Yeni Çıkan Kitaplar: Eylül/2016

Kitap

Yazın sona ermesiyle kitap sektörü de iyiden iyiye hareketlenmeye başladı. İstanbul Kitap Fuarı’na iddialı kitaplar çıkarmak isteyen yayınevleri harıl harıl çalışıyorlar. Dolayısıyla, oldukça dikkat çekici Eylül ayı yeni çıkan kitaplar da bizi bekliyor. En sevdiğiniz yazarların veya yeni tanışacağınız yazarların romanları, ufkunuzu açacak kurgu dışı kitaplar ile işte karşınızda Eylül ayında çıkan kitaplar:

Doğu Avrupa'da Yolculuk

1. Gabriel Garcia Marquez – Doğu Avrupa’da Yolculuk

Eylül ayı kitapları arasında en heyecan verici olanlardan biri de Doğu Avrupa’ya yolculuk. Kitapta, 2014 yılında aramızdan ayrılan yazarın Doğu Avrupa’yı kendi gözünden anlattığı seyahat anılarını okuma fırsatı elde ediyoruz. Can Yayınları’ndan çıkan kitabı İnci Kut çevirdi.

Gizli Yüz

2. Orhan Pamuk – Gizli Yüz

Gizli Yüz, Ömer Kavur’un yönettiği ve Orhan Pamuk’un senaryosunu yazdığı unutulmaz bir film. Bu kitapta Gizli Yüz’ün metni, filmden seçilmiş fotoğraflar ve Orhan Pamuk’un senaryo süreciyle ilgili bir önsözü yer alıyor. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Germania

3. Günther Grass – Germenia

Füsun Ant’ın çevirdiği ve Everest Yayınları’ndan çıkan kitap Eylül ayı kitapları içindeki en ilginç kitaplardan biri. Teneke Trampet’ten tanınan ve tartışmalı bir yaşam süren Günther Grass, büyülü gerçekçilikle acımasız gerçekliği bir araya başarılı bir şekilde getiriyor.

Bin Yıllık Dua

4. Yiyun Li – Bin Yıllık Dua

Türkiye’nin yeni tanıştığı yazarlardan biri sayılabilecek olan Yiyun Li, Bin Yıllık Dua romanı ile size hem Uzakdoğu ve özellikle Çin esintileri yaşatacak hem de iyi edebiyat okuma zevkini. Domingo Yayınları’ndan kitabı Anıl Ceren Altunkanat çevirdi.

Pazartesi ya da Salı

5. Virginia Woolf – Pazartesi ya da Salı

Virginia Woolf’un ilk yazılı eserlerinden biri olan Pazartesi ya da Salı, onun ilk öykülerinden oluşuyor. Daha sonraki eserlerinde bilinç akışını kullanan yazarın bu öyküleri daha sade ama karakter analizleri onun gelecekte nasıl bir yazar olacağını gösteren nitelikte. İlknur Özdemir çevirisiyle Kırmızı Kedi’den yayınlandı.

Dostlar Arasında

6. Amos Oz – Dostlar Arasında

Dostlar Arasında, Kudüslü yazar Amos Oz’un Doğan Kitap’tan çıkan yedinci kitabı. Yazar bu romanında birbirine bağlı sekiz hikayeyi ve idealist kadınlarla erkekleri anlatıyor. Özlem Koşar’ın çevirisiyle Eylül ayı kitapları arasında yerini aldı.

Aşık ve Şair Padişahlar

7. Reşat Ekrem Koçu – Âşık ve Şair Padişahlar

Capcanlı ve büyülü anlatımıyla ünlü olan Reşat Ekrem Koçu, aramızdan ayrılalı çok olsa da tarihin sayfalarından çekip çıkardığı konularıyla her zaman güncelliğini koruyor. Yazar bu kitabında âşık ve şair olarak da tanınan padişahları derlemiş. Konuya merakınız varsa kaçırmayın.

Tanrı Çocuğu Korusun

8. Toni Morrison – Tanrı Çocuğu Korusun

Afro-Amerikan kadın yazar Toni Morrison, Türkiye’de kitapları sıkça basılan şanslı yazarlardan. Elif Ersavcı’nın çevirdiği ve Sel Yayıncılık’tan çıkan Tanrı Çocuğu korusun romanı asimilasyon politikalarının çocukları nasıl şekillendirdiğini akıcı diliyle anlatıyor.

Sadık Bey

9. Pınar Kür – Sadık Bey

Eylül ayı kitapları epey hareketli demiştik. Usta yazar Pınar Kür de listemizde son kitabı Sadık Bey ile yer alıyor. Sadık Bey karakteri üzerinden ustalıkla kurgulanmış olan roman Can Yayınları’ndan çıktı bile.

Anne Kafamda Bit Var

10. Tarık Akan – Anne Kafamda Bit Var

Eylül ayında çıkacak kitaplardan biri de bu ay içinde kaybettiğimiz Tarık Akan’ın, 12 Eylül anılarını yazdığı Anne Kafamda Bit Var. Bir eseri yazarı vefat ettikten sonra okumak biraz acı ama onun yazdıklarını hiç okumamaktan daha iyidir. Henüz okumayanlar için Can Yayınları’ndan çıkan yeni baskı yolda.

Eşitözgürlük

11. Etienne Balibar – Eşitliközgürlük

Düşünmeyi ve kurgu dışı okumayı sevenler için Eylül ayı kitapları içinde Etienne Balibar’ın siyasi denemelerini içeren Eşitliközgürlük ideal. Oylum Bülbül tarafından çevrilen Metis Yayınları’ndan çıkan kitap, filozofun hayatından yirmi yılın da bir aynası aynı zamanda.

Türkiye’de en çok okunan kitapları merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı