Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

yatak seçimi nasıl yapılır

Sağlıklı, zinde ve enerjik bir yaşamın kaliteli bir uykudan geçtiğini artık herkes biliyor. Peki, kaliteli ve konforlu bir uyku deneyimi için ne gerekiyor? Sizin de tahmin ettiğiniz üzere kesintisiz ve ağrılardan uzak bir uyku için yataklar büyük önem taşıyor. Sırt, boyun ve bel sorunlarından alerjilere kadar insan sağlığını pek çok yönden etkilediği için doğru bir seçim yapmak kaçınılmaz hale geliyor. Ağrı şikayetlerini en aza indirmek ve uyku kalitesini artırmak için doğru yatak seçimi yapmanın püf noktalarını bu kapsamlı rehberde bulabilirsiniz.  

yaylı yatak

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Daha kaliteli bir uyku için yatak tavsiyeleri ararken farklı seçenekler arasında kararsızlık yaşıyorsanız, süreci kolaylaştırmak için yatak çeşitleriyle başlayabilirsiniz. Yataklar genellikle çift kişilik ve tek kişilik olmak üzere boyut özelliklerine göre sınıflandırılsa da doğru bir tercih yapmanın yolu materyal özelliklerinden geçiyor. 

 • Yaylı Yatak: Yatak çeşitleri arasındaki en popüler seçenekler arasında yer alan yaylı tasarımlar yatak endüstrisinde uzun süredir kullanılıyor. Yatağın iç bölümünde yer alan çok sayıda ve farklı çeşitlerdeki yaylar maksimum düzeyde esneklik sağlamaya yarıyor. Uyku pozisyonunu ayarlamayı ve yatağın üstünde hareket etmeyi kolaylaştıran yay tasarımları vücut ısısını tutmadığı için serin bir uyku deneyimi yaşatıyor.
 • Visco Yatak: Vücut ısısına maruz kaldıkça daha yumuşak ve uyumlu hale gelen visco yatak çeşitleri yaysız ve köpüksü bir yapıdan oluşuyor. Genellikle yatak pedi ürünlerinde tercih edilen visco malzeme eşit ağırlık dağılımıyla her uyku pozisyonu için konforlu bir deneyim sunuyor. Yatağın üzerinde değil, içinde uyuyormuş hissi yaratan visco yatakların yumuşak yapısı hareket kabiliyetini bir miktar kısıtlayabiliyor.
 • Ortopedik Yatak: Ortopedik yataklar sağlıklı uyku pozisyonunu korumak, ağrıları azaltmak, omurga ve sırtı desteklemek için özel olarak tasarlanıyor. Genellikle sırt ve boyun ağrısı çekenler tarafından tercih edilen ortopedik yatak çeşitleri sertlik seviyesinden materyal kalitesine kadar farklı özellikler sunuyor.
 • Lateks Yatak: Kauçuk malzeme kullanılarak üretilen lateks yatak çeşitleri visco köpüğün vücudu saran yapısından hoşlanmayanlara benzer konforda bir alternatif sunuyor. Vücudun doğal S yapısını koruyarak bel ve sırt desteği sağlayan lateks malzemeli yataklar tamamen doğal materyalden oluştuğu için aynı zamanda anti-bakteriyel özellik taşıyor. Uyku sırasında sık sık pozisyon değiştiriyorsanız, lateks yatakların hareketi kolaylaştıran esnek yapısı sizin için en iyisi olabilir.
 • Bambu Yatak: Bambu ağacı liflerinden üretilen yatak yüzeyleri serin bir uyku deneyimi sağlarken memory foam benzeri köpük yapısıyla yumuşak ve nefes alabilen bir özellik gösteriyor. Bambu yataklar aynı zamanda terlemeyi de en aza indiriyor.
uyku pozisyonu

Uyku Pozisyonuna Göre Yatak Seçimi 

Doğru yatak seçimi için yalnızca materyal özelliklerini değil, aynı zamanda hangi pozisyonda yattığınızı da hesaba katmanız gerekiyor. Vücudun bazı bölümleri omurga hizasını korumak için daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu destek ihtiyacı ise uyku pozisyonuna göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle uyku pozisyonuna uygun bir yatak seçerek konforunuzu artırabilir, ağrı ve sızılardan kaçınabilirsiniz.

 • Sırtüstü Uyku Pozisyonu: Sırtüstü pozisyonda uyurken en büyük baskı bel bölgesinde hissediliyor. Bir yatak çok yumuşaksa, gövde bölümü sırtın üstü ve gövdenin altına göre daha derine batabilir. Bu durumda U şeklini alan vücut, sırt ve bel bölgelerinde gerginliğe neden oluyor. Aynı şekilde yatağın çok sert olması da bel bölgesinin gerilmesine sebep oluyor. Sonuç olarak, sırtüstü uyuyanların hafif ila orta derecede şekillenebilen orta sert ve sert yatakları tercih etmesi gerekiyor.
 • Yan Uyku Pozisyonu: Vücudun omuz ve kalça gibi geniş bölgelerinde keskin basınç noktaları bulunuyor. Çok yumuşak bir yatakta bu noktalara uygun baskı yapılmadığı için doğal omurga şeklinde bozulma meydana gelebiliyor. Öte yandan, sert yataklar ise gereğinden fazla baskı oluşturduğu için tam tersi bir etki oluşturuyor. Yanlara dönerek uyuyorsanız, orta yumuşak ila orta sert aralığındaki yatak çeşitleri sizin için en uygunu olabilir.
 • Yüzüstü Uyku Pozisyonu: Yüzüstü uyumak da tıpkı sırtüstü uyku pozisyonunda olduğu gibi en fazla baskıyı bel omurgasına uyguluyor. Aynı şekilde omurganın genel yapısını U şeklinden uzak tutmaya yarayan sert yatakların tercih edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte yüzüstü yatmak kimi zaman bunaltıcı olabildiği için yatağın dışında kullanılan kumaşın terletmeyen özelliklere sahip olmasında fayda var.
bel ağrısı yatak

Sırt Ağrısı için Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Sinir sıkışması, yaşlanma, kas yaralanması ve skolyoza bağlı olarak gelişen sırt ağrılarına kimi zaman da yanlış yatak seçimleri neden oluyor. Özellikle omurga eğriliğiyle ortaya çıkan skolyoz için yatak seçimi yaparken orta sertlikteki ortopedik veya visco yataklar tavsiye ediliyor. Yatak seçimi skolyozu tedavi etmese de uygun desteği sağlayarak omurga eğriliğinden kaynaklanan ağrıların azaltılmasına yardımcı oluyor. 

Sırt ağrısı için yatak seçimi yaparken ağrıların doğasını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kısa süreli ve aniden ortaya çıkan akut sırt ağrılarını geçici olarak rahatlatmak için uyku pozisyonunu ayarlamak ve ekstra yastık kullanmak yeterli olabilir. Öte yandan kronik sırt ağrılarında ise yatak seçimi daha önemli hale geliyor. Bu durumda çok sert veya çok yumuşak yataklardan kaçınmakta fayda var.

Sırt ağrısı her insanda farklı sebep ve etkilerle ortaya çıkar. Rahatsızlığın ileri seviyelere taşınmasını önlemek için yatak seçiminde fizik tedavi uzmanı veya ortopedist tavsiyesi almak faydalı olacaktır.

Bel Ağrısı için Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Bel ağrısı en yaygın sırt problemleri arasında yer alıyor. Belin alt bölgesindeki beş omurgayı etkileyen bu rahatsızlıkla başa çıkmak için uygun bir yatak seçimi yapmak gerekiyor. Özellikle bel fıtığı yatak seçimi için her bir detaya dikkat etmekte fayda var. Bu rahatsızlık kaslara ve omurganın kendisine zarar verebilecek bükülmelere karşı hassas olduğu için uyku pozisyonuna göre tercih yapabilirsiniz.

 • Bel için kötü bir pozisyonda uyumak şiddetli ağrılara neden olabilir. 
 • Yan uyuyanlarda omuz ve kalçalar desteklenmediği için alt omurgada ağrılar oluşabiliyor. Yana dönerek uyuyorsanız, darbeleri yumuşatabilecek orta yumuşak ila orta sert yatak çeşitlerini değerlendirebilirsiniz.
 • Sırtüstü ve yüzüstü uyuyanlarda ise çok yumuşak veya çok sert yataklar, bel omurgasının doğal eğriliği üzerinde baskı oluşturuyor. Sırtüstü veya yüzüstü uyuyorsanız, orta sert ila sert yatak seçeneklerine yönelmeniz gerekiyor.
bebek yatağı seçimi

Bebekler için Yatak Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde yatak seçimi konforun yanı sıra sağlık durumunu da etkilediği için büyük önem taşıyor. Bu nedenle bebekler için yatak seçimi yaparken güvenlik faktörünün ilk sırada yer alması gerekiyor. Nitekim, uyku pozisyonu ve yatak özellikleri Ani Bebek Ölümü Sendromu üzerinde oldukça ciddi etkiler taşıyor.  Amerikan Pediatri Akademisi ani bebek ölümü riskini en aza indirmek için sert yatakların tercih edilmesini tavsiye ediyor. Aynı şekilde yatak şiltesini çok yumuşak olan battaniye ve yastıklardan uzak tutmak gerekiyor.

Bebek ve çocuklar için yatak seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • Temizleme Kolaylığı: Yataklarını kirletmekte oldukça maharetli olan bebekler için kolay temizlenebilen seçenekleri tercih etmenizde yarar var. Bu anlamda su geçirmez alez yataklar en iyi alternatiflerin başında geliyor. 
 • Yatak Tipi: Bebekler için yatak seçenekleri genellikle sünger ve yaylı tasarımlardan oluşuyor. Bebeğinizin rahatlığını artırmak için yumuşak ve esnek özelliklere sahip ultra konforlu yataklara yönelmeyi düşünebilirsiniz; ancak rahat bir sertlikte, vücut sıcaklığını artırmayan bir seçim yapmanız gerekiyor.
 • Materyal Türü: Henüz dış etkenlere karşı savunmasız olan minik bedenleri korumak için doğal materyallere sahip yatakların kullanılması gerekiyor. Özellikle yenidoğan yatak seçimi yaparken doğal malzemeli ürünlerle potansiyel alerjileri önleyebilir, bebeğinize antibakteriyel özelliğe sahip bir uyku deneyimi yaşatabilirsiniz. 

Kısacası, insan yaşamının neredeyse üçte biri yatakların üzerinde geçiyor. Bu açıdan yaklaşınca daha da önemli hale gelen yatak seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiğinize göre, geriye doğru bütçe ve ihtiyaçlarınıza göre en uygun tercihi yapmak kalıyor. 

Omurga sağlığınıza dikkat ediyorsanız “Bilgisayar Sandalyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı