Tenis Raketi Satın Alma Rehberi

Tenis Raketi

Eğer tenis ile profesyonel olarak uğraşıyor ya da boş zamanlarınızda amatör bir hobi olarak tenis oynuyorsanız, büyük bir ihtimalle tenis raketleri hakkında öyle ya da böyle bir fikriniz var demektir. Eğer yeni bir raket almak peşindeyseniz daha güçlü, daha kontrollü ve daha konforlu bir tenis raketi arıyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte hem tenis, hem tenis raketi seçimi hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir; sadece bu spora ilgi duyuyorsunuz ve bir yerden de olsa başlama ihtiyacı hissettiğiniz için yeni başlayanlar için bir raketiniz olsa fena olmaz.

Yeni bir tenis raketi satın alma amacınız her ne olursa olsun; bu yazımızı tamamladıktan sonra kortlarda size en iyi şekilde eşlik edecek tenis raketini elinizle koymuş gibi bulacağınızdan eminiz. İşte karşınızda ideal tenis raketini satın alma rehberi.

Tenis Raketi Çeşitleri Nelerdir?

Tenis Raketi

Bugün, profesyonel tenis dünyasında adı geçen ve önem kazanmış üç temel tenis raketi çeşidi vardır. Bunlar da kendi içinde alt kategorilere ayrılabilmekte:

1. Güç/Oyun İyileştirici Raketler

Tenis raketi üreticileri bu tanımı genelde güç odaklı raketler için kullanıyor. Çoğu zaman bu tenis raketi modellerinin battal boy – hatta bazen süper battal boy! – başları bulunur, standart raketlere kıyasla daha uzun ve daha hafiftirler. Daha kısa ve daha yavaş atışlara sahip tenis oyuncuları için tasarlanan bu raketlerin en iyi örneklerini Babolat Pure Drive 110, Head MxG 5 ve Wilson Triad XP5 gibi modellerde bulmak mümkün.

2. “Tweener” Raketler

Az önce bahsi geçen güç raketlerinden de hafif olan Tweener raketleri, birden fazla özelliği içerisinde barındıran karma bir raket türüdür. Orta boy bir kafa yapısına sahip Tweener’lar, genellikle geliştirilmiş manevra kabiliyetine ihtiyaç duyan orta ve üst seviye tenisçiler için tavsiye edilir. Yine bu tip bir raket için en iyi tercih Head Graphene Touch Extreme, Yonex EZONE 100 ve Prince Textreme Warrior 100 gibi modeller arasından yapılabilir.

3. Kontrol Raketleri

Söz konusu kontrol tenis raketi olduğu zaman tamamen profesyonel bir tenis oyunundan bahsediyoruz demektir. Profesyonel ve tecrübeli tenisçilerin kullandığı kontrol raketleri, tüm tenis raketi çeşitleri arasından en ağır olanı olarak bilinir, diğerlerine göre daha incedir ve çok daha küçük bir kafa yapısına sahiptir. Daha esnek direkleri olan bu modeller, atış yaparken öncelikli olarak kendi gücüne güvenen sporcuya daha fazla manevra alanı sağlamaları ile bilinirler. Dunlop Srixon Revo CX 2.0, Volkl V-Sense 10 ve Wilson Pro Staff RF97 Autograph, profesyonel tenisçilerin öncelikli tercihleri arasında.

Tenis Raketi

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis raketi markaları arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler elbette raket çeşitleri ile sınırlı kalmıyor. Herhangi bir tenis raketi seti almadan önce hangi seviyede bir tenisçi olduğunuzu tespit etmeniz ve o seviyedeki ihtiyaçlarınızı birebir karşılayacak bir raket temin etmeniz çok önemli. İşte tenis raketi seçimi esnasında dikkate alınması gereken en temel faktörler:

Kafa Ölçüsü

Tenis raketinden elde ettiğiniz güç, doğrudan tenis raketi ölçüleri ile, daha da önemlisi tenis raketinin kafa ebatları ile bağlantılıdır. Diğer tüm özelliklerinin birebir aynı olduğunu varsayarsak daha büyük bir kafa, size daha fazla güç sağlayacaktır. Daha büyük bir raket kafası aynı zamanda daha geniş bir vuruş alanı sağladığı için merkezden uzak noktalar üzerinden gerçekleşen vuruşlarda daha affedici davranır. Piyasada yaygın olarak karşılaşacağınız tenis raketi ebatları genellikle 95-110 inç arasında olacaktır.

Uzunluk

Standart tenis raketi uzunluğu 68-75 santim arasında değişkenlik gösterir; özellikle turnuva oyunlarında bu yasal sınır olarak belirlenmiştir. Daha uzun bir raket sahada daha geniş bir etki alanı sağladığı gibi standart boylarda bir rakete oranla daha fazla güç ve kontrol imkanı sunar. Raket uzadıkça manevra kabiliyetinin dengede kalabilmesi için genellikle raket daha hafif tutulur.

Tenis Raketi

Ağırlık & Denge

Bir tenis raketini elinize aldığınızda ve tenis kortunda onunla bir atış yaptığınızda hissettiğiniz en önemli faktör raketin ağırlığı ve dengesi olacaktır. Hafif bir tenis raketi, daha fazla manevra potansiyeli sağlayarak oyuncuya daha hızlı atış yapma olanağı sunar. Daha ağır bir raket ise daha stabildir; dolayısıyla atışlardan çıkan topların çok daha sert ve düzgün gitmesine yol açar. Profesyonel tenisçiler kasa olarak ağır, kafa olarak hafif raket tiplerini tercih eder. Bunun sebebi elbette manevra alanında tam kontrol sağlayabilmektir. Bununla birlikte herhangi bir tenis raketini daha ağır bir hale getirmek mümkünken ağırlığından azaltmak maalesef fiziksel olarak imkansızdır.

Çerçeve Sertliği

Tenis topu ile temas ettiğinde çerçevenin yarattığı sapma oranı, raketin güç potansiyelini doğrudan etkiler. Daha sert bir raket doğal olarak daha az esnek olacağı için toptan daha az enerji emecektir. Esnek bir raket çerçevesi ise diğerine oranla daha fazla bükülebileceği için daha fazla enerji kaybetmenize yol açacaktır. Tenis topunun tenis raketi filesinde kalma süresi ortalama 3-5 milisaniyedir; bu süre de esnek bir çerçevenin kendine gelebilmesi için gereken süreden çok daha kısadır. Bu noktada çerçevenin aldığı enerjiyi “iade ediyor olması” çok önemlidir.

Tenis Raketi

File Düzeni/Kordaj

16×18, 16×19 ve 18×20 olmak üzere 3 farklı sıklıkta üretilen file telleri de raketin üzerinde kurduğunuz kontrol hakimiyetine doğrudan etkileyen etmenlerden. Sık bir kordaj yapısına sahip bir tenis raketinde top tele daha fazla çarpacağı için doğal olarak daha fazla kontrol alanına sahip olmanıza vesile olacaktır. Tıpkı çerçeve sertliğinde olduğu gibi kordaj yapısında da filenin sıklığı ile iade edilen enerji bağlantılıdır.

Tenis Raketi Gripleri

Tenis raketleri giderek daha hafif bir hal alırken üreticiler, raketin ağırlığı ile oynamadan konfor düzeyine maksimize etmek üzerine yoğunlaşmaya başlıyor. Söz konusu rahat bir tenis raketi olduğu zaman ise akla ilk gelen elbette raketin tutacağı ve gripler oluyor. Şok ve titreşim azaltıcı tenis raketi gripleri, raketin rahatlık seviyesini iyileştiren en önemli faktör.

Tenis Raketi

Tenis Raketi Satın Almadan Önce…

Tenis raketi seçerken fiziksel ve donanımsal olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiniz; şimdi sıra ince fakat kıymetli detaylarda.

  • Tenise yeni başlıyorsanız mutlaka büyük ve kafa-dengeli bir raket tercih edin; grafitten imal edilen raketler yerine alüminyum ya da titanyumdan yapılan bir tenis raketi almaya dikkat edin.
  • Raketinizin zarar görmemesi için mutlaka bir tenis raketi çantası edinin.
  • Eğer bu sporu uzun soluklu bir biçimde yürütmeyi planıyorsanız tenis raketi fiyatlarını görünce gözünüz korkmasın; kaliteli bir spor deneyimi için kaliteli bir tenis raketine yatırım yapmakta fayda var.
  • Satın alma kararını vermeden önce tenis raketi markaları arasında karşılaştırma yaparak marka ve ürün yorumlarını okumayı ihmal etmeyin.
  • Raketin grip ölçüsünü seçerken elinizi ölçerek bu ölçüye en yakın olan grip ebadını tercih edin. Avuç içinizin ortasından yüzük parmağınıza kadar olan uzunluk, tenis raketi grip ölçünüzü belirleyecek olan bölgedir.

Sporcu beslenmesi nasıl olmalı? Şimdi tüm detayları ile öğrenme zamanı!

Önceki YazıSonraki Yazı