Dünyanın En Havalı 11 Ofis Dekorasyonu

Havalı Ofis

Dünyaca ünlü şirketler ünlerini sadece başarılarından elde etmiyor, özenle tasarlanmış ofisleri ve buralarda çalışanlarına sundukları imkanlarla da öne çıkıyor. Bazıları o kadar muhteşem ki fırsat verilse orada çalışmayacağını söyleyen kimse çıkmaz muhtemelen. İşte, dünyanın en havalı ofisleri ve ofis dekorasyonu sizlerle.

1. Google

Google

Dünyanın en havalı ofisleri arasında başı çeken Google ofisi özel bir ada bile sahip: Googleplex. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ofis, 190.000 m2’lik bir alana kurulu, yani neredeyse kendi içinde bir şehir. Sıcak hava balonu şeklindeki toplantı odasından meyve ağaçlarının altındaki banka kadar yok yok. Hatta ofis öyle havalı ki ofis dekorasyonu ile The Internship filminde kullanılmış ve Silicon Valley dizisindeki Hooli şirketine ilham olmuş.

2. Dropbox

Dropbox

Dünyanın en havalı ofis dekorasyonu listesinin ikinci sırasındaki Dropbox’ın genel merkezi, birçok teknoloji şirketi gibi San Fransisco’da. Ofisin halini şöyle açıklayalım. Yemekleri yapan özel bir şef var ve o şef “Aynı menüyü asla tekrarlamıyoruz” diyor. Hala yeterince kıskanmadıysanız: Ofisin içinde para verip gittiklerinizin büyüklüğünde spor salonu da var.

3. Airbnb

Airbnb

Airbnb’nin San Fransisco’da yer alan genel merkezini dünyanın en havalı ofis dekorasyonu arasına katmasak olmaz. Genç tasarımı ve canlı renkleriyle çalışanlarına konforlu bir ev havası sunuyor. Yeniliklerin tek başına değil bir arada çıktığına inanan şirket, ofiste çalışanların sürekli iletişim halinde olmasını da teşvik ediyor.

4. Facebook

Facebook

Farklı ülkelerdeki bütün Facebook ofisleri etkileyici ama biz ofis dekorasyonu ile ön plana çıkan genel merkezden bahsedelim. Merkez başta Silikon Vadisi ile ünlü Palo Alto’daydı ama şirket büyüyünce oraya sığmaz oldu ve yine Kaliforniya’daki Menlo Park’a taşındı. Ferah iç mekanı dışında çalışanların hava alabileceği, banklarında oturabileceği, hatta bisiklet kullanabileceği bir dış mekanı da var.

5. Nokia

Nokia
Aslında artık bir Nokia yok çünkü Microsoft onu satın aldı. Dünyanın en havalı ofis dekorasyonu ve ofisleri listesinde yer alan Nokia House da artık Microsoft Talo. Ofis, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yer alıyor. Ofis bölümleri iki rengin uyumu kullanılarak tasarlanmış: yeşil-beyaz, kırmızı-beyaz, koyu mavi-açık mavi. Kuzey sadeliği ve şıklığı hakim.

6. Lego

Lego

“Sadece en iyi yeterince iyidir” sloganını benimseyen Lego’nun birçok ülkede ofisi var ama genel merkezi Billund’da. Dünyanın en havalı ofisleri listesinin en eğlencelilerinden biri olan bu ofiste elbette Lego ürünleri olmasını beklersiniz ama onlara artı olarak şirket içi kaydırak bile var.

7. Zynga

Zynga

Farmville oyunu ile bizi telefonlarımıza kilitlemeyi başaran Zynga’nın genel merkezi de yine San Fransisco’da. Ofiste oyun teması tabii ki kullanılmış. Hatta bir köşeye oyun bahçesi yapılmış. Çalışanlar buraya köpeklerini de getirip gezdirebiliyor. Bir de oyun salonu bulunuyor; atariden bilardoya kadar hiçbir ayrıntı atlanmamış.

8. Amazon

Amazon

Genel merkezi Seattle’da bulunan teknoloji devi, ofiste toprak renklerinin hakim olduğu modern ve klasik karışımı bir tasarımı tercih etmiş. Amazon, dünyanın en havalı ofisleri kavramına yeni bir soluk katmak istiyor. Biyolojik küre şeklindeki dev ofis tasarımlarının inşası için Seattle’dan onay almışlar bile.

9. King Games

King Game

Candy Crush’ı hayatımızın bir parçası haline getiren King Games’in dünya çapında birçok oyun stüdyosu ve ofisi bulunuyor. Ofislerinin tasarımında oyunlardaki sahneler ve renkler önemli bir yer kaplıyor. Örneğin, pespembe bir toplantı odası ve hatta pespembe bir langırt, yemyeşil bir yemek salonu, sarı koltukları olan bir sohbet köşesi…

10. Apple

Apple Ofis

Sadece dünyanın en havalı ofisleri değil dünyanın en havalı şirketleri arasında da yer alan Apple’ın genel merkezi elbette Silikon Vadisi’nin tam ortasında. Amazon gibi yerine sığmayan ve yenilik peşinde koşan şirket, ofis kavramının kendisine göre olmadığını düşünmüş olmalı ki Apple Uzay Gemisi’ni inşa ettiriyor. 2016 yılının nisan ayında drone ile inşaat halinde olduğu görüntülenmiş.

11. Yandex

Yandex

Yandex’in genel merkezi Moskova’da. St. Petersburg ve başka şehirlerde de ofisleri var. İçeride Yandex.com’un sarısı ve kırmızı başta olmak üzere canlı renkler hakim. Her katın farklı bir rengi var. Ofisin her yerine çalışanların sakinleşmesi için yeşillikler konulmuş. Ofisin birkaç balkonu, balkonlarında kocaman satranç oyunları var. İsteyen çalışanlar hamaklarda dinlenebiliyor.

Ofis tasarımı ile ilgili önerileriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Daha verimli bir çalışma masası için önerilerimiz var, tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı