Yeni Çıkan Kitaplar: Şubat/2017

Evde Kahve Keyfi Kitap

Ocak ayında durgun olan kitap piyasası sanal indirimlerin de yardımıyla bu ay tekrar canlanmış gibi görünüyor. Yeni çıkan kitaplar listemizde tanıdık isimler de var, ilginç eserler de. Kitap kurtlarını yine güzel saatler bekliyor, bizden söylemesi.

Doğmuş Olmanın Sakıncası

1. Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne – E. M. Cioran

Türkiye’de en çok Çürümenin Kitabı adlı eseriyle tanınan E. M. Cioran, Metis Yayıncılık’tan yeni çıkan kitabı Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne ile karşınızda. Yine içtenlikle yazılmış denemelerden oluşan kitap, ileride en çok satan kitaplar arasına girmeye de aday.

Geliş

2. Geliş – Ted Chiang

Bu yeni çıkan kitap şubat ayını kıyısından yakalasa da ses getiren, Oscar adayı olan Arrival filminin uyarlandığı kitap olması açısından listede yer almaya değer. Monokl’dan çıkan kitabın orijinal adı aslında “Stories of Your Life and Others”. Kaliteli bilim kurguya hasret kalanlara.

Kimi Muhitlerde

3. Kimi Muhitlerde – Elizabeth Harrower

Yeni kitaplar arasında sayabileceğimiz bir başka kitap da Kimi Muhitlerde. Bu kitap, Özde Duygu Gürken tarafından çevrilen Metis Yayıncılık tarafından basılan etkileyici bir roman. İlişkiler hakkında kitap okumayı seviyorsanız gönül rahatlığıyla alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz.

Yolunu Şaşıranlar

4. Yolunu Şaşıranlar – Anton Pavloviç Çehov

Çehov kitapları elbette ilk defa 2017 Şubatı’nda basılmıyor ama İletişim Yayıncılık’tan çıkan Yolunu Şaşıranlar kaliteli bir çeviri ve konunun uzmanı tarafından yazılmış bir önsözle kitaplıklarda yer almayı hak eden bir kitap. Aynı zamanda, yayınevinden çıkan Çehov öykü derlemesinin ikinci cildi.

Ölümü Resmetmek

5. Ölümü Resmetmek – Tim Parks

Alef’in en yeni çıkan kitaplarından olan Ölümü Resmetmek, Türkiye’de ilgi gören bir yazar olan Tim Parks’a ait. Kitap İtalya hicvi özelliği taşıyan bir roman olmasının yanı sıra sanatı sevenler içinde keyifli satır aralarına sahip. Çiçek Öztek tarafından çevrilmiş.

Madde 22

6. Madde 22 – Joseph Heller

Catch-22 adıyla 1970 yapımı bir filme de konu olan bu kitap, savaş konusunda yazılmış en ünlü hicivlerden biri. Kara mizah da denilebilir. Niran Elçi tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından kitap, bombardıman uçağı pilotu Yossarian’ın savaştan kurtulmak için yapmaya çalıştığı bir şikeye odaklanıyor.

Dünyanın Bütün Kedileri

7. Dünyanın Bütün Kedileri – Çetin Öner

2016 yılında kaybettiğimiz çocuk kitapları yazarı Çetin Öner, bu sefer de çocuklar için sevimli mi sevimli bir şiir kitabıyla Can Çocuk Yayınları’nın son çıkan kitapları arasında yer alıyor. Mustafa Delioğlu’nun resimlendirdiği kitap hiç şüphesiz yetişkinlerin de ilgisini çekecek nitelikte.

Benim Periyodik Tablom

8. Benim Periyodik Tablom – Oliver Sacks

2015’in bizden aldığı ünlü nörolog Oliver Sacks, akıcı anlatımıyla aktardığı vaka örnekleriyle Türkiye’de çok ünlü. Bu son kitap ise yazarın başkalarına değil kendine odakladığı bir yapıt. Oliver Sacks’in iç dünyasını tanıyabileceğiniz dört yazıyı Orhan Düz çevirdi, Yapı Kredi Yayınları yayımladı.

Oteki Düşler

9. Öteki Düşler – Yiğit Bener

Usta yazar ve çevirmen Yiğit Bener’in yeni öykü kitabı Öteki Düşler, yazarın yetkinliğini gösteren bir kitap olmasının yanı sıra kaliteli yerli yazın okumak isteyenler için de ideal. Yaşamak ve yaşarken kaybettiklerimiz konusuna odaklanan kitap Can Yayınları tarafından basıldı.

Çeviri Neden Önemlidir?

10. Çeviri Neden Önemlidir? – Edith Grossman

İncecik ama dopdolu bir kitap olan Çeviri Neden Önemlidir, İspanyolca çevirmeni, edebiyatçı ve akademisyen Edith Grossman’ın çeviri hakkındaki düşüncelerini içeriyor. “Çevirmen yazar mıdır?” sorusunun “Yazardır!” diye yanıtlandığı kitap Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Hikaye Anlatma Sanatı

11. Hikaye Anlatma Sanatı – Ashley Ramsden, Sue Hollingsworh

Yeni çıkan kitaplar listemizde kaliteli kitaplara değindik ama ayın en ilginç kitabı herhalde bu kitap. Hikaye anlatma sanatı, artık sadece edebiyat dünyasında değil iş dünyasında, eğitim alanında da kullanılıyor ve hikayeleştirilerek anlatılan şeyler hep daha fazla ilgi çekiyor. Kılavuz niteliğindeki bu kitap ile işe yarar tüyolar da veriyor.

Önceki YazıSonraki Yazı