Genel Kültür Bilgileri

Genel Kültür

Çoğumuz genel kültür bilgimizin aşağı yukarı belli bir seviyenin üstünde olduğuna inanıyor, bu sebeple de çoğu zaman genel kültür bilgilerimizi genişletmek ve ufkumuzu açmak için ekstra çaba göstermemeyi tercih ediyoruz. Bu çabadan kaçınmamızdaki belki de en önemli etkenler, tabii ki hem iş, hem özel hayatımızın yoğunluğu ve stresi, ailemize daha fazla zaman ayırma isteğimiz ve genel olarak metropol yaşantımızın kaotik düzeni ve işleyişi. Evde bulaşıklar, beşikte bebekler, ofis masasında evraklar beklerken kim genel kültür bilgileri ile uğraşacak?

Biz de düşündük, taşındık ve size yardımcı olmaya karar verdik; akabinde de genel kültür bilgilerini yakalarından tuttuğumuz gibi aldık ve ayağınıza getirdik. Aşağıda sıralamış olduğumuz genel kültür maddeleri, “Kertenkeleler herhangi bir tehdit algıladıklarında savunma mekanizması olarak kuyruklarını kopartır,” ya da “Balın son kullanma tarihi yoktur, sadece şekerlenir” gibi genelgeçer ve halihazırda zaten bildiğiniz bilgiler değil. Bilmiyor olabileceğinizi düşündüğümüz, fazlasıyla ilginç ve ziyadesiyle şaşırtıcı, ucundan da eğlendiren genel kültür bilgileri bunlar.

Merak etmeyin; bu bir genel kültür testi ya da bir genel kültür yarışması olmayacak. Yazımız sonlandığında size bir sınav yapmayacağız. Amacımız, siz evdeki bulaşıklardan, beşikteki bebeklerden ve ofis masanızdaki evraklardan kısa bir mola alıp nefeslenmek istediğiniz anlarda sizi bir nebze olsun eğlendirmek, eğlendirirken de düşündürmek ve bilgilendirmek. İşte karşınızda okuduğunuzda sizi çok şaşırtacağına inandığımız, bilmiyor olabileceğiniz 11 genel kültür bilgisi.

1. Erkek penguen aşık olduğunda dişi penguen için romantik jestler yaparlar.

Genel Kültür Penguen

Romantizm, aşk, tutku, sevgi ve ihtiras, yalnızca insanoğluna has duygular ve konseptler değil. Penguenler de pekala aşık olabiliyor ve aşklarını ifade etmenin romantik yollarını bulabiliyorlar. Erkek penguen dişi bir penguene aşık olduğu zaman ona aşkını ilan etmek için sahil boyu karış karış geziyor ve sahildeki en mükemmel taşı bulmaya çalışıyor. Aradığı güzellikte bir taş bulduktan sonra romantik baş kahramanımız, Leyla’sına gidip hediyesini takdim ediyor ve olaylar gelişiyor.

2. Kanada’nın Ontario kentinde bulunan Oshawa kasabasında insanların ağaçlara tırmanması yasak.

Genel Kültür Kanada

Oshawa kasabası için ağaçlar, büyük önem ve manevi değer taşımakta. Öyle ki kasabanın yalnızca ağaçlarla ilgilenen, Çevre Bakanlığı’ndan bağımsız, özel bir Ağaç Bakanlığı birimi bile var. Muazzam vizyonerlikte bir çevrecilik ve peyzaj mimarisi ile tasarlanmış olan kasaba, doğaseverler için de mükemmele yakın bir ortama sahip. Şehir belediyesi de bu çalışmalara öyle önem veriyor ki, çocuklar da dahil olmak üzere kasaba sakinlerini herhangi bir ağaca tırmanmaktan men eden bir yasa getirmiş. Evet doğru bildiniz; bu yasayı çiğneyenlere de ceza veriliyor.

3. Sağ gözden gelen yaş mutluluğu, sol gözden gelen yaş ise acıyı ifade eder.

Genel Kültür Ağlamak

Hepimiz zaman zaman hayatımızın belli dönemlerinde duygularımızın yoğunluğuna yenik düşer ve istemsiz de olsa ağlamaya başlarız. Tabii ki o anın duygu karmaşasında ilk gözyaşımızın hangi gözümüzden aktığı, büyük bir ihtimalle aklımıza gelen en son şeydir. Hazır hepimiz sakinken ve – umarız ki – kimse ağlamak üzere değilken, açıklayalım: Eğer ağlamaya başladığınızda ilk gözyaşınız sağ gözünüzden geliyorsa mutluluktan, sol gözünüzden geliyorsa acıdan ağlıyorsunuz demektir. Belki bir dahaki sefere ağlamak istediğinizde dikkatinizi bu genel kültür bilgisine yoğunlaştırır ve üzüntünüzü unutursunuz, ne dersiniz?

4. Pandaların tamamı Çin’e aittir.

Genel Kültür Panda

Çin Halk Cumhuriyeti’nin asırlardır süren iyileştirme çabaları sonucu geçtiğimiz günlerde nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkartılan pandalar, bu müjdeli haberle hepimizin içine birer kova serin su serpti. Sevimlilikleri ve şapşallıkları ile dünyanın hayranlığını kazanan pandaların kısa vadede yok olmayacağını bilmek eminiz ki hepimiz için sevindirici bir haber oldu. Hazır konusu açılmışken pandalar ile ilgili bilmiyor olabileceğiniz bir genel kültür bilgisini araya sıkıştıralım: Dünyada bulunan tüm pandalar resmi olarak Çin malıdır, yani Çin’e aittir. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti dışında bir ülkede bir pandaya rastlarsanız bilin ki o, kiralık bir pandadır.

5. Hindistan Go Air Havayolları yalnızca kadın hostes çalıştırmaktadır.

Genel Kültür Havayolu

Her ne kadar bu ilginç bilginin genel kültür soruları arasında karşınıza çıkma olasılığı oldukça düşük olsa da, şaşırtıcı bir genel kültür bilgisi olduğu için yine de sizlerle paylaşmak isteriz. Hindistan menşeili Go Air Havayolları, uçaklarında seyahat etmesi ve çalışması için yalnızca kadın hostesleri işe almakta ve uçurmaktadır. Bunun sebebi ise tahminlerinizin aksine kadınların taşıdığı feminenlik, çekicilik ve zerafet değil, pozitif ayrımcılık ise hiç değil. Aslında bu uygulamanın çok daha pratik ve kurnaz bir sebebi var: Kadınlar, erkeklere göre kütlesel olarak daha hafif oldukları için sadece kadın hostes uçarmak, yılda 500,000 dolar yakıt tasarrufuna sebep oluyormuş.

6. Yunuslar aynada kendilerini tanır ve beğenirler.

Genel Kültür Yunus

Genel kültür dendiğinde bizi asla hayal kırıklığına uğratmayan ve bize her daim ilginç bir bilgi sunma potansiyeline sahip olan bir diğer hayvan türü de tabii ki yunustur. Bu zeki, akıllı ve dost canlısı arkadaşları eminiz ki imkanımız olsa evimizde besler, koynumuzda uyutur, tasma takıp mahalle turu attırırdık. Yapılan çeşitli araştırmalar, yunusların ayna karşısına geçtiklerinde kendilerini tanıdıklarını ve yansımalarını çok beğendiklerini göstermiş. Siz de bizim gibi ufak bir narsisizm sezdiniz mi?

7. Sporunuzu tamamladıktan sonra vücut ısınızın normale dönmesi 5 saat alır.

Genel Kültür Spor

Spor salonuna girdiniz, koşu bandına çıkıp koştunuz, bisiklet üzerinde pedal çevirdiniz, ardından da kardiyo egzersizlerinizi tamamladınız ve ağırlık kaldırdınız. Ziyadesiyle verimli geçen bir spor ve fitness seansının ardından bol bol ter attınız ve kaslarınızı çalıştırdınız. Tüm bu hareketlilik boyunca siz fark etmeseniz de vücut ısınız yükseliyor ve normalin üzerine çıkıyor. Ortalama 1 saatlik bir egzersiz seansı sonrası vücut ısınızın normale dönmesi ise yaklaşık 5 saat alıyor.

Spor demişken aklınıza yeni spor kıyafetlerine ihtiyacınız olduğu geldiyse sizi şöyle alalım.

8. Salyangozlar ayaklarından nefes alır.

Genel Kültür Salyangoz

Bu genel kültür bilgisi ile ilgili ne yorum yapacağımızı bilemedik, bu yüzden yorumu size bırakıyoruz.

9. Çilekte portakala göre daha fazla C vitamini bulunur.

Genel Kültür Çilek

Çocukluğumuz boyunca bize turunçgillerin, özellikle de portakalın adeta bir C vitamini deposu olduğu öğretildi ve biz de bu genel kültür bilgisine güvenerek ne zaman kendimizi hasta olmaya yakın hissetsek portakala, mandalinaya ve limona abandık. Ancak yapılan araştırmalar, çilekteki C vitamini oranının portakala göre çok daha fazla olduğunu ortaya çıkartmış. Ne dersiniz, yakında portakal suyu yerine uçaklarda çilek suyu verilmeye başlanır mı?

10. Japon balıklarının midesi yoktur.

Genel Kültür Balık

Ortalama uzunlukları en fazla 5-6 santim olan Japon balıkları bu ufacık tefecik bünyelerinde mideye yer ayırmamışlar gibi görünüyor. Mide organı olmadan yaşayan Japon balıkları, bu sebepten ötürü diğer hayvan türlerine göre daha sık dışkılar. Japon balıklarının aynı zamanda bu yüzden daha sık periyotlarda, daha az miktarlarda beslenmeleri makbuldür, buradan tüm Japon balığı severlere duyurulur.

11. Genel kültür bonusu: Yeni bir bilgi öğrendikten sonra kestirmek, hafızanızı güçlendirir.

Genel Kültür Kestirmek

Beyin ve hafıza üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, yeni bir bilgi algıladıktan ve öğrendikten sonra kısa bir şekerleme yapmanın hafızanızı kuvvetlendirdiği ve öğrendiğiniz bilgilerin kalıcılığını artırdığını ortaya çıkartmış. O zaman biz de bu genel kültür bilgisi ile listemizi sonlandıralım ve öğrendiklerinizi pekiştirmeniz açısından size güzel bir uyku dileyelim.

Bayanlar, dikkat! Saç rengi açma yöntemlerini paylaştığımız yazımızı mutlaka okumalısınız!

Önceki YazıSonraki Yazı