Dizel & Benzinli Araba Karşılaştırması

Benzin Dizel

Araba almayı düşünen herkesin aklına şüphesiz ilk şu soru gelir: Benzinli araba mı yoksa dizel araba mı almalıyım? Bu tartışmanın ilk olarak ne zaman ortaya çıktığını bilmiyoruz ama uzun bir süre daha devam edeceğini garanti ediyoruz! Peki, bu sorunun doğru bir cevabı var mı? Aradaki farklar nedir? Fiyatlar nasıl? Bana hangisi uygun? Biz de burada bitmek bilmeyen bu sorulara biraz olsa cevap bulmaya çalışalım.

Nedir Bu Dizel Motor?

Dizel Motor

Dizel motor, Rudolf Diesel ismindeki bir Alman makine mühendisliği öğrencisi tarafından 1892’de keşfedildi. Buharlı ve benzinli motorların oldukça düşük verimli olduğunu düşünen Diesel isimli bu genç öğrenci, yeni bir motor üzerinde çalışmaya başladı. İcat ettiği motorla da dünyaca tanınan bir mühendis haline geldi. Aslında benzinli ve dizel motorları arasındaki temel farklılık, yakıt enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürülmesi sırasında gerçekleşen bir dizi patlamada gizlidir. Yani, bu iki motor da farklı yanma yöntemleri ve farklı verim oranları ile birbirinden ayrılır. Ayrıca dizel ve benzin de kimyasal olarak birbirinden farklı yakıtlardır.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Dizel araba

Aslında benzinli motorun da dizel motorun da kendine has özellikleri var ve bu da nasıl bir kullanıcı olduğunuzla doğrudan ilgili. Benzinli araçların birkaç avantajı şöyle sıralanabilir:

  1. Benzinli araçlar ilk satışta daha ucuzlardır.
  2. Bakım masrafları ve yedek parçaları dizel araçlara göre daha ucuzdur.
  3. Periyodik bakım süresi dizel araçlara göre daha uzundur.
  4. Dizel motora göre daha sessiz çalışırlar.

Bunun yanında dizel araçların da yabana atılmayacak avantajları mevcut:

  1. Dizel motorlar daha verimli olduğundan aynı yakıt miktarı ile benzinli bir araca göre daha fazla yol gidebilir.
  2. Dizel, benzine göre daha ucuz bir yakıttır.
  3. Dizel motorlar, düşük devirlerde daha yüksek tork elde ederler (kalkışlarda sırtınızı koltuğa yapıştıracak kadar!)
  4. İkinci el satış fiyatları daha yüksektir.

Peki Ben Hangisini Almalıyım?

Benzinli Araba

İşte geldik can alıcı soruya. Aslında bu sorunun doğru bir cevabı yok. Bu tamamen sizin aracınızı ne koşullarda kullanacağınızla ilgili ve cevabı sizden başka kimse bilmiyor! Mesela yılda 15-20 bin km’nin üzerinde yol yapacaksanız, uzmanlar kesinlikle dizel araç almanızı tavsiye edecektir. Eğer daha performans odaklı ve kısa mesafelerde araç kullanan biriyseniz benzinli araç sizi daha mutlu edecektir. Bu sebeplerden dolayı, dizel motorların genelde ticari ve daha büyük ebattaki araçlarda, benzinli motorların da daha sportif araçlarda kullandığını da söyleyelim. Aslında son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde bu iki motor tipi de avantajlarına yenilerini ekliyor.

Fiyatlardan Ne Haber?

Araba Fiyatları

Yukarıda saydıklarımızın yanında tabi ki de aracın ilk alım maliyetini göz önünde bulundurmak gerekir. Dizel araçlar, ilk alımda benzinli araçlara göre 5-10 bin TL’ye kadar daha pahalı olabiliyorlar. Bu da azımsanmayacak bir fark yaratıyor. Ancak dizel araçların ikinci el satış fiyatlarının benzinli olanlara göre daha yüksek olduğunu ve kullandığınız süre boyunca yakıttan yaptığınız tasarrufu göz önüne aldığımızda, bu fark da göreceli olarak azalmış oluyor.

Sonuç olarak, araç almaya karar vermek yetmiyor, bir de hangisini alacağınız konusunda ciddi bir şekilde kafa yormanız gerekiyor. Bizden size tavsiye: Hemen elinize bir kalem ve bir kağıt alın, aracı nasıl kullanacağınızı, buna göre de dizel motorların ve benzinli motorların artılarını ve eksilerini yazmaya başlayın!

Klasik arabalara ilginiz varsa sizin için bir araya getirdiğimiz klasik araba modelleri listesini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı