Karizmatik Sakal Modelleri

sakal modelleri

Sakal; ergenlik döneminden bu yana erkekler için hem baş belası hem de hayat kurtarıcı olan, yüz bölgesinde çıkan kıllara verilen genel isim. Sakalı sevmeyenler için her gün tıraş olmak ömür törpülese de, sakalım olmadan asla diyenler için tam bir tutku nesnesi. Peki, sakal erkekler için niye bu kadar özel?

Genellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sakal, ilk zamanlardan bu yana tarihin her döneminde farklı biçimlerde ortaya çıkmış ve her bir tarz başka bir şeyi ifade eder olmuş. Tabi her biri farklı bir amaca hizmet ediyor olsa da kabul edelim ki bugün erkekler için en önemlisi, sakalın ilk görüşte karşı tarafı etkileme potansiyeli!

İşte sakal olmadan sokağa bile çıkmam diyen beyler için güzel bir haber: Son zamanlarda yapılan çalışmalar, çeşitli sakal uzunluklarındaki erkek fotoğrafı gösterilen kadınların, en çok kirli sakal bırakmış erkek fotoğraflarını çekici bulduğunu söylüyor! İşte 2016 yılı için öne çıkan en çekici sakal modelleri ve sakal bakımı hakkında birkaç ipucu!

1. Balbo Modeli

Balbo Modeli

Bu model aslında Robert Downey Jr.’ın uzun süredir kullandığı bir model. Eğer bu sakal modelini kullanmayı düşünüyorsanız, unutmamalısınız ki bu model en çok ince çenelilere gidiyor!

2. Bandholz Modeli

Bandholz
Kaynak: tumblr.urbanbeardsman.com

Bu sakal modeli aslında Eric Bandholz’un tarzı olarak bilinir. Tarzını bir markaya dönüştürmüş yüce sakallı adamı alkışlıyoruz! Bir uyarı: Bu sakalla yemek yerken oldukça zorlanabilirsiniz.

3. Top Sakal

Top Sakal

Bu modeli bilmeyen yoktur herhalde. Ancak top sakalı denemeden önce oldukça dikkatli olmakta fayda var. Kimilerini oldukça karizma gösteren bu sakal şekli, kimileri için tam bir hüsrana yol açabilir. Güvendiğiniz birkaç dostunuzun görüşünü almakta fayda var!

4. Uzun Keçi Sakal

Uzun Keçi Sakal

Bu model, top sakaldan biraz daha farklı olarak uzunca bırakılmış keçi sakal ve bıyık kombinasyonu ile oluşturulur. Keskin veya oval şekilli yüzlere iyi gider. En iyi sakal modelleri arasında yerini her zaman koruyabilecek bir model.

5. Uzun Sakal

Uzun Sakal

Yine karşımızda son yıllarda oldukça tercih edilen bir sakal modeli var. Özellikle biraz sivri-uzun çeneli yüz hattına sahip olanlar için ideal bir model. Eğer sakalınız normal bir şekilde uzuyorsa, minimum bir çaba ile bu modeli uygulayabilirsiniz.

6. Garibaldi Modeli

Garibaldi

Bu sakal modeli de uzun sakala benzer ancak sakal uçları daha küt bir şekilde kesilir. Köşeli veya yuvarlak yüz hatlarına iyi gittiği söylenir. Ama sıcak havalarda ne kadar kullanışlı olur, onu bilemeyiz!

7. Imperial Modeli 

Imperial Sakal

Aslında bir bıyık modeli olan bu tarz, uygun bir sakalla birleştirilirse oldukça güzel durabiliyor. Türkçe olarak kaytan bıyık modeli demek de çok yanlış olmaz.

8. Kirli Sakal

Kirli Sakal

3 ya da 5 gün boyunca traş olmazsanız ulaşabileceğiniz bir sakal modeli. Bütün yüz tipleri için uygun olan bu tarzınızı korumak için belirli aralıklarla sakalınızı kısaltmanız gerekiyor.

9. Van Dyke Modeli

van dyke
Kaynak: en.wikipedia.org

17. yüzyılda moda olmuş bu sakal, adını Flaman ressam Van Dyke’dan alıyor. İnce çeneli yüz hattına sahip olanlara oldukça yakışabilen bu model için de sakalınızı sık sık düzeltmeniz ve bakımını aksatmamanız gerekiyor.

10. Çapa Modeli

Çapa Sakal
Kaynak: grooming.wahl.com

Balbo modeline çok benzeyen bu sakal biçiminin tek farkı, çene bölgesindeki sakalları biraz daha dar tutmanız. Yine ince çeneli yüz hatlarına oldukça uygun bir model.

11. Mutton Chops

mutton chops

Geldik son modele. Sokaklarda görmeye pek alışık olmadığımız bu model aslında kendi kendinize yapmak için oldukça zor. Amerikan İç Savaşı generallerinden olan Ambrose Burnside ile meşhur olan bu tarzın aslında diğer bir adı da Wolverine sakalı!

Sakal Bakımı İhmale Gelmez!

Sakallarınızı hangi model yaparsanız yapın, sakal uzatma sürecinde en önemli noktalardan birisi de sakal bakımıdır. Yıpranmış ve bakımı yapılmamış sakallar ile bu modellerden tam randıman alamayacağınızı hatırlatmaya gerek yok. Düzenli tıraş ve uygun losyon ve serumlar ile daha gür ve canlı sakallara ulaşmak oldukça kolay. Yeter ki sakal bırakmaya karar verin!

Saç dökülmesi sorunu mu yaşıyorsunuz? Nedenlerini öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı