Oscar 2017: Ödül Alan Filmler

Oscar 2017

Amerika saatiyle 26 Şubat, Türkiye saatiyle 27 Şubat’ta Oscar 2017 töreni gerçekleşti ve Oscar ödülleri iyisiyle kötüsüyle sahiplerini buldu. Gecenin gerçekleşmesinin ardından başka bir heyecan bekliyor biz film severleri; izlemediğimiz Oscar ödüllü filmleri izlemek. Peki, 89. Akademi Ödülleri’nde Oscar alan en izlenesi filmler hangileri?

1. La La Land (Aşıklar Şehri)

Oscar 2017 La La Land

Defalarca söylendi ama biz de söyleyelim: Bu sene esen La La Land fırtınasına kayıtsız kalmayın. 14 daldaki Oscar adaylıklarından 6’sında ödülleri toplayarak Oscar alan filmler arasına giren La La Land, romantik müzikal tarzıyla onu seyrettikten sonra ağzınızda hoş bir tat bırakacak. En iyi kadın oyuncu dışında müziklerinin de Oscar aldığını hesaba katarsak izlenmeye (ve dinlenmeye) değer.

2. Moonlight (Ay Işığı)

Oscar 2017 Moonlight

Oscar 2017’de La La Land’in ardından en iyi film Oscar’ının gerçek sahibi olduğu açıklanan Moonlight, siyah bir Amerikalı olan Chiron’un hayatına odaklanıyor ve onun ergenliğinin başlangıcından genç bir yetişkin olmasına kadarki hayatını mercek altına tutuyor. Film montajı ve kurgulamasında birtakım aksaklıkların bulunduğu söylense de değindiği cesur konularla izlenmeyi hak ediyor.

3. Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında)

Oscar 2017 Manchester By The Sea

Casey Affleck’in En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı almasıyla Oscar ödüllü filmler listesinde yerini bulan Manchester by the Sea, yalın ama bir o kadar da etkileyici bir dram. Kardeşi öldükten sonra yeğenine bakması istenen bir amcanın kararsızlığı, tedirginlikleri ve yaşadığı gerginlikler başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtılmış.

4. Satıcı (The Salesman)

Oscar 2017 Salesman

Toni Erdmann ile birlikte Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının gözde adaylarından olan Satıcı, orijinal adıyla Forushande, geceden Oscar ödülüyle ayrılan filmlerden oldu. İran kültürünün hikaye anlatıcılığını modern sinemayla buluşturan ve usta yönetmen Asghar Farhadi’nin yönettiği film, bir çiftin Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü oyunundaki performansları sırasında ilişkilerinin bozulmaya başlamasını anlatıyor.

5. Fences

Oscar 2017 Fences

Oscar tarihinde üç kere adaylık kazanan ilk siyah aktris Viola Davis, bu yıl Fences’teki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını alarak mesleki kariyerini taçlandırdı. Viola Davis’in anne rolünde olduğu Fences, çalışan sınıf mensubu Afro-Amerikan bir babanın 1950’lerin zorlu şartları altında ailesine bakma çabalarını anlatıyor.

6. Arrival (Geliş)

Oscar 2017 Arrival

Sadece En İyi Ses Kurgusu Oscar’ını alarak bizi biraz buruk hissettiren Arrival, ustaca yönetilmiş özgün bir bilimkurgu seyretmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Öyle aksiyonlu, vurdulu kırdılı bir film olmadığını da belirtelim. Dilbilimci Louise Banks acaba kimsenin dillerini bilmediği uzaylılarla iletişim kurabilecek mi? İzleyip görün.

7. Hacksaw Ridge

Oscar 2017 Hacksaw Ridge

Yine kahramanlıktan giden Mel Gibson, Trump karşıtlığının ağır bastığı Oscar 2017 töreninde En İyi Yönetmen Oscar’ını kucaklayamasa da son filmi Hacksaw Ridge, Oscarlı filmler arasında yerini alabildi. İnsanları öldürmeyi reddederek Amerikan tarihinde ilk defa tek bir ateş etmeden Onur Madalyası alan ordu doktorunun hikayesini anlatan ve İkinci Dünya Savaşı filmlerinde hala anlatılmamış bir konu kaldığını bize gösteren film, Oscarlı kurgusu ve ses miksajı ile izlenesi bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

8. Zootopia (Zootropolis)

Oscar 2017 Zootopia

Kubo and the Two Strings’le bizi ikilemde bırakan ama geceden Oscar ödülüyle ayrılan sevimli animasyon filmi Zootopia, polis olmak isteyen dişi bir tavşan ve onunla arkadaş olan bir tilkinin hikayesini cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi kavramlara dokundurarak anlatıyor. Polisiye hikayesiyle izleyenlere heyecan da katan filmin tembel hayvan sahnesinde gülmeyen yok deyip daha fazla sürprizbozan vermeden çekilelim.

9. The Jungle Book (Orman Kitabı)

Oscar 2017 The Jungle Book

Oscar alan filmler listesinde olmasa bu sene neredeyse unutulacak olan The Jungle Book’u sinemada izlemeyenler çok şey kaçırdı, söylemiş olalım. Ama yine de bu görsel şöleni tamamen kaçırmak zorunda değilsiniz. Rudyard Kipling’in kitabının çok sayıda uyarlamasının en yenisi olan bu film, animasyon hayvanların gerçekçiliğiyle sayesinde ekstra etkileyici. En İyi Görsel Efekt Oscar’ını alması tesadüf değil.

10. O.J.: Made in America

Oscar 2017 OJ

En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan O.J.: Made in America, 1994’te iki kişinin cinayetiyle suçlanan ve 1995’te kamuoyunda iyi tanınan avukatlarla birlikte hazırladığı savunması sonucunda beraat eden eski Amerikan futbolu yıldızı ve aktör O. J. Simpson’ın üzerinden ırk, şöhret, medya, şiddet ve ceza adalet sistemine odaklanıyor. Yani, belgesel sevenler için bir şölen.

11. Oscar 2017 Bonusu: Piper

Oscar 2017 Piper

En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar’ını kucaklayan Piper, “oyyy” nidalarıyla izleyeceğiniz tatlı mı tatlı bir yapım. Minik bir martının yemeğinin peşinde koşmasını anlatan bu kısacık animasyon, yüzünüzde gün boyu bir gülümsemeyle dolaşmanızı sağlayacak. Bu Oscar’lı animasyonu izlemek için:

Şimdi de sıra Oscar 2017 gecesinde nelerin yaşandığını öğrenmeye geldi!

Önceki YazıSonraki Yazı