Ofis Dekorasyonu ile İlgili Tüyolar

Ofis Dekorasyonu

Çalışma hayatında olan tüm insanlar günün önemli bir bölümünü ofislerinde geçirmektedirler. Dolayısıyla ofis dekorasyonu en az ev dekorasyonu kadar önemlidir. Hele ki en verimli zamanlarımızın ofislerde geçmesi beklenirken… Bu sebeple  bu haftaki yazımda “Ofis dekorasyonu için neler yapabiliriz?”i göreceğiz. İşte karşınızda Ofis dekorasyonu örnekleri.

Ofis Duvar Dekorasyonları

Ofis Dekorasyonu Duvar Dekorasyonu

Ofisinizin bir anda tüm havasını değiştirecek bir şeyler arıyorsanız çözüm, ofis duvarlarınızdan başlamak olabilir. Yaptğınız işe, zevkinize ve ofis mobilyalarına uyacak duvarlar, ofisinize hem çok şık bir görünüm kazandırır hem de çalışanlar için iç açıcı bir çalışma ortamı sağlayabilir.

Ofis Dekorasyonu Olmazsa Olmaları:  Mobilyalar

Ofis Dekorasyonu Ofis Mobilyaları

Yönetici ve personel farketmeksizin koltuk seçiminde en önemli şey konfordur. Uzun saatler bilgisayar başında geçirdiğimiz ofislerde sırtımızı yaslayabileceğimiz uzun koltuklar kullanmak önemlidir.  Koltuk seçimi yaparken şu hususlara dikkat etmeli;

 • Koltuk ve sandalyelerin ortopedik olması,
 • İyi bir ağırlık başınç sistemi,
 • 360 derece dönmesi ve dönüş sırasında zeminde iz bırakmaması. Plastik tabanlar zeminde iz bırakmamak için iyi bir yöntem, satın aldığınız koltukta olup olmadığına bakabilrsiniz.
 • Misafirlerin oturacağı koltuklar çok fazla farklı insan tarafından kullanacağı için daha çabuk kirlenir. Bu yüzden misafir koltukarı için tercihiniz kolay temizlenebilir kumaştan koltuklar olabilir.

Toplantı masaları belki ofislerin en gergin yerleridir. Bu gergin ortamı şık ve güzel dekorasyonla biraz rahatlatabilirsiniz. Odada sadece masa ve koltuklar kullanmak yerine farklı objelerle odayı hareketlendirebilirsiniz.

Çalışma Masaları ve Ofis Aksesuarları

Ofis Dekorasyonu Çalışma Masası

Çalışma masaları da toplantı masaları kadar önemli, çalışanlar günün büyük kısmını burada geçiriyolar. Rahatsız ve yetersiz masalar muahakak verimi düşürecektir. Masalar çalışanın işine göre yeterince büyüklüte ve yükseklikte olmalıdır. Ayrıca dolaplarla uyumlu olan masalar da oldukça şık görünücektir. Dilediğiniz gibi dekore etmekse tamamen zevkinize kalmış.

Ofis Çiçekleri

Ofis Dekorasyonu Ofis Çiçekleri

İşte ofiste her mevsim bahar havası estirmek için muhteşem fırsat ve bana göre en güzel ofis aksesuarları! Bir çiçek kadın-erkek farketmeksizin hangimizi mutlu etmez ki? Yoğun iş günlerinde masamızın üstündeki bir çiçek hem stresinizi alır hem de rahatlamanıza yardımcı olur. Fikir vermek amaçlı ofiste kullanabileceğiniz birkaç çiçekten bahsedeceğim:

Kaktüs: Dikenleri yüzünden tercih edilmediği düşünülse de, o kadar güzel kaktüs çeşitleri var ki gördüğünüz anda hemen almak isteyeceksiniz. Üstelik bilgisayar ve TV yanında kullanıldığında zararlı ışınları hafiflettiğine dair bir inanış da var.

Orkide: Orkideler şık ve asil görüntüleriyle ofisinizin havasını bir anda değiştirecek çiçeklerdir. Bakımı biraz zahmetli olsa da değer diye düşünüyorum.

Bonzai: Japonlar sayesinde hayatımıza giren güzel şeylerden. Çok şıklar ve orijinal oldukları da muhakkak.

Yapay Çiçekler: Bana sorsarsanız en son seçenek  ama çok şık duruyorlar üstelik zahmetsiz…

Ofis Dolapları & Sehpalar

Ofis Dekorasyonu Dolaplar

Dolaplar, ofis mobilyalarmızın olmazsa olmazlarındandır. Ofisteki iş akışlarının düzenli olması ve kurumsallığı için oldukça önemlidir. Dolap seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta şunlardır;

 • Kullanım amacına ve iş yeri yoğunluğuna göre dolap seçilmedir. Bu tercihinize göre kapalı ya da açık dolaplar tercih edebilrsiniz.
 • Gizli extra dolaplara sahip şık tasarımlar sadece düzenli olmanızı sağlamaz aynı zamanda ofisiniz için şık bir imaj da yaratabilirsiniz.
 • Devlet dairelerinde genellikle metal, kapakları kitlenebilen yüksek dolaplar kullanılır. Ama bu her ofisin kaderi değildir. Ahşap dolapların sahip olduğu farklı renk ve modeller ofisinize farklı bir hava katmanızı sağlayabilir.
 • Dolap seçimi yaparken ölçülerin ofisinize ne kadar uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

Ofisinize farklı bir hava katacak objelerden biri de sehplar… O kadar çok seçenek var ki seçmekte zorlanacağınıza eminim. Ama tabi ki seçmenizde yardımcı olacak birtakım öneriler yazacağım:

 • Ofisinizin diğer eşyalarına olan uyumu çok önemli.
 • Hangi işlevle kullanıcağımızı belirleyerek bunları karşılayabilecek bir tercih iyi bir tercih olacaktır.
 • Alan sıkıntınız varsa birbirinin içine giren şık zigon sehpaları tercih edebilirsiniz.
 • Orta sehpalar çok fazla hareket ettiremeyeceğiniz sehpalardır. Dergi, gazeteleri koyabileceğiniz bir yer sağlar. Ayrıca altında extra raf olanları tercih ederek daha fazla alan kazanabilirsiniz.
 • Bunların yanında dekoratif yan sehpalar da ofisnize ayrı bir hava katacaktır. Üzerine şık biblo ve heykeller yerleştirebilirsiniz.

Kütüphanesiz Olmaz!

Ofis Dekorasyonu Kütüphane

Ofisinize kaliteli ve modern bir hava katmak istiyorsanız kütüphaneler bunun için oldukça iyi bir tercih. Ayrıca yaratcağınız dolu bir kütüphane çalışma ortamının kalitesini arttıracak ve çalışanların işe kitapla mola vermesine ön ayak olacaktır.

Banko & Kesonlar

Ofisinizin girişinde yer alacak bankolar aslında ofisinize ilk defa gelenlerle ilk temasınız ve ilk izlenimizdir. İlk izlenimlerin iş hayatında ne denli önemli olduğu da bilinir. Bu yüzden ofisin şıklığını tamamlayacak banko seçimi çok önmelidir. Keson ise birkaç çekmeceli ve kitli dolaplardır. Ofislerde de güvenli olarak dosyaların saklanabilmesi oldukça önemlidir.

 • Keson seçerken ofisinizde keson için ayrıbileceğiniz alanı iyi belirlemeli ve ona uygun boyutlarda bir mobilya seçmelisiniz.
 • Diğer dolap ve sehpalarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kilit için kullanılan malzeme iyi seçilmeli ve sağlam olmalıdır.

Ofis dekorasyonu için tüm bu mobilya ve dekoratif ürünleri seçerken en önemli şey çalıştığınız ekip, zevkiniz ve yaptığınız iştir. Yukarıdaki ilham verici fikirlerden faydalanarak ve yaratıcılığınızı da ekleyerek şık bir ofis dekore edebilirsiniz.

Ofiste yetiştirmeye elverişli çiçekleri öğrenmek için buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı