davis (Fences)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı: Mahershala Ali (Moonlight)
Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı: Satıcı (Asgar Ferhadi)
En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı: Zootropolis
En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı: Manchester by the Sea
En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı: Moonlight
En İyi Özgün Şarkı Oscar’ı: City of Stars (La La Land)
En İyi Film Müziği Oscar’ı: (La La Land)
En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar’ı: Linus Sandgren (La La Land)
En İyi Film Kurgusu Oscar’ı: John Gilbert (Hachsaw Ridge)
En İyi Görsel Efekt Oscar’ı: The Jungle Book
En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar’ı: Piper
En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı: David Wasco ve Sandy Raynolds (La La Land)
En İyi Ses Miksajı Oscar’ı: Andy Wright, Peter Grace, Robert Mackanzie ve Kevin O’Connell (Hacksaw Ridge)
En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon) Oscar’ı: Sing
En İyi Belgesel Film Oscar’ı: O.J.: Made in America
En İyi Kısa Konulu Belgesel Oscar’ı: The White Helmets
En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı: Colleen Atwood (Fantastic Beasts and Where to Find Them)
En İyi Ses Kurgusu Oscar’ı: Sylvain Bellemare (Arrival)
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar’ı: Giorgio Gregorini, Alessandro Bertolazzi ve Christopher Allen Nelson (Suicide Squad)

Oscar kazananlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Oscar ödüllü filmler listesini gördünüz mü?

Önceki YazıSonraki Yazı