Macau’da Bir Gün

Macau

Macau tüm dünyada kumarhaneleri ile biliniyor ama aslında kumarhaneden daha fazlasını vadeden oldukça eğlenceli ufacık bir ülke. Öyle ki tüm ülkeyi bir günde gezebilmek mümkün.

Macau’ya gitmek için en hesaplı ve ucuz yöntem Hong Kong’dan feribotla geçmek. Feribot yolculuğu bir saat sürüyor. Pasaport kontrolünü geçer geçmez kapıda kumarhanelerin görevlileri karşılıyor yolcuları. Kumarhaneye gitmeyecek bile olsanız bedava otobüslerini kullanıp şehir merkezine gitmek mümkün.

Siyah Beyaz Sokaklar

Şehir merkezi Asya ülkeleri arasında belki de en farklı olanı. Macau uzun süreler Portekiz sömürgesi olduğu için şehir merkezi adeta bir Avrupa ülkesi tadında. Ciddi bir Portekiz etkisi var. Hatta siyah beyaz minik taşlarla bezeli yollarını Rio de Janeiro’daki Copacabana plajına benzetmek de mümkün. Ne de olsa Brezilya da Portekiz sömürgesiydi, o kadar benzerlik olması normal.

St Pauli

Şehir merkezi, daha doğrusu eski şehir kısmı tarihi eserlerle ve alışveriş caddeleriyle dolu. Tarihi eserlerin en ünlüsü St. Pauli Katedrali. Portekizliler döneminde St Pauli Katedrali Asya’nın en büyük Katolik kilisesiymiş. Daha sonra Macau’yu vuran bir tayfunla yıkılmış. Günümüzde ise sadece ön duvarı korunabilmiş. Oldukça etkileyici bir yer.

Eski Şehrin Dar Sokakları

Eski şehir bölgesinde ayrıca gezilebilecek tarihi bir kütüphane ve tiyatro da var. Bunun dışında daracık sevimli sokaklarını keşfetmek en keyiflisi. Minicik meydanlara, bahçelere açılan çiçeklerle dolu bir sürü sokak var.

Eski Şehir

Alışveriş sokakları ise ağırlıklı olarak Çinli turistleri hedef alıyor. En çok rağbet gören şeyler kurutulmuş deniz ürünleri, bebek maması ve unlu mamuller. Çinliler kendi ülkelerindeki bebek mamalarına güvenmedikleri için bu ihtiyaçlarını Hong Kong ve Macau’dan karşılıyorlarmış. Çok ilgi gören ürünlerden biri de yumurtalı tart. Macau’da yumurtalı tart yemeden dönmemek lazımmış. Alışveriş sokaklarında yürürken dükkanların önünde sattıkları ürünlerden tatmak mümkün.

Panda Pavillion

Macau’daki turistik yerlerin en güzeli ise Panda Pavillion. Burası iki tane çok sevimli pandaya ev sahipliği yapıyor. Pandalar hava serin olduğunda açık havada, yeşillikler içinde takılıyorlar. Havanın sıcak olduğu dönemde ise şartlandırılmış kapalı alanda tutuluyorlar. Ziyaretçilere giriş saatine göre belli bir aralıkta ziyaret hakkı veriliyor. Bu şekilde de pandaların bunalmasını önlüyorlar. Pandalar o kadar sevimli ve komikler ki süre limiti olmasa tüm gün orada durup pandaları izlemek isteyen pek çok insan olacaktır. Parkta pandaların yaşam alışkanlıkları ile ilgili detaylı bilgi de alınabiliyor.

Venetian Kumarhane

Son olarak kültür turizmi kısmını bitirenleri kumarhaneler bekliyor. Dünyanın en büyük kumarhanesi Macau’da bulunuyor. O kadar inanılmaz bir sektör oluşmuş ki onlarca kumarhane var ve çılgın binalar yapmışlar. Üstelik her an yeni bir inşaat başlıyor. Örneğin dünyanın en büyük kumarhanesi olan Venetian Venedik şeklinde yapılmış mesela. İçinde gondola gezi bile yapılabiliyor. Tabi sadece kumarhane değil aynı zamanda alışveriş merkezi ve oteli de mevcut. İnşaatını gördüğümüz başka bir kumarhane ise Paris şeklinde yapılıyordu. Eyfel kulesi inşaatı devam ediyordu.

Macau’ya seyahat edecek kişiler için dikkat edilmesi gereken bir konu para birimi. Normalde Macau’nun para birimi Macau doları fakat dünyanın geri kalanında çevrimi çok mümkün olmadığı için ülke genelinde Hong Kong doları da kullanılıyor. 1 Hong Kong doları 1 Macau dolarına eşit olacak şekilde işlem yapılıyor. Dikkat edilmesi gereken şey Macau seyahatiniz sonunda elinizde Macau doları kaldıysa bunu ülkeden çıkmadan önce farklı bir para birimine çevirmek. Aksi takdirde elinizdeki paraların hatırası dışında bir değeri kalmayacaktır.

Sizin de Macau hakkında fikirleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Bir Asya ülkesi olan Vientiane hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı