Kendin Yap Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev Dekorasyonu

Siz de saatlerce marketlerde dolanıp kafanızdaki fikirleri kısıtlı ve pahalı seçenekler arasında bulmaya çalışmaktan sıkılmadınız mı? Ev dekorasyonu fikirleri ile evinizde ufak ve farklı değişiklikler yapaiblirsiniz. Eğer siz de evinizdeki kullanılmayan eşyaları değerlendirmek ve tam hayalinizdeki gibi dekoratif ürünler yapmak isteyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre! Artık evde birkaç saatinizi harcayarak eski ve kullanmadığınız eşyalarınızdan yapacağınız yeni ürünlerle yaşam alanınızı daha renkli ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Sizce de hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerimiz biraz daha fazla emeği hak etmiyor mu? Unutmayın, sevgi neydi? Sevgi emekti!

Duvarlarımızın Kullanışlı Dostu: El Yapımı Raflar!

El Yapımı Raf

Raflar zaman zaman üzerine kitap, dergi, CD gibi ürünleri koyarak değerlendirdiğimiz zaman zamansa çeşitli biblolarla süsleyerek evlerimize renk kattığımız çağımızın en kullanışlı ev eşyalarından biridir. Öyleyse neden bu rafları biraz daha kendi zevkimize göre tasarlayp kişiselleştirmiyoruz ki? Üstelik raf yapımı için lazım olan malzemeler bu kadar kolay bulunabilecekken!

Duvar Rafı

El yapımı raflar için bize gerekli olan malzemeler: Matkap, 2 tane kanca (veya 1 adet duvar rayı), rafımızı oluşturacak olan orta genişlikte bir tahta levha ve son olarak kalınca olmak üzere iki adet halat. Belirttiğimiz gibi el yapımı rafları yapmak oldukça kolay. Öncelikle rafımızı asmak istediğimiz duvarda tahta levhamızın boyunda iki tane delik açarak kancalarımızı buraya asıyoruz. Duvar rayı kullanmak isteyenler bu rayı duvara monte ederek işe başlayabilirler. Ardından tahta levhamızın 4 köşesine matkabımızla birer delik açıyoruz. Daha sonra raflarımız için seçtiğimiz halatlarımızı bu kancalara asarak sarkıtıyoruz. Ucuna daha önceden hazırlamış olduğumuz tahta levhayı geçirdikten sonra halatların ucuna çözülmeyecek birer düğüm atarak çalışmamızı sonlandırıyoruz. İşte el yapımı rafımız hazır!

Anılarımıza Açılan Pencereler: El Yapımı Çerçeve!

El Yapımı Çerçeve

Bir diğer oldukça kullanışlı ve dekoratif ürün olan duvar çerçevelerinin yapımı en az raflar kadar kolay. Bu çerçevelerin içine istersek sevdiklerimizin resmini koyarak istersek de evimizin güneş almayan yerlerini aydınlatmak için içine ayna koyarak kullanabiliriz.

Ayna yapmak için bize gereken malzemeler ise: Bir adet silikon tabancası, bir adet büyük ve kalın bir karton, çerçevemizi süslemek istediğimiz dekoratif bir ürün ve uygun ebatlarda bir adet ayna. İşe öncelikle kartonumuzun ne kadarını kullanacağımıza karar vermekle başlıyoruz. Bizim önerimiz çerçevenizin kenarlarını orta kalınlıkta tutmanız yönünde. Çerçevemizin kalınlığına karar verdikten sonra çerçevemizin içinde resim ve ya ayna koymak istediğimiz alanı makasla veya koli makası ile keserek çıkartıyoruz. Ardından çerçevemiz için seçtiğimiz dekoratif malzemeyi ki bunlar eski kumaşlar, kozalaklar, kuru yapraklar ve ya kullanmadığımız CD’lerimizden elde edebileceğimiz kırılmış parçalar olabilir. Çerçeve yapımı için uygun hale getirdiğimiz kartonumuzun etrafına silikon tabancası ile bu parçaları tek tek yapıştırıyoruz. Kartonumuzu kurumaya bıraktıktan sonra içine yine aynı silikon tabancasıyla aynamızı veya istediğimiz resmi yapıştırarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Paletlere Yaratıcı Dokunuşlar!

Evet, yanlış duymadınız marketlerin ve pazarcıların meyve sebze taşımak için kullandıkları tahta kasalar evlerimizde çok şık ve romantik nesneler haline dönüşebilir. Tek ihtiyacımız olan ise bir adet zımpara, yaklaşık bir kutu ahşap cilası, birkaç çivi ve biraz yaratıcılık!

Salonlarımızdaki orta sehpalardan yataklarımızın karyolalarına hatta mutfağımızdaki askılıklara kadar pek çok farklı ve kullanışlı nesneye dönüşebilir. Biz ise sizlerle göre daha basit olan orta sehpa yapımını paylaşmak istedik. İşe öncelikle aldığımız paletleri zımparalayarak ve cilalayarak başlıyoruz. Cilaladığımız bu paletleri bir müddet kurumaya bırakıyoruz. İşin büyük kısmını hallettik bile! Şimdi sadece istediğimiz şekle göre bu paletleri bir birine çivilemek kaldı. Yaklaşık 4 adet paleti dilediğimiz biçimde birbirine monte ederek kullanıma hazır hale getirebiliriz. Yeni orta sehpanız hayırlı olsun!
Sizde evinizde kendi çabalarınızla yaptığınız ürünleri bizlerle “Yorumlar” bölümünde paylaşabilirsiniz. :)

Küçük bir balkonunuz varsa bu dekorasyon fikirleri tam size göre! Görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı