Visco, Lateks ve Yaylı Yatak Karşılaştırması

Visco Yatak

Kaliteli bir uykunun hayatınızı pek çok yönden ciddi anlamda etkilediğini söylesek bize hak verirsiniz diye düşünüyoruz. Kaliteli ve verimli bir uykunun en önemli etmeni ise şüphesiz ki kullandığınız yatak. Derin bir uyku çekmek, günün yorgunluğunu, stresini atmak ve zinde bir sabaha uyanmak için yatak seçimi gerçekten de çok kritik bir rol oynuyor. Ancak hangi yatağın ne işe yaradığını, uyku alışkanlıklarına göre hangi yatağı tercih etmemiz gerektiğini ve acımadan verdiğimiz yüklü miktarda parayı aslında ne için harcadığımızı ne kadar biliyoruz? Kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak için yatak seçimi yapmadan önce arasından seçim yapacağınız yatak çeşitleri hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Visco Yatak Nedir?

Visco” ya da diğer adıyla “viscolex“, temelde temas halindeyken temas eden objenin şeklini alan süngerin ismidir. Visco yatak ya da viscolex yatak da bu bağlamda dokunduğunuzda ya da üzerine yattığınızda vücudunuzun şeklini alan yatak olarak bilinir. Visco yataklar vücudunuzun ağırlığı ve sıcaklığıyla birlikte meydana gelen basıncın akabinde yumuşar ve vücudunuzun şeklini alırlar. Bununla birlikte visco yataklar açık hücreli bir yapıya sahiptir, bu da hijyenik açıdan büyük bir avantaj sağlar. Diğer yatak türlerine oranla visco yatak modelleri bu özelliği sayesinde bakterilere karşı daha dayanıklıdır ve mikropların oluşturduğu küf ve kokuları içerisinde barındırmaz.

Yatak Seçimi

Bununla birlikte belirtmekte fayda vardır ki konfor ve kullanım kolaylığı açısından tamamen visco materyalden oluşan bir yatak mevcut değildir. Visco yataklar genellikle soft sünger ya da özel visco süngerden oluşur. Bu özel süngerler kullanılarak üretilen visco sünger yataklar yaysızdır ve yüzde yüz ortopediktir. Isıya ve ağırlığa duyarlı visco yataklar sinir sisteminde, omurgada ve eklemlerde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur ve vücudun ağırlığını destekler. Sağlıklı, konforlu ve verimli bir uyku için birinci tercih her zaman visco yatak olmalıdır; doğal olarak visco yatak fiyatları da buna göre şekillenir.

Visko süngerli yatakların hareket transferini azaltma, yani “motion transfer reduction” özelliği de sıklıkla tercih edilmesine sebep olan bir özelliklerden bir diğeridir. Bu özellik sayesinde çiftler visco yatakta yatarken birbirinin hareketlerinden minimum oranda etkilenirler.

Lateks Yatak Nedir?

Yatak

Bir diğer yatak çeşidi olan lateks yatak da en az visco yatak kadar konforlu ve sağlıklı bir yatak olarak karşımıza çıkar. Lateks, ağaçlardan elde edilen doğal kauçuk suyunun sünger formuna dönüştürülmesi ile ortaya çıkan bir materyaldir. Lateks yataklar tamamen doğal olabileceği gibi tamamen sentetik de olabilir. Yüzde yüz doğal olan lateks yataklar genelde özel üretim ile sipariş edilir; dolayısıyla bu lateks yatak fiyatları da diğer yatak fiyatlarına oranla daha yüksek olarak bilinir.

Lateks yatağın en ayırt edici özelliği ise geniş hava kanalları sayesinde hava akışı sağlamasıdır. Bu özellik, lateks yatağı sıcak bölgelerde yaşayan ve aşırı terleme problemi olan kullanıcılar için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

Lateks Yatak ile Visco Yatak Arasındaki Fark Nedir?

Lateks Yatak

İnsanların yatak seçerken en sık karşı karşıya kaldığı soru, “Lateks yatak mı, visco yatak mı?” oluyor. Her iki modelin de sünger basınç azaltma özelliği bulunuyor, böylelikle insan vücuna yatak tarafından uygulanan basınç minimuma iniyor. Bununla birlikte yüksek kalitede bir visco yatağın basınç azaltma özelliğinin standart bir lateks yatağa göre bir tık daha iyi olduğunu da belirtelim. Standart bir lateks yatak tamamen doğal olmasa bile büyük bir kısmı doğal içerikli malzemeden üretilir, bu nedenle de neticede kimyasal bir ürün olan visco yatağa göre çok daha büyük bir avantaj sağlar. Başka bir deyişle lateks yatakta uyumaya “organik uyku çekmek” demek mümkün. Maliyet avantajı açısından baktığımız zaman ise visco yatak fiyatları, lateks yatak fiyatları ile kıyaslandığında bir nebze daha uygun aralıklarda olarak biliniyor.

Yaylı Yatak Nedir?

Yaylı paket yatak ya da daha yaygın bilinen adıyla yaylı yatak, ana dolgu malzemesi yaydan oluşan yatak çeşitlerine verilen isimdir. Bu tip yataklarda vücuda destek vermek ve yatağa esneklik katmak için çelik yay mekanizması kullanılır. Çoğunlukla çelikten üretilen bu yaylar karkas ismi verilen bir üst katmana tutturulur. Bu karkasın etrafında ise konfor artırıcı süngerler, elyaf malzemeler ve benzeri dolgu katmanları yerleştirilir. Bununla birlikte yatakta oluşabilecek deformasyonu engellemek amacıyla takoz adı verilen destek süngerleri de yatağın içerisinde bulunan parçalardan bir diğeridir. Yaylı yatakların en dış katmanı kapitone ismi verilen kumaş ile kaplanır, böylece yaylı yatak ulaşabileceği maksimum konfor düzeyine ulaşır.

Yaylı Yatak

Yaylı yatakların en belirgin özelliği ekonomik olmalarıdır. Yaylı yatak fiyatları özellikle lateks ve visco yatak fiyatlarına oranla çok daha uygundur. Yaylı yatak satın alırken en sık kullanılan kavramlar soft ortopedik, yarı ortopedik ve full ortopedik gibi ifadelerdir. Bu kavramlar aslında yatağın ergonomisine değil, yatağın dayanıklılığına işaret eder. Sert yatak ortopedik yatak anlamına gelmediği gibi yumuşak yatak da kalitesi düşük yatak anlamına gelmez. Eğer bütçenizi sarsmayacak, ekonomik bir yatak arıyorsanız yaylı yataklar arasından bir tercih yapabilirsiniz; ancak yaylı yatakların visco ya da lateks yatak kadar kaliteli, verimli ve konforlu bir uyku sağlamayacağını da belirtmiş olalım.

Kaliteli bir uykuya hasret mi kaldınız? Yatak odanızda yapacağınız küçük dekorasyon değişiklikleri ile siz de konforlu bir uyku çekebilirsiniz!

 

Önceki YazıSonraki Yazı