2017 Horoz Yılı

Horoz Yılı

Yin yang! Çin astrolojisi ayağınıza geldi. Biliyorsunuz ki Latin astrolojisi burçları aylık olarak 12 sembolle tanımlıyor. Ama Çin astrolojisi biraz daha farklı: Çin astrolojisine göre burçlar aylarla değil, yıllarla belirleniyor ve Çin burçları hayvan isimleriyle adlandırılıyor. Ancak bildiğimiz Latin astrolojisiyle benzeştiği kısım, Çin burçlarının da 12 adet olması: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz. Aynı zamanda Çin astrolojisi hakkında bilmemiz gereken bir diğer şey ise, Çin astrolojisinin doğada bulunan 5 element ile bütünleşik bir biçimde oluşturulduğudur. Neydi bu beş element: ateş, metal, su, toprak ve ağaç! Şimdi ise malum yeni yıl geldi çattı. Çin astrolojisi için de burç değişimi zamanı… 2017 horoz yılı ve ateş elementiyle özdeşleştiriliyor! Çin astrolojisi 2016 yılında maymun burcundaydı. Şimdi ise 2017 horoz yılı için hazırlanıyoruz.

2017 horoz yılı ne anlama geliyor?

Horoz Yılı

Horoz yılı, Çin takvimi için onuncu hayvanı temsil ediyor. Daha önce horoz yılı olarak yaşanan yıllar ise 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993 ve 2005 yıllarıydı. 2017 horoz yılı ertesinde, bir sonraki horoz yılı ise 2029 olacak. 2017 horoz yılı için elementin ateş olması ise 60 yılda bir meydana gelen bir hadise. Çin takvimi için yeni yıl yani 2017 horoz yılı, bizim kullandığımız güneş takvimine göre 28 Ocak’ta başlayıp 15 Şubat 2018 tarihinde ise sona erecek.

Şu yin yang meselesi de nedir diye soranlar için…

Horoz Yılı

Çin kültüründe yin ile yang iki farklı enerji kutbudur. Kadim Çin inanışına göre birbirine zıt bu iki kutuptan yin olan iyi enerjiyi, yang olan ise kötü enerjisi temsil eder. 2017 horoz yılı için bu iki kutuptan biri hüküm sürecek ve şükür ki bu sene Çin takviminde enerjimiz yin. İyiden yanayız. Kişisel hayatlarımız söz konusu olduğunda, 2017 horoz yılı bütün sevdiklerinizle uyum içinde ve içsel inzivanın tadına vara vara geçireceğiniz bir sene olarak düşünülüyor.

Çin astrolojisi için 2017 horoz yılı özellikleri neler?

Horoz Yılı

Çin astrolojisine göre horoz yılı dürüstlük, verimlilik ve bütünlük yılıdır. 2017 horoz yılı sıkı çalışma sayesinde verimli kullanıldığında size başarı getirecektir. Kariyer planlarınızda ve ekonomik yatırımlarınızda 2017 horoz yılı Çin astrolojisi açısından oldukça faydalı bir yıl olacağa benziyor. Ancak elbette planlı ve programlı olmanın önemine her daim vurgu yapan Çin astrolojisi, 2017 horoz yılı için umut vadediyor aslında.

Peki ya horoz yılında doğanlar ya da doğacak olanlar?

Horoz Yılı

Çin takvimi ve Çin burçları için horoz yılında doğmak demek, aynı yılın ismiyle, horoz burcu olmak demek. Ateş elementinin hükmettiği horoz yılında doğan kişiler güvenilir, sorumluluk sahibi ve özellikle mesleklerinde başarılı kişiler olarak öne çıkıyorlar. Yani, bu sene aramız katılacak olan bebekler Çin astrolojisine göre bu burç özelliklerini taşıyor olacaklar. Kimi yorumlara göre, 2017 horoz yılı horoz burcu kişiler için, burçlarının yansıttığı karakter özelliklerine bağlı olarak fırsatları değerlendirmeye açık olacak bir yeni yıl olacak.

Sağlık ve aşk 2017 horoz yılı için nasıl görünüyor?

Horoz Yılı

2017 horoz yılı, horoz burcu kişiler için sağlık açısından oldukça dikkatli olmaları gereken bir yıl. Sadece kendilerinin değil, sevdiklerinin sağlıkları ile de ilgilenmek zorunda kalabilirler. Hareketsizlik ve ümitsizliğe kapılmayıp, dünyaya iyilik katmaya devam etmeleri tavsiye ediliyor. 2017 horoz yılı horoz burçları için aşk konusunda karar vakti! Uzayan ilişki ya evliliğe ya da ayrılığa evrilecek. Yine de, çok çalışmanız gereken bu yeni yılda stresin etkisiyle yanlış romantik kararlar almaktan kaçınmanız öneriliyor.

Çin kültürü şifa kültürü demek aynı zamanda. Siz de kış günlerinde şifa bulmak isterseniz, Kışın Tüketmeniz Gereken 11 Bitki Çayı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı