Vizyondaki Filmler: Şubat/2017

Vizyona Girecek Filmler

Akademi, yani Oscar Ödül Töreni beyaz perdede hareketliliği arttırdı. Vizyondaki filmler arasında heyecan verici yapımlar olsa da şubat ayı neredeyse Oscar adayı bütün sinema filmlerini bir araya toplamışa benziyor. Çok uzatmadan bu ayın başından sonuna kadar vizyona giren 11 önemli filme göz atalım.

Manchester By The Sea

1. Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea)

Yaşamın Kıyısında, Altın Küre Ödül Töreni’nde de ödülleri toplamıştı. Casey Affleck’in orada en iyi erkek oyuncu ödülünü alması adının “yetenekli Affleck’e çıkmasına da vesile oldu. Oscar’ı da alır mı bilinmez ama çok iyi işlenmiş duygusal konusu ve kaliteli oyunculukları muhtemelen ödülsüz kalmaz. Vizyon tarihi 3 Şubat.

2. Gecenin Kanunu (Live by Night)

Kardeşinin aksine yeteneği konusunda tartışmalara konu olan Ben Affleck bunları duymazdan gelip yeni filmler çekmeye devam ediyor. Bu sefer yönetmen koltuğuna da oturduğu Gecenin Kanunu ile oyuncu eski Amerikan gangster filmlerine de saygı duruşunda bulunmuş gibi. Vizyon tarihi 3 Şubat.

Gecenin Kanunu
Lion

3. Lion

Lion, en iyi film dalında Oscar adayı oldu. Beş yaşındaki Hintli bir çocuk kaybolur ve birçok zorluktan sonra Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilir ama gerçek ailesini aramaktan geri durmaz. Gerçek olaylardan esinlenen filmler kervanına ekleyebiliriz. Vizyon tarihi 3 Şubat.

4. Toni Erdmann

Vizyona giren film listesinde hiçbir adaylığı açıklanmadan kendinden söz ettirmeye başlayan Toni Erdmann, Avrupa filmleri ve ödüllü filmler izlemeyi sevenler için ideal. Şakacı baba Toni Erdmann ve işkolik kızının ilişkisi üzerinden iki buçuk saatlik bir sistem eleştirisi. Vizyon tarihi 3 Şubat, yani çoktan vizyon filmleri arasına girdi.

Toni Erdman
Swiss Army Man

5. Çakı Gibi (Swiss Army Man)

Çakı Gibi ses getiren filmler veya ödüllü filmler arasında olmasa da dikkate değer olduğu kesin. Bağımsız filmlerin aranılan ismi Paul Dano ve eski Harry Potter Daniel Radcliff ilginç bir ikili oluyor. Issız bir adaya birlikte düşüyor ve arkadaş oluyorlar. Manny’nin zaten ölü olmasını saymazsak… Vizyon tarihi 10 Şubat.

6. John Wick: Chapter 2 (John Wick 2)

Korku filmleri ve aksiyon filmleri çoğu zaman istediğimiz kaliteyi sunmaz ama izlemekten de gizli bir zevk alırız. John Wick de bu filmlerden. İkinci filmde de John Wick bir sebepten yine yeraltı dünyasına geri dönüyor ve başına ödül konduğunu öğreniyor. Vizyon tarihi 10 Şubat.

John Wick
Lego Batman

7. Lego Batman Filmi (The Lego Batman Movie)

Lego filmleri dur durak bilmiyor. Daha bu filmi yazarken The Lego Ninjago filminin fragmanı dönmeye başladı bile. Bildiğimiz Batman filmlerine Lego sosu katılmış ve klasik senaryoya ilaveten Bruce Wayne’in bir de evlatlık oğlu var. Vizyon tarihi 10 Şubat.

8. Parçalanmış (Split)

Hiçbir ödüle aday olmasa da içinde James McAvoy geçen filmler her türlü izlenir. Bir kız 23 kişiliği olan bir adam tarafından kaçırılır. Kızın, asıl tehlikeli olan 24. karakter ortaya çıkmadan önce kaçması gereklidir. M. Night Shyamalan filmleri özleyenlere de gelsin. Vizyon tarihi 17 Şubat.

Parçalanmış
Sessizlik

9. Sessizlik (Silence)

Martin Scorsese filmleri izlemek için aslında bizim bir şey dememize gerek yok. Hele de yönetmenin 28 yıldır arkadan arkaya hazırlandığı bir filmse. Japonya’ya yolculuk yapan bir rahip akıl hocalarını bulmaya ve Katolikliği yaymaya çalışıyor. Vizyon tarihi 17 Şubat.

10. Ay Işığı (Moonlight)

Oscarların en çok söz edilen filmleri La La Land ve Moonlight idi. Sonunda aralarındaki kıyasıya rekabet son buldu ve Oscar’ı alan Moonlight oldu. Moonlight, dokunaklı konusu, etkileyici oyunculukları ve “beyaz Hollywood” imajını yıkan filmlerden olmasından dolayı bizce Oscar ödülülerini hakeden bir film. Vizyon tarihi 17 Şubat.

Moonlight
Gizli Sayılar

11. Gizli Sayılar (Hidden Figures)

Yine “beyaz Hollywood”un çizgisini ve hatta “beyaz bilim” algısını değiştirebilecek filmlerden biri. Afro-Amerikalı kadın matematikçilerden oluşan bir ekibin ABD’nin uzay programının başlarında NASA’da oynadıkları önemli rolü anlatıyor. Vizyon tarihi 24 Şubat.

Sizin favoriniz hangisi? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Sürprizli sonlara hazır mısınız? Beklenmeyen Sonlarıyla Hayrete Düşüren 11 Efsane Film yazımızı mutlaka okuyun!

Önceki YazıSonraki Yazı