Tekerlekli Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tekerlekli sandalye seçimi

Destekleyici bir ortopedik ürün olan tekerlekli sandalyeler yürüme engeli bulunan bireylere hareket kabiliyeti kazandırıyor. Yürümekte güçlük çeken hastaların taşınmasına da yardımcı olan bu medikal cihazlar katlanabilir ve taşınabilir özellikleri sayesinde pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Bununla birlikte, kullanım amacından konfor faktörüne kadar farklı özellikler taşıyan çeşitli tekerlekli sandalye modelleri bulunuyor. Tekerlekli sandalye seçerken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan cevapları bu kapsamlı rehberde bulabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Çeşitleri Nelerdir?

Engelli bireylerin günlük aktiviteleri, özel gereksinimler ve konforuna uygun şekilde tasarlanmış iki farklı tekerlekli sandalye çeşidi bulunuyor:

 • Manuel Tekerlekli Sandalye: Manuel modeller yalnızca insan gücü kullanılarak hareket edebilen tasarımlardan oluşuyor. Kendi içinde iki gruba ayrılan bu tip sandalyeler, genellikle sandalyede oturan kişinin başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Kullanıcının üst vücudunu kullanarak kolayca manevra yapmasını sağlayan itme jantlı büyük bir arka tekerlek bulunuyor. Refakatçi tahrikli manuel sandalye çeşitleri ise sırt bölümünde itme kulpları ve kolayca itilmesini sağlayan küçük arka tekerlekler taşıyor.
 • Elektrikli Tekerlekli Sandalye: Akülü modeller, kullanıcıya kollarını yormadan hareket edebilme kabiliyeti sunuyor. Üst vücut hareketleriyle ivme kazanmakta zorlanan veya kolları yeterince güçlü olmayan kişiler için tasarlanan akülü modeller, diğerine kıyasla daha büyük ve ağır yapıdan oluşuyor. Elektrikli bir tekerlekli sandalye akülü motorunun gücü sayesinde eğimli yolları daha kolay bir şekilde tırmanabiliyor.
tekerlekli sandalye seçimi

Tekerlekli Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Tekerlekli sandalye engelli bireylerin hayatında önemli bir yer taşıyor. Bu nedenle en iyi deneyimi elde etmek için seçim yapmadan önce bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor.

 • Ağırlık: Sandalyenin ağırlığı hem kullanıcının sürüş kolaylığını hem de sandalyenin taşınabilirliğini doğrudan etkiliyor. Hafif malzemeler kullanılarak üretilen tekerlekli sandalye tasarımları arabaya kolayca yerleştirildiği gibi daha fazla manevra kabiliyeti sunuyor. Çoğu model çelik bir iskelete sahip şekilde üretilirken, hafif manuel tekerlekli sandalye çeşitlerinde alüminyum malzemeler kullanılıyor.
 • Çıkarılabilir Parçalar: Ağırlığı hesaba katarken sökülebilir parçaları da düşünmek gerekiyor. Çoğu tasarımda ayak plakası, kol desteği ve tekerlek gibi çıkarılabilir tekerlekli sandalye parçaları bulunuyor. Bu tip sandalyeler bagaj kapasitesi küçük otomobillerde kolayca taşınıyor. Ayrıca sandalyeler parçaları söküldüğünde daha kompakt bir şekilde katlanabiliyor.
 • Kullanım Sıklığı: Tekerlekli sandalye modelleri kullanım sıklığına bağlı olarak farklı özelliklere donatılarak üretiliyor. Yalnızca evdeyken veya randevulara gitmek için kullanılan sandalye modelleri nispeten daha az dayanıklı bir yapıyla öne çıkıyor. Sık kullanıma uygun sandalye çeşitleri ise yolcu için daha fazla konfor ve basınç tahliyesi sunacak şekilde tasarlanıyor.
 • Tekerlekler: Konforu ve kullanım kolaylığını doğrudan etkileyen tekerlekler genellikle havalı lastik veya silikon dolgulardan oluşuyor. Havalı lastiğe sahip bir tekerlekli sandalye tekerleği kullanıcıya daha iyi şok emilimi sunarken patlama riskini de beraberinde getiriyor. Kauçuk veya silikon dolgulu tekerlekler ise delinmez olmasına rağmen daha sert bir sürüş yaşatıyor. Ayrıca manevra kabiliyetini artırmak için sandalyenin 360 derece dönebilen bir ön tekerleğe sahip olması gerekiyor.
 • Ayak Plakası: Tekerlekli sandalyedeki ayak dayama yerleri kullanıcı transferinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için büyük önem taşıyor. Bu sebeple hem içe hem dışa dönebilen ayak plakalarına yönelmek gerekiyor. Ayak plakalarının çıkarılabilir özelliğe sahip olması taşıma esnasında da kolaylık sağlıyor. Ek olarak, alçı nedeniyle bacağını uzun süre düz tutması gereken kişiler için yüksekliği ayarlanabilir ayak plakasına sahip modelleri tercih etmek gerekiyor.
 • Kol Dayama Desteği: Otururken kollara destek sağlayan sandalye kolçağı engelli bireyin transferini kolaylaştırmaya da yarıyor. Çıkarılabilir kolçağa sahip tekerlekli sandalye modelleri taşıma kolaylığı sunuyor. Daha gelişmiş modellerde yüksekliği ayarlanabilen ve yukarı doğru kalkabilen kol dayama desteklerine rastlamak mümkün. 
 • Frenler: Manuel sandalyeler arka tekerleklerin yanına monte edilen bir fren sistemiyle geliyor. İtme kollarının yanına yerleştirilmiş, refakatçi fren sistemine sahip modeller de bulunuyor. En temel güvenlik ekipmanı olan fren sistemleri özellikle dik yokuş ve rampalardan inerken kullanıcı için büyük önem taşıyor.
 • Taşıma Kapasitesi: Tekerlekli sandalye çeşitlerinin her biri farklı taşıma kapasiteleri sunuyor. Kullanıcının kilosunu hesaba katarak genellikle 100 kilogram ve üzerinde taşıma kapasitesine sahip modeller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. 
 • Tekerlekli Sandalye Ölçüleri: Tekerli sandalye çeşitlerinde koltuk boyutu konfor ve güvenliği doğrudan etkiliyor. Seçeceğiniz modelin kolçaklara kolay erişim sağlayan ve eşit ağırlık dağılımı sunan ideal ölçülere sahip olması gerekiyor. Genişlik ölçümü yaparken kışlık mont gibi dış mekan kıyafetlerini dahil etmeyi unutmamalısınız. Aynı şekilde uyluk ve kalça desteği sağlamak için koltuk derinliğini de hesaba katmalısınız.
 • Sırt Yüksekliği: Sandalyedeki uzun süreli oturma pozisyonunu en konforlu hale getirmek için ideal sırt yüksekliğine sahip tasarımların tercih edilmesi gerekiyor. Standart modellerde sabit bir sırt yüksekliği bulunurken bazı modellerde ayarlanabilir sırt yüksekliği fonksiyonu da bulunuyor. Öte yandan, sırt konforunu artırmak için yeterli eğim derecesine ve mümkünse bel ve boyun yastığı aksesuarlarına sahip seçeneklere yönelmekte fayda var. Bu özellikleri taşıyan tekerlekli sandalye fiyatları diğerlerine kıyasla bir miktar daha fazla oluyor.
 • Minder: Kullanıcıya başlı başına konfor sağlayan tekerlekli sandalye minderi birçok üründe standart bir aksesuar olarak geliyor. Kalçaya uygulanan basıncı dengelemek için kullanılan minderler ek aksesuar şeklinde de satılıyor. Sürekli oturmak zorunda olan bireylerin konforunu daha da artırmak için hafızalı köpük ve visco malzemelerle üretilen sandalye minderlerini tercih edebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Önerileri

Söz konusu tekerlekli sandalye ile hasta taşıma olunca kullanıcıların karşısına birçok manuel model çıkıyor. Bununla birlikte engelli bireylerin kendi başlarına hareketlerine yardımcı olan kullanımı kolay çeşitli tasarımlar da bulunuyor. 

wollex b500

Wollex B500 Katlanabilir Akülü Tekerlekli Sandalye

Uzun süreli kullanımlar için gelişmiş konfor özellikleriyle donatılan Wollex akülü tekerlekli sandalye modeli çıkarılabilir parçaları sayesinde 85 kilogramlık ağırlığına rağmen kolayca taşınabiliyor. İki adet güçlü ve 5 farklı hız kademesi sunan tekerlekli sandalye motoru ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor. Joystick kumandası ile pratik bir şekilde yönlendirilebilen bu sandalye aynı zamanda yıkanabilir minder, sırtlık ve boyunluk gibi aksesuarlar taşıyor.

g636

Golfi G636 Lite Alüminyum Tekerlekli Sandalye

Yüksekliği ayarlanabilir parçalarıyla farklı vücut ölçülerine uyum sağlayabilen Golfi alüminyum tekerlekli sandalye modeli kullanıcı deneyimine odaklanan özellikleriyle öne çıkıyor. Yalnızca 12 kilogram ağırlığıyla elde taşıma imkanı da sunan bu hafif manuel sandalye tasarımı 120 kilograma kadar olan ağırlıkları taşıyabiliyor. Yaygın bir marka olduğu için Golfi’ye ait bu tekerlekli sandalye yedek parça anlamında da avantaj sağlıyor.

poylin

Poylin P957 Hafif Alüminyum Tekerlekli Sandalye

Poylin tekerlekli sandalye modeli şık tasarımı ve kullanışlı özellikleriyle hem engelli bireyler hem de refakatçiler tarafından beğeniyle karşılanıyor. Çıkarılabilir tekerlekleri sayesinde küçük bagajlarda dahi kolayca taşınabilen bu ergonomik tasarım, hafif yapısına rağmen dayanıklı bir alüminyum şaseden oluşuyor. Ayrıca konforu artırmak için tasarlanan özel minderiyle uzun süre boyunca rahatça kullanılabiliyor.

Tekerlekli sandalyeler engelli bireylere evde, hastanede veya sokakta en iyi deneyimi sunmak için tasarlanan çeşitli modellerden oluşuyor. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken faktörleri göz önünde bulundurarak ihtiyaçlara cevap veren güvenlik, konfor ve performans özelliklerini kolayca ayırt edebilirsiniz.

Sıradaki içeriğimize de göz atın: “Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Önceki YazıSonraki Yazı