Ütü Gerektirmeyen Kumaşlar

Ütü Gerektirmeyen Kumaşlar

Hepimiz gündelik hayatın koşuşturmacalarıyla o kadar meşgulüz ki bazen yemek yemeyi bile unutuyoruz. Bu hızlı ve yorucu program içinde bazen saatler süren ütü yapma seansları için ne yeterince zamanımız ne de sabrımız kalıyor. Ayrıca zamanı olsa dahi ütü yapmaktan keyif alan biriyle hiç tanışmadım (belki içinizde böyle biri vardır ve kesinlikle bir saygı duruşunu hak eder). Sonuç olarak, ütü yapmak pek sevdiğimiz bir aktivite değil. Tekstil teknolojisindeki gelişmelere çok şey borçlu olduğumuz zamanlardan geçiyoruz. Ütü gerektirmeyen kumaşlar piyasaya sürülünce her kesimden kadın ve erkeğin hayali gerçek oldu: Kıyafetlerin dolaptan kırışıksız, hemen giyilebilir bir halde çıkması.

Bu yazının konusu, üşengeçler için ütü gerektirmeyen kumaşlar. Hadi yine iyiyiz!

1.Naylon

Naylon

Naylon kumaşlar ütü gerektirmeyen kumaşlardan biridir. Tamamen laboratuvarda üretilen bu kumaş cinsi, dayanıklı olmasının yanı sıra çabuk kuruyan bir kumaştır da. Çabuk kuruma özelliği sayesinde yıkandıktan kısa bir süre sonra giyilmeye hazır olur. Zaten ütü istemeyen bir kumaş olduğunu söylemiştik. Daha çok mont, trençkot gibi dış giyim ürünlerinde tercih edilse de iç çamaşırı ve çoraplarda da kullanılmaktadır. Naylon üşengeç kişilerin tercih edebileceği kumaşlar arasında üst sıralarda.

2.Lycra

Likra

Lycra ya da bizim sıklıkla duyduğumuz şekliyle likralı kumaşlar da ütü gerektirmez. Likralı diye anmamızın sebebi, lycranın mütemadiyen başka kumaşlarla birlikte kullanılmasıdır (örneğin, likra ve kot). Esnek bir kumaş olduğundan hareket rahatlığı sağlar. Likralı pantolonların çok tercih edilmesinin sebebi hem ütü istemeyen kumaş ile yapılması hem de giyildiğinde hemen hiç rahatsızlık vermemesidir.

3.Polyester

Polyester

Polyester kumaş da ütü gerektirmeyen kumaşlardan biridir. Dayanıklı kumaşlardan biri olması sebebiyle de giyecek yapımında en çok tercih edilen kumaşlar arasında yer alır. Ütü sevmeyenler, ütü masası görünce bayılası gelenler için de bulunmaz Hint kumaşıdır adeta. Dış giyimden elbise ve tulumlara, eteklere, hırkalara ve şallara kadar çok geniş bir skalada polyester kumaştan faydalanılır.

4.Yün

Yün

Yaz mevsimindeyiz diye kışı unutmayalım. Yün kumaşlar ütü sevmeyenlerin dostu, ütü masalarının düşmanıdır. Kış mevsiminde sizi sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda ütü yaparak harcayacağınız zamanı başka bir aktiviteye aktarmanıza imkan verir. Kalın yün kumaş ise neredeyse hiç kırışmaz, buruşmaz. Seyahat dostu kumaştır; dağınık bavullardan ve dolaplardan kendini bozmadan çıkandır.

5.Kaşmir

Kaşmir

Kaşmir, en değerli kumaşlardan biridir. Keçi yününden elde edilir. Genellikle lüks kullanımda kaşmirden faydalanılır. Çok yumuşak, güzel ve parlaktır. Tabii bizi en çok ilgilendiren kısmı ütüyle olan ilişkisi. Kaşmirin ütüyle çok muhabbeti yoktur; kırışsa dahi bir yere astığınızda ya da düz bir zemine serdiğinizde kolaylıkla kendiliğinden ütülenir.

6.Sürprizli Son: Non-Iron Kumaşlar

no-iron

Teknoloji nasıl sevilmesin? Tekstil teknolojisinin son harikası non-iron yani ütülenmeyen/ütü gerektirmeyen kumaşlar. Özellikle, Calvin Klein’ın Non-Iron erkek gömlekleri ütü gerektirmeyen kumaş piyasasına çok hızlı bir giriş yaptı. Yılların takım elbise ve gömlek markası Altınyıldız da ürettiği non-iron gömlekler ile iş insanlarının gözdesi olacağa benziyor. Yoğun bir tempoda çalışan profesyonel erkekler için şimdiden vazgeçilmez kumaş haline gelen non-iron kumaşların özellikleri nelerdir? Pamuklu kumaşlar kırışmayı önleyici özel malzemeler ile karıştırılıyor. Normalde yıkandıktan sonra suyu emen liflere sahip pamuklu kumaşlara liflerin şişmesini önleyici birtakım özel işlemler uygulanıyor. Peki non-iron kumaşlardan yapılmış gömlekleri nasıl yıkamak gerek? Gömleği yıkama talimatlarına uygun olarak yıkamanız her şeyden önce geliyor. Makineden çıktıktan sonra gömleği bir askılığa asarak suyunun süzülmesini ve kurumasını bekliyorsunuz. Sonra da kırışmayan bir gömleğiniz oluyor.

Her zaman şık ve resmi olmak isteyenler, takım elbise modellerini sizin için derledik. Tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı