Külotlu Çoraplarda Kaçık Nasıl Önlenir?

külotlu çorap kaçması nasıl önlenir

En sevdiğiniz ayakkabı ve elbiselerle çorap kombinleri oluşturmak isterken külotlu çorabınızdaki küçük bir yırtığın şerit halinde büyüdüğünü hayal edin. Kadınlar tüm partiyi mahveden bu senaryoyu sürekli yaşıyor; fakat pratik yöntemlerin de kendine göre bir ajandası var. Külotlu çorap kaçması nasıl önlenir ve nasıl tamir edilir diye merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan püf noktaları bu rehberde bulabilirsiniz.

külotlu çorap giyen kadın

Çorap Kaçması Nasıl Önlenir?

Külotlu çorap kaçması yaygın bir problem olsa da bununla yüzleşmek zorunda değilsiniz. Tayt ve çoraplarınızın ömrünü uzatmak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmeniz yeterli.

 1. Doğru ve kaliteli ürünleri seçin.

Külotlu çorap satın alırken daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, opak ve kalın seçenekleri tercih edebilirsiniz. Külotlu çoraplar kapalı paketler halinde satıldığı için kalınlıklarını test etme imkanına sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle etiket üzerinde yer alan ve ipliklerin kalınlığını belirten denye numarasını referans alabilirsiniz. Denye numarası ne kadar yüksek olursa, külotlu çorabın yırtılma olasılığı da o kadar azalıyor.

 1. Külotlu çorapları uygun şekilde giyin.

Külotlu çorap kaçması genellikle yanlış kullanımın sonucunda meydana geliyor. Her ne kadar esnek malzemelerle üretilmiş olsalar da külotlu çorapları pantolon giyer gibi giymemek gerekiyor. İnce külotlu çorap nasıl giyilir diye merak ediyorsanız, çorap kaçmasını önlemek için tamamen açık haldeyken giymek yerine rulo haline getirip yuvarlayarak giymeyi deneyebilirsiniz. 

 1. Ayak tırnaklarınız için önlemler alın.

Külotlu çorapların burun kısmı daha dayanıklı bir yapıya sahip olarak üretiliyor; ancak yine de uzun tırnaklara karşı önlem almakta fayda var. Ayakkabınızı çıkardıktan sonra parmaklarınızın deliklerden fırladığı bir kaçan çorap manzarası istemiyorsanız, külotlu çorabı giymeden önce bir çift suba çorap giyebilirsiniz.

 1. Külotlu çorapları yıkarken daha dikkatli olun.

Daha zahmetsiz olduğu için külotlu çoraplarınızı diğer kıyafetlerle birlikte yıkamayı düşünebilirsiniz; fakat bu riski alarak sonuçlarını da kabullenmiş oluyorsunuz. Çamaşır makinesinde yıkanan ince külotlu çoraplar diğer kıyafetlerin sert yüzeyleriyle temas ederek kolayca deforme oluyor. Bu nedenle tayt ve külotlu çorap gibi esnek kumaşlardan yapılmış giysilerinizi elde yıkamalısınız. Ayrıca elde yıkarken soğuk su kullanmak kumaşın geçici olarak kalınlaşmasına yardımcı olduğu için çoraplara daha sağlam bir yapı kazandırıyor.

kaçmış külotlu çorap

Kaçan Çorap Nasıl Tamir Edilir?

Külotlu çoraplarınız yırtılmasın diye tüm önlemleri almış olsanız bile kaçınılmaz sonla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda taytları çöpe atmak yerine kaçan naylon çoraplar nasıl tamir edilir diye çıkış yolları aramakta fayda var. 

Neyse ki şanslısınız, külotlu çorap tamiri için pratik yöntemler şunlar:

 1. Oje Yöntemi

Küçük bir delik veya uzun şeritler halinde kaçan çorap oje yardımıyla hızlıca tamir edilebiliyor.

 • Şeffaf ojeyi deliğin kenarından yaklaşık yarım santimetre dışarıya doğru ilerleyerek çoraba sürün. Külotlu çorabınız şerit şeklinde yırtıldıysa yanlardan ortaya doğru hasar görmüş dokuları şeffaf ojeyle birbirine bağlayın.
 • Ojenin kurumasını ve sertleşmesini bekleyin. Bu sayede küçük delikler kapandığı gibi yırtılmanın ilerlemesi de önleniyor.
 • Külotlu çorabı ters çevirip işlemi tekrarlayın ve oje tamamen kuruduktan sonra çorabınızı giyin.

2. Saç Spreyi Yöntemi

Saç spreyi kaçan çoraplar için tıpkı ojeler gibi hızlı ve pratik bir çözüm sunuyor. 

 • Elinizi taytın içine yerleştirerek yırtık bölümü cildinizin üzerinde kumaşa zarar vermeden hafifçe gerin.
 • Söküğün ilerlemesini engellemek için yırtık olan yerin üstüne bolca saç spreyi püskürtün. 
 • Aynı işlemi yırtık bölümün ters tarafına da uygulayarak kuruttuktan sonra külotlu çorabınızı giyebilirsiniz.

Kısacası, genellikle dikkatsizlikten kaynaklanan kaçan çorap problemini birkaç basit yöntemle telafi etmek mümkün. E tabii, her şeyden önce çorap kaçmasını engelleyen önlemleri uygulamak gerekiyor. Külotlu çorapları içiniz rahat bir şekilde giymek için ihtiyacınız olan püf noktaları öğrendiğinize göre, n11.com’un kadın çorap kategorisini ziyaret ederek tarzınızı yansıtan en kaliteli modelleri seçmeye başlayabilirsiniz.

İçeriği sevdiniz mi? “Kazaklarda Tüylenme Neden Olur, Nasıl Giderilir?” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı