Yünlü Kıyafetlerin Korunması için İpuçları

yünlü kıyafetlerin korunması

Yün kumaşlar nefes alabilen, emici ve yumuşacık doğal elyafıyla giyim ürünlerinde binlerce yıldır kullanılıyor. Kazak, hırka ve kaban gibi kışlık kıyafetlerde kullanılan yün kumaşlar aynı zamanda hassas bir yapı sergiliyor. Öte yandan uygun bakım sağlandığında yıllara meydan okuyan bir dayanıklılık gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Yünlerin tıpkı saçlarınız gibi doğal bir lif olduğunu hatırlayarak, bu yumuşak kumaşları şımartmak için elinizden geleni yapmalısınız. Yünlü kıyafetlerin korunması için yapılması gerekenlerin tümü bu rehberde bulabilirsiniz.

yünlü kazak etiketi

Yünlü Kumaşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her konuda olduğu gibi bazı detayları bilmek büyük farklar yaratabiliyor. Yünlü kıyafetlerin korunması için uygulanması gereken bakım talimatlarına geçmeden önce, bu doğal elyafı da iyi tanımak gerekiyor.

 • Kaşmir, alpaka ve lama gibi hayvansal lifler ve bu liflerin koyun yünü ile karışımları benzer şekillerde işlenerek yünlü kumaşları oluşturuyor.
 • Yüne benzer özellikler gösterdiği için tamamen sentetik bir elyaf olan akrilik de yaygın olarak kullanılıyor. Daha kolay bir şekilde boyanan bu sentetik yünler özellikle çorap, örgülü kazak, suni yünlü kaban ve ceketlerin yapımında tercih ediliyor.
 • Aşırı su sıcaklığı ve yüksek sürtünmeye maruz kaldıklarında, yün benzeri liflerin tümünde büzülme veya keçeleşme görülüyor.
 • Yünler kasten sıcak suda yıkanarak, yoğun bir şekilde çalkalanarak ve ardından soğuk suda durulanarak keçeye dönüştürülüyor. Bu normal yünlü giysilerde istenmeyen bir durum olduğu için tam tersini uygulamak gerekiyor.
 • Yünlü kıyafet bakımında genellikle ütüleme aşaması uygulanmıyor; ancak bazen biraz buhar etkisi giysinin doğal şeklini korumasına yardımcı olabiliyor.
 • Doğal, yenilenebilir, biyolojik olarak parçalanabilir; kokuya, lekeye ve ultraviyole ışınlara dayanıklı olan yün kumaşlar aynı zamanda elastik ve yumuşak özellikleriyle biliniyor. Taklit edilmesi mümkün olmayan bu ayrıcalıkları uzun süre boyunca yaşamak için yıkama, kurulama ve ütüleme aşamalarında bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.
elde kazak yıkama

Yünlü Kıyafetler Elde Nasıl Yıkanır?

Yünlüleri yıkama zamanı geldiğinde en iyi sonucu elde etmek için etiketinde yer alan bakım talimatlarına göz atmalısınız. Bazı yünlü hırka ve kazaklar çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmadığı için kuru temizlemeye verebilir ya da elde yıkama yöntemini uygulayabilirsiniz. 

Yünlü giysileri elde yıkamak için:

 • Ilık suyla dolu genişçe bir leğene hassas kıyafetler veya yünlüler için özel olarak geliştirilen sıvı çamaşır deterjanı ekleyin.
 • Yünlü kazak veya hırkanızı ters çevirerek leğene daldırın. 
 • Kumaşı 10 dakikadan fazla suda kalmayacak şekilde hafifçe hareket ettirin. Böylece deterjandaki aktif bileşenlerin liflere nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz; ancak bu noktada yünlü kumaş deformasyonunu önlemek için birbirine sürtmekten kaçınmalısınız.
 • Yünlü kıyafetleriniz iyice yıkandıktan sonra sabun kalıntılarını temizlemek için en az iki kez durulayın.
 • Islak yünlü kumaşın suyunu kıvırarak sıkmak yerine, gücünüzün yettiği ölçüde üzerine baskı uygulamalısınız. Ardından fazla nemi gidermek için giysiyi kuru bir havluya sarabilirsiniz.
 • Yünlü kumaşlar çamaşır teline ıslak bir şekilde asıldığında ağırlıktan dolayı sarkma eğiliminde oluyor. Bu nedenle yünlüleri doğrudan güneş ışığı almayan bir noktada, temiz bir havlunun veya rafın üzerine koyarak düz bir şekilde kurutun.
yün kazaklar

Yünlü Kıyafetler Makinede Nasıl Yıkanır?

Doğal yün kumaşlar lekeye, kokuya ve kırışıklığa karşı dayanıklı olduğu için daha az yıkanma gereksinimi duyuyor. Yine de çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun yünlü kıyafetlerinizi pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

Çamaşır makinesinde yünlü kazak nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız, işte püf noktalar: 

 • Yünlü giysileri çamaşır makinesi ile yıkarken öncelikle ters çevirip tambura yerleştirin.
 • Kullandığınız çamaşır makinesinin modeline göre hassas, yün veya elde yıkama programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar yünlü kıyafetlerin genellikle 40 derecenin altında yumuşak bir döngüde yıkanmasını sağlıyor.
 • Toz deterjanlar soğuk suda yeterince çözünmediği için yünlü kumaşların gevşek lifli dokularında birikebilir. Bu nedenle hassas kıyafetler için özel olarak geliştirilen sıvı ve jel deterjan çeşitlerini kullanmalısınız.
 • Yünlü giysileri çamaşır kurutma makinesinde kurutmak büzülmeye neden olabilir. Bu yüzden elde yıkama bölümünde belirtildiği gibi düz bir zemine koyarak kurutmalısınız.

Yünlü Kıyafetler İçin Kuru Temizleme

Özel yünler kullanılarak tasarlanan giysilerin bakım etiketinde “yalnızca kuru temizleme” ibaresi görebilirsiniz. Bu durumda kıyafetinizi elde veya makinede yıkamaktan kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca kuru temizlemede kullanılan temizlik solventleri yünlü giysilerde bulunabilecek güve yumurtalarını ve larvalarını da yok ediyor. Özellikle yün battaniyeler elde veya makinede yıkandıklarında esnek ve yumuşak yapısını önemli ölçüde kaybediyor.

yünlü ütüleme

Yünlü Kıyafetler Nasıl Ütülenir?

Yün doğal bir yalıtkan olduğu için kışın vücut sıcaklığını korurken yazın serin tutmaya yardımcı oluyor. Bu özelliğiyle konforlu bir seçim olan yünlü kıyafetler aynı zamanda esnemeye eğilimli bir yapı sergiliyor. Haliyle ütü gerektirmeyen kumaşlar arasında yer alsa da yünlü giysileri korumak için bazı durumlarda ütülemek gerekebiliyor.

 • Yünlü kaban, kazak veya pantolonları ütülemeye başlamadan önce bakım etiketindeki talimatları okuyun. Çoğu kıyafette ütüleme için düşük ısı veya yün ayarı öneriliyor.
 • Yünlü kıyafetlerinizdeki kırışıklıkları gidermek için buharlı ütü kullandığınızdan ve ütü haznesinde yeterli su bulunduğundan emin olun.
 • Yünlüleri hafif nemli haldeyken ütülemeye özen gösterin; aksi takdirde kuru kumaştaki kırışıklığı gidermek için daha fazla ısı gerektiğinden liflerin sıkışmasına ve parlak görünmesine neden olabilirsiniz.
 • Yünlü ceket ve kabanlar parlamaya meyilli olduğu için kıyafetlerinizi tersten ütülemeyi deneyebilirsiniz.
 • Kolayca esnedikleri için yünlü kıyafetlerinizi ütü masası üzerine yerleştirirken boyuna değil, enine yerleştirin. Böylece uzun kısımların ütü masasının dar kısımlarından sarkmasını önleyebilirsiniz.
 • Yün lifleri sıcak ve nemliyken hızlıca gevşediğinden kırışık bölgeleri düzleştirmek için buhar uygulayarak bastırma yöntemini kullanabilirsiniz. Kumaşın daha da gevşemesini önlemek için buharlı ütü kullanırken sert darbelerden ve dairesel hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Yünlü kaban ve ceketleri ütüledikten sonra asmalısınız. Kazak ve hırka gibi giysilerinizi ise düzgün bir şekilde katladıktan sonra çekmeye yerleştirmelisiniz. 
yün kazak katlama

Yünlü Kıyafetleri Kaldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yün içeren giysilerin doğal lifleri birçok avantaj sunarken, saklama konusunda ise özel bir dikkat gerektiriyor. Yünlü kıyafetlerinizi gardıroba yerleştirirken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız: 

 • Yün kumaştaki hayvan kılları bir çeşit protein içerdiği için güve larvaları için önemli bir besin kaynağı oluşturuyor. 
 • Güveler karanlık ve rahatsız edilmedikleri yerlerde yaşamayı sevdiklerinden gardırobunuzu yukarıdan aşağı doğru, çekmeceler de dahil olmak üzere sık sık temizleyin.
 • Keratinle beslenen güve larvalarının gelişimini önlemek için yünlü giysilerinizi özellikle ilkbahar ve yaz aylarında hava geçirmeyen kaplarda saklayın. Vakumlu torba, hurç, kutu ve sepet gibi saklama üniteleri kullanabilirsiniz. 
 • Kıyafetlerinizi kapalı bir alanda saklamak yeni güve istilalarının oluşumunu engelleyebilir; ancak giysinizin üzerinde zaten larva yumurtaları varsa, büyüyüp giysileriniz yiyebilirler. Bu yüzden öncelikle kıyafetlerinizi düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olmalısınız.
 • Kapların ve kıyafetlerin kuruluğundan emin olarak küflenme riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Sedirin güçlü kokusu yünlü kıyafetlerinizi güvelerden korumaya yardımcı olabilir. Kıyafetlerinizi depolamak için sedir odunuyla yapılan gardırop tasarımlarına yatırım yapabilir ya da difüzör yardımıyla sedir ağacının bitkisel yağlarını kullanabilirsiniz.

Özetle, içi yünlü ceket ve kazaklarınız kış mevsiminde özel bir konfor yaşatırken sizden de benzer bir çaba bekliyor olabilir. Hayvansal liflerden elde edilen bu doğal kumaşlara yıkama, kurutma, ütüleme ve saklama aşamalarında özel bir ilgi göstermeniz gerekiyor. Yünlü kumaşlara nasıl davranmanız gerektiğini artık biliyorsunuz; o halde geriye bu adımları hayata geçirmek kalıyor.

Bu içerik işinize yaradı mı? “Leke Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?” içeriğine de göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı