Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem Çantası

12 Haziran Pazartesi günü Ege Denizi açıklarında meydana gelen deprem başta deprem üssü İzmir olmak üzere Ege kıyısındaki pek çok ili etkisi altına aldı. İstanbul’da da hissedilen depremin büyüklüğü resmi mercilere göre 6.2 olarak açıklanırken bu beklenmeyen sarsıntı, “Depreme ne kadar hazırız?” sorusunu da beraberinde getirdi. Her ne kadar 1999 depreminin ardından deprem gerçeği ile yaşamaya yönelik bilinçlendirme çalışmaları başlatılmış olsa da bu çalışmaların sonuçlarının ne kadar etkili olduğunu anlamak için kaç kişinin evinde deprem çantası olduğunu sorgulamak yeterli. Biz de en azından son depremin ardından bilinçlendirme konusunda üstümüze düşeni yapalım dedik ve bir deprem çantasına ne konur, sizin için araştırdık.

1. Su

Deprem Çantası Su

İnsanın hayatta kalabilmesi için hiçbir şey olmasa yanında su olması gerektiği bir gerçek. Bu nedenle de deprem çantası hazırlarken öncelikli olarak plastik şişelere su koymanız gerekir. Özellikle plastik şişe önermemizin sebebi, herhangi bir darbe karşısında kırılma ya da ezilme ihtimallerinin düşük olması. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız deprem çantanızda onlar için de ekstradan su bulundurmayı ihmal etmeyin.

2. Yiyecek

Deprem Çantası Yiyecek

Bir deprem çantası hazırlarken içine koyacağınız yiyeceklerin ne tür yiyecekler olduğu büyük önem taşır. Çabuk bozulan ya da tüketim tarihi yaklaşmış olan ürünleri deprem çantanıza koyarsanız deprem çantası içinde ekstra yük oluşturmaktan başka bir işe yaramayacakları kesin. Bu nedenle deprem çantanızda bulunduracağınız yiyecekleri aşağıdaki listedeki seçeneklerle kısıtlamanız önemli:

  • Konserve gıdalar
  • Toz çorba, toz meyve suyu ve toz süt
  • Fıstık ezmesi, kraker, tahıl gevreği ve karışık çerez gibi enerji oranı yüksek besinler
  • Diabet, çölyak ve benzeri beslenme rahatsızlıklarından şikayetçi aile bireyleri için özel ürünler
  • Hazır kahve ve çay poşetleri
  • Evcil hayvan yemi

Hazırlanması yüksek oranda su gerektiren pirinç, kuru fasuyle ya da bezelye gibi yiyecekleri deprem çantanızda barındırmamanızda fayda var. Bununla birlikte deprem çantası için hazırladığınız bu yiyecekleri yılda 1 yeniden stoklamanız gerektiğini unutmayın.

3. İlk Yardım Çantası

Deprem Çantası İlk Yardım Çantası

Kullanıma hazır ve tam teşekküllü bir ilk yardım seti satın alabileceğiniz gibi kendiniz de bir ilk yardım çantası hazırlayabilirsiniz. İlk yardım çantanızda mutlaka farklı boylarda steril bandajlar, çengelli iğne, steril eldiven, makas, ateş ölçer, ağrı kesiciler ve antiseptik solüsyonların bulunması şarttır. Bununla birlikte yeriniz kalırsa güneş kremi, antibakteriyel sabun ve ıslak mendil gibi ürünleri de ilk yardım çantanıza ekleyebilirsiniz. Özel medikasyona sahip bir aile bireyi varsa onun ilaçlarından stok yapmakta da fayda var.

4. Alet, Edevat ve Diğer Araç-Gereçler

Deprem Çantası Plastik Tabak Çanak

Plastik tabak, çatal ve bıçaklar, pille çalışan radyo ve doğal olarak yedek piller, fener, nakit para, mini yangın tüpü, kalem ve kağıt, koli bandı ve kibrit deprem çantası içinde bulunması gereken çeşitli araç-gerecin başında geliyor.

5. Sağlık Ürünleri

Deprem Çantası Sağlık Ürünleri

Belirli bir süre barınacak yerden mahrum kalmanız durumunda tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, çöp torbaları ve kapaklı plastik kova gibi temel temizlik ve sağlık ürünlerini deprem çantasında bulundurmanız şart.

6. Giyecek ve Tekstil Ürünleri

Deprem Çantası Battaniye

Deprem çantası içine koyacağınız kıyafetlerin rahat, kalın ve tercihen su ve rüzgar geçirmez olması sizin için büyük avantaj. Bununla birlikte aile bireyi kadar battaniye veya uyku tulumu bulundurmak da faydalı olacaktır. Eğer aile içinde gözlük kullanan varsa deprem çantasında o gözlüğün yedeğini de tutabilirsiniz.

7. Deprem Çantası Bonusu: Evraklarınız

Deprem Çantası Evraklar

Sigorta evraklarınız, sözleşmelerinizin birer kopyası, banka hesap numaralarınız ve önemli telefon numaraları deprem çantanızda bulunması gereken önemli evrakların başını çekiyor. Bu belgeleri su geçirmez bir dosyada tutarak zarar görmelerini kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Peki ya sizin deprem çantanız var mı? İçinde neler var? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Çevrenizi korumanın küçük ama etkili 11 yolunu biliyor musunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı