Fermuar Tamiri Nasıl Yapılır?

fermuar tamiri

Fermuarlar için moda dünyasının gizli kahramanları demek yanlış olmaz. Bu pratik mekanizma çantadan pantolona, ayakkabıdan aksesuara kadar her parçaya fonksiyonel bir özellik kazandırıyor. Öte yandan, kullanıma bağlı olarak fermuarlarla ilgili problemler de bitmek bilmiyor. Fermuarı kırılmış, sıkışmış veya deforme olmuş kıyafetlerinizi gözden çıkarmak yerine kendiniz tamir edebilirsiniz. Evde fermuar tamiri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan pratik yöntemler için okumaya devam edin. 

kapanmayan fermuar

Kapanmayan Fermuar Tamiri İçin Püf Noktalar

Normal şekilde çalışan fermuarlar kapatıldığında dişlerin birbirine geçmesi gerekiyor. Diş hizası kayan fermuarlar ise düzgün bir şekilde kapanmıyor. 

İşte 4 adımda kapanmayan fermuar tamiri için yapılması gerekenler: 

 • Öncelikle fermuarın dişlerini inceleyin. Kapanmama problemi kırık ve deforme olmuş dişlerden kaynaklanıyorsa, onarım yapmak mümkün olmadığından fermuarın tamamını değiştirmeniz gerekebilir.
 • Fermuarın yanlış hizalanan tarafını, çıkıntı kalmayana ve her iki taraf da eşit olana kadar sürgüden yavaşça çekin. Sürgüyü alt durdurucuyla aynı hizada olacak şekilde fermuarın alt kısmına kadar geri çekin.
 • Fermuarın başlangıç noktasındaki besleyici dişleri birbirine yaklaştırın. Fermuar dişleri arasındaki mesafe çok uzaktayken kapatmaya çalışırsanız bozabilirsiniz. Bu duruma aşırı doldurulmuş bir çantayı kapatmaya çalışırken bozulan fermuarlarla aşina olmanız gerekiyor. 
 • Fermuarı yavaşça kapatın ve sağ alt kısmına bakarak dişlerin birleştiğinden emin olun. Hiza kayması devam ediyorsa sürgüyü geriye çekerek dişlileri tekrar denk getirmeye çalışarak fermuarı kapatmaya çalışın. 

Sıkışmış Fermuar Nasıl Açılır?

Genellikle çanta ve pantolonlarda görülen açılmayan fermuar problemi, kumaş veya ip parçalarının sürgüye takılması sonucunda meydana geliyor. 

Sıkışmış fermuar tamiri nasıl yapılır diye merak edenler için pratik yöntemler:

 • Giysi veya çantadaki fermuarın arka kısmına bakarak çekerek çıkarabileceğiniz bir kumaş olup olmadığına bakın. Problem iplik sıkışmasından kaynaklanıyorsa, cımbız veya pense kullanarak kolayca çözebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda fermuar sıkışması dişlilerin aşırı sürtünmesinden kaynaklanıyor. Sürgünün dip kısmını ve birbirine geçmiş dişlileri hafifçe sabunlayarak kayganlaşmasını sağlayın.
 • Daha ileri seviye bir sıkışma farsa yağlama işlemini geliştirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda vazelin, bebek pudrası, madeni yağlar ve hatta kurşun kalemlerin grafit uçlarını kayganlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz.
kırık fermuar

Kırılan Fermuar Tamiri İçin Yapılması Gerekenler

Eşyalarınızın fermuarları bozulduğunda mekanizmanın tamamen değiştirilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz; ancak üzerinde yüzlerce dikişin bulunduğu şeritleri sökmek pek de kolay değil. Bu nedenle bozuk fermuar tamiri için yalnızca sürgüyü değiştirmeniz yeterli.

 • Dikiş malzemeleri satan bir mağazaya giderek bozulan sürgüyle aynı boyutlarda yeni bir ürün almalısınız. Aynı tipteki ürünü bulmak için sürgünün arkasında yer alan numarayı referans alabilirsiniz.
 • Fermuar şeridinin en üstünde yer alan üst durdurucu klipsini karga burun pense veya ince uçlu bir aletle sökün. Bu aşamada kesici aletler kullanmak hem kumaş hem de sizin için tehlikeli olabilir.
 • Herhangi bir engel kalmadığı için sürgüyü üst taraftan kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Yeni sürgüyü dişlilere yerleştirdikten sonra daha önce çıkarmış olduğunuz üst durdurucuyu pense yardımıyla presleyerek sabitleyin. 
çatalla fermuar tamiri

Çıkan Fermuar Tamiri İçin Pratik Bir Metot: Çatal Yöntemi

Üst veya alt kısımda bulunan fermuar stopları yerinden çıktığında, doğal olarak fermuar sürgüsü de yerinden çıkıyor. Bunun için dikiş makinesi veya fermuar tamir seti gibi ekipmanlara ihtiyaç duymadan sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 • Çıkan fermuarı dişlileri sürgü deliğine yerleştirerek kendiniz de tamir edebilirsiniz, fakat sabitleyici bir destek kullanmadan yapılan işlemler yanlış hizalamaya neden oluyor.
 • Çıkan fermuar tamiri için öncelikle çatalın iki ucunu sürgü deliklerine sokun. Çatal bu noktada sabitleyici görevi üstleniyor.
 • Ardından fermuar dişlerini sürgü deliklerinin boşta kalan tarafına yerleştirip dibine kadar itin.
 • Sürgüyü fermuarı kapatacak şekilde yukarı çekerek tamir işlemini sonlandırabilirsiniz.

Özetle fermuar nasıl tamir edilir sorusuna verilecek birçok cevap var. Bu rehberde işinize yarayacak en pratik yöntemleri öğrendiniz. O halde fermuarı bozuk olduğu için rafa kaldırdığınız kıyafetleri yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Siz de bizim gibi “Eskiler Çöp Olmasın” diyorsanız, en yaratıcı kendin yap fikirleriyle geri dönüşüm hareketine dahil olabilirsiniz.

Sıradaki yazımıza da göz atın: “Külotlu Çoraplarda Kaçık Nasıl Önlenir?

Önceki YazıSonraki Yazı