Iguazu Şelaleleri

İsmi bazı yerlerde Iguazu Falls, bazı yerlerde Iguassu Falls ve bazı yerlerde de Iguaçu Falls olarak geçen Iguazu Şelaleleri Doğanın Yedi Harikası’ndan biri seçilmiş. Dünyanın en büyük şelale sistemi olarak kabul ediliyor. Yüksekliği 60-82 metre arasında değişen 275 tane şelaleden oluşuyor.

Curitiba’dan doğan Iguazu Nehri bu noktada ikiye ayrılıyor. Şelaleler aynı zamanda Arjantin ve Brezilya arasında bir sınır oluşturuyor. Her iki ülkede de şelalelerin gezilebileceği milli parklar var. Genelde gezginler her iki tarafa da birer gün ayırmayı tercih ediyor. İki parkın da kendine özgü güzellikleri var. Her iki milli park da 1984 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

İguazu Şelaleleri 3

Şelalelerin hikayesi de biraz enteresan. Dünyanın en büyük şelalesinden bahsediyoruz ancak 1542 yılında keşfedilmiş. Yüzlerce, binlerce yıl ormanların arasında gizlenmiş.

Parkın Arjantin tarafını gezmek için Puerto Iguazu şehrine gitmek gerekiyor. Arjantin’deki parkın özelliği şelalelerin dörtte üçüne sahip olması ve daha fazla yürüyüş rotası içermesi ve bu rotaların bazılarında şelalelere yukarıdan bakma şansı olması. Bu yürüyüş rotalarından en uzununun adı “Garganta del Diablo” ve şelalelerin en görkemlisi olan “Şeytan Boğazı” anlamına gelen “Garganta del Diablo”ya gidiyor. Arjantin tarafında teknelerle şelalelerin bazılarının altına kadar da gidilebiliyor.

İguazu Şelaleleri Brezilya

Şelaleleri Brezilya tarafından da görmek isterseniz Foz do Iguaçu şehrine gitmeniz gerekiyor. Burası Arjantin’deki Puerto Iguazu şehrine göre biraz daha gelişmiş, konaklama seçenekleri daha fazla ve daha ucuz.

İguazu Şelaleleri Brezilya Seyir Terası

Brezilya’daki parkta yürüyüş yolları daha kısa, şelaleler seyir teraslarına daha uzak ama bu sefer de şelaleleri tam karşıdan görebiliyor, panoramik fotoğraflar için daha iyi açılar yakalayabiliyorsunuz. Şelalelerin Brezilya tarafı biraz daha turistik olmuş, şelalelerin üstünde rafting turu yapabiliyor hatta isterseniz helikopter kiralayıp şelaleleri kuş bakışı izleyebiliyorsunuz. Bu tarafta da bot turu yapabilirsiniz.

İguazu Şelaleleri Bot Turu

Foz do Iguaçu şehrinde bir de Parque das Aves adlı bir kuş parkı var. Burada Brezilya’ya ait yaklaşık 200 çeşit kuş yaşıyor. Özellikle toucanları ve macawları görmek için güzel fırsat. Kuşları sevmeye çalışırken dikkat edin sizi kıtlamasınlar :)

Iguazu Şelaleleri için en çok sorulan sorulardan biri, “Şelaleleri hangi ülkeden görmek daha iyi?” Her iki parkın da özellikleri farklı olduğu için önerim iki tarafı da gezmeniz. Hem Arjantin hem de Brezilya Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunuyor. O yüzden iki taraftan birinde konaklayıp diğer ülkenin parkına günübirlik gitmek oldukça rahat oluyor. Tavsiyem konaklamayı Brezilya tarafında yapmanız.

İguazu Şelaleleri Yürüyüş Yolları

Her iki parkta da yürüyüş rotaları bol bol metal köprülerden oluşuyor ve şelalelerden uçuşan sularla ıslanıyor, kaygan bir hal alıyor. Kaymayan bir ayakkabı giymek şart. Bir de kameranızı koruyacak bir şeyler bulundurmak gerekiyor zira ıslanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Ayrıca, tüm yıl sıcaklık 30 C’nin üzerinde. Şelalelerin serinliği ile sıcaklık pek hissedilmiyor ama güneş fena şekilde yakıyor. Parkın özellikle Arjantin tarafı için bir uyarım da parkta satılan yiyecek ve içeceklerin aşırı pahalı olması. Suyunuzu yanınızda taşımakta fayda var.

Parklarda bir de koati adı verilen sevimli hayvanlara rastlayacaksınız. Oldukça insancıllar, herkesin yanına yaklaşıyorlar ama amaçları belli, hırsızlık. :) Yiyeceklerinizi iyi saklamalısınız…

İguazu Şelaleleri 4

Son olarak, bu bölgede Brezilya ve Paraguay arasında da dünyanın en fazla elektrik üreten barajı Itaipu bulunuyor. Öyle ki bu barajın bir yılda ürettiği enerji ile tüm dünyanın iki günlük enerji ihtiyacı karşılanabilirmiş. Baraj her iki ülkeden de gezilebiliyor. Bireysel olarak gitseniz de baraj içerisinde tura katılmak gerekiyor. Bu sebeple baraja gidiş saatini turların saatlerine göre belirlemekte fayda var. Bir de barajı gezerken kıyafet koduna dikkat etmek gerekiyor, terlik şort gibi giysilere izin verilmiyor. Pantolon ve ayakkabı giyilmesi isteniyor.

İguazu Şelaleleri’ni nasıl buldunuz. Eğer daha önce buraya gitme fırsatınız olduysa deneyimlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Gezme tutkunlarına bir önerimiz de Montevideo! Burada yapılacak 11 aktiviteyi görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı