Tarantino Filmleri

1992 yapımı Rezervuar Köpekleri filmi ile yıldızını parlatan ve film dünyasına iddialı bir adım atan yönetmen Quentin Tarantino, o zamandan bu yana çektiği filmler ile kendisini tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kanıtlamayı başardı. Ucuz Roman’dan Zincirsiz’e Tarantino filmleri, adeta şok etkisi yaratan şiddetin ve beklenmedik komedi unsurlarının mükemmel uyumu ile bezenmiş birer başyapıt niteliği taşıyor.

Quentin Tarantino’nun filmleri böylesine vurucu ve iddialıyken onları sizler için derleyip listelememek olmazdı. İşte karşınızda Quentin Tarantino ve izlemeden yeryüzünü terketmemeniz gereken en iyi Tarantino filmleri.

1. Ölüm Geçirmez (2007)

Tarantino Filmleri

Çoğu sinema eleştirmeni tarafından Tarantino filmleri arasında en vasat film olarak nitelendirilen Ölüm Geçirmez, bu tanımlamaya rağmen yine de gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde kendine yer bulabiliyor. Kurt Russell’ın mükemmel bir performans sergilediği film için çoğu eleştirmen, Tarantino’nun film için tüm çabasını göstermediğini ileri sürüyor.

2. Jackie Brown (1977)

Tarantino Filmleri

Robert de Niro, Samuel L. Jackson ve Bridget Fonda gibi yıldız isimlerin oynadığı film aslında Elmore Leonard’ın Rum Punch isimli romanının bir uyarlaması. Jackie Brown’un şanssızlığı ise Tarantino’nun en çok ses getiren filmi olan Ucuz Roman’dan hemen sonra çekilmiş olması. Tarantino Ucuz Roman ile çıtayı o kadar yükseltmişti ki, akabinde gelen film ister istemez beklentilerin altında kaldı. Tarantino filmleri adeta birbiri ile yarışıyor, değil mi?

3. Zincirsiz (2012)

Tarantino Filmleri

Zincirsiz, diğer adıyla Django, Tarantino filmleri arasında bu zamana kadar çekilmiş en kutuplaştırıcı film olarak nitelendiriliyor; zira filmde özellikle kölelik ile ilgili açık uçlu sorular sorularak cevaplar tamamen seyirciye bırakılıyor. Leonardo di Caprio, Jamie Foxx ve bir Tarantino vazgeçilmezi Samuel L. Jackson’ın oyunculuklarının boy gösterdiği filmin süresi ise iddialı bir 2 saat 45 dakika.

4. The Hateful Eight (2015)

Tarantino Filmleri

Tarantino son filmi ile adeta sinema dünyasına imzasını atıyor desek yanlış olmaz. Buram buram Tarantino kokan film diyaloglar ve karakterlerin vurdumduymazlığı ile adeta dolup taşıyor. Tarantino filmleri söz konusu olduğunda Samuel L. Jackson ise olmazsa olmaz!

5. Rezervuar Köpekleri (1992)

Tarantino Filmleri

Tarantino filmleri arasında en çok konuşulanlardan biri olan Rezervuar Köpekleri de tabii ki listemizde yerini buluyor. Tarantino’nun kariyerine giriş ve nasıl bir yönetmen olduğuna dair bir özet niteliği taşıyan film, akıl almak şiddet sahneleri ile kesinlikle hafızalardan kolay silinmeyecek filmler arasında.

6. Kill Bill: Vol 1 (2003)

Tarantino Filmleri

Aslına baktığınız zaman çoğu Tarantino hayranının Tarantino’yu tanıdığı ve yönetmenliğinin içine çekildiği film, sanıldığının aksine Kill Bill olmuştur. Oldukça insancıl bir intikam hikayesi anlatan filmde yerinde komedi unsurları ile birlikte tabii ki bol bol şiddet ve bol bol kan da mevcut. Uma Thurman’ın ise adeta bu rolü canlandırmak için doğduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kendisi de Tarantio filmleri vazgeçilmezinden.

7. Kill Bill: Vol 2 (2004)

Tarantino Filmleri

Her ne kadar Kill Bill ilk etapta tek bir film şeklinde tasarlanmış olsa da iki parçaya ayrıldıktan sonra bölümler ayrı ayrı da iddialarını ortaya koyabildi. Kill Bill’in ikinci bölümü, Tarantino filmleri arasında en az şiddet içeren film olarak biliniyor – tabii ki spoiler vermeyeceğimiz son sahnesi hariç.

8. Soysuzlar Çetesi (2009)

Tarantino Filmleri

Quentin Tarantino, Soysuzlar Çetesi filminin açılış sahnesinin bu zamana kadar çekmiş olduğu sahneler arasında favorisi olduğunu söylemiş. Siz de filmin başını tekrar izlediğinizde bunun sebebini çok iyi anlayacaksınız. Bir intikam hayali üzerine kurulu olan filmde Christoph Waltz’ın Hans Landa rolü de başlı başına ele alınması ve takdir edilmesi gereken bir sanat eseri.

9. Ve Bir Tarantino Filmleri Klasiği: Ucuz Roman (1994)

Tarantino Filmleri

Ucuz Roman’ın sinema tarihinde hala devrim olarak nitelendirilmesinin bir sebebi olmalı, değil mi? Ardarda gelen uzun diyaloglara rağmen izleyici asla ilgisini kaybetmezken yine bir Tarantino klasiği olan komedi ve kan muazzam bir uyum içerisinde havada uçuşuyor. Ucuz Roman, Tarantino’nun adeta bir dahi olduğunu ortaya koyan, bu zamana kadar yapılmış en havalı filmlerden bir tanesi olduğu şüphesiz.

Tarantino yeni filmi ile yeniden ne zaman hayatımıza girecek dersiniz? Favori filminizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Söz sinemadan açılmışken sizin için hazırladığımız Oscar Ödüllü Filmler listemizi es geçmek olmaz, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı