Kot Bakımı: Nasıl Yıkanır, Nasıl Ütülenir?

kot bakımı

Stil sahnesine 1873 yılında adım atan kot kumaşlar, bir zamanlar yalnızca maden işçileri tarafından kullanılırken şimdilerde moda haftalarında podyumları süslüyor. Daha dayanıklı pantolonlar üretme arzusuyla geliştirilen bu sert ve sağlam kumaş, ceket gibi üst giyim ürünlerinde de kullanılıyor. E tabii, kot kumaşın dayanıklı olması bakım gerektirmediği anlamına gelmiyor. Mavi ve siyah kotlarınızın daha uzun ömürlü olması için ihtiyacınız olan yıkama ve ütüleme püf noktalarını bu rehberde bulabilirsiniz.

kot nasıl yıkanır

Kot Pantolon Bakımı: Yıkama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Zahmetsiz bir stil deneyimi vadeden jean pantolon çeşitleri dayanıklı kumaşlarla üretilse de bir süre sonra esneme, solma ve diz bölgesinde bollaşma problemi kaçınılmaz hale geliyor. 

Kot pantolon nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız, işte uzun ömürlü kotlar için püf noktalar:

 •  Kot pantolonunuzu çamaşır makinesine atarken ters çevirin.

Desenli, yırtık ya da renkli fark etmeksizin, kot pantolonunuzu çamaşır makinesinde yıkarken ters çevirmelisiniz. Böylece kotun dış yüzeyini sürtünmeden ve deterjanların aşındırıcı etkisinden koruyabilirsiniz. Bu noktada siyah kot pantolon nasıl yıkanır sorusuna ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Siyah kotlarda solma problemini önlemek için koyu renkliler için özel olarak geliştirilen sıvı deterjanları kullanarak ve sıcak sudan kaçınmalısınız.

 • Bakım etiketindeki yıkama talimatlarını dikkatle okuyun.

Genelde çamaşırların üzerindeki yıkama talimatlarına pek dikkat edilmez, ancak denim pantolonların iç kısmında yer alan bakım etiketine mutlaka göz atmalısınız. Kotların yüksek sıcaklıkta yıkanması hijyen açısından faydalı olsa da çekme, yıpranma ve solma gibi deformasyonları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle kot pantolonlar için 30 derecelik çamaşır yıkama programlarını kullanmalısınız. 

elde kot yıkama
 • Kot pantolonlarınızın daha az yıpranması için elde yıkamayı deneyin.

Jean pantolon ürünlerini elde yıkamak makineye oranla daha az yıpranmaya neden oluyor. Orta boy bir leğeni yaklaşık 30-40 derece sıcaklığında suyla doldurduktan sonra kotun renk tonuna uygun bir sıvı deterjan kullanarak hafifçe çitileyebilirsiniz. Bu aşamada kotun dış yüzeyini birbirine sürtmemeye özen göstermelisiniz. Yıkama sonrası pantolondaki deterjan kokusunu gidermek için ise 24 saat havalandırmanız yeterli.

 • Yeni kot pantolonunuzu yıkamayı altı ay erteleyin.

Kot pantolonlar tişört, kazak ve gömlek gibi üst giyim parçalarıyla kıyaslandığında ter, kir ve diğer çevresel kirleticilere daha az maruz kalıyor. Bu sebeple yeni aldığınız pantolonların ilk günkü canlılığını korumak için sık sık yıkamaktan kaçınabilirsiniz. Yeni kot pantolon nasıl yıkanır diyorsanız, özellikle ilk altı ay içerisinde makineye atmak yerine, elde yıkama veya kuru temizleme gibi seçenekleri değerlendirerek renk solması ve yıpranmayı geciktirebilirsiniz.

 • Diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın.

Kot pantolonlar çivit olarak da bilinen indigo adlı organik bileşenlerle boyandığı için renk verme olasılığı bir miktar artıyor. Haliyle desen ve renk kaymalarını önlemek için denim kumaşları diğerlerinden ayırarak yıkamak gerekiyor. Bununla birlikte kot pantolonlarınızı düğme ve fermuarları kapatarak yıkarsanız, sürtünmenin neden olduğu yıpranmaları da önleyebilirsiniz. 

kot nasıl ütülenir

Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?

Pek çok insan kot pantolonu kumaş pantolona göre daha az bakım gerektirdiği için tercih ediyor. Bu yüzden yıkama sonrası ütüleme işlemi genellikle gözden kaçıyor; ancak yıkandıktan sonra kırışan denimleri giyime hazır hale getirmek için mutlaka ütülemek gerekiyor.

Kot pantolonları ütülerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 • Pantolonu ütülemeden önce renk solmasını önlemek için kotunuzu ters çevirin. 
 • Kotunuzu ütülerken ısı ayarına dikkat ederek ideal sıcaklık olan 140-190 dereceyi kullandığınızdan emin olun.
 • Ütülemeye dikişlerden başlayın ve bu işlemi bitirdikten sonra kotunuzu düzeltip geri kalan kısımları ütüleyin.
 • Fazla kırışmış ya da buruşmuş pantolonunuzu ütülerken yeterince nemli olduğundan emin olun. Eğer ıslaklık eşit derecede yayılmadıysa, buharlı ütü haznesindeki suyu geri kalan kuru kısımlara püskürtmeyi deneyin.
 • Yırtık kot pantolonlarınızı ütülerken ekstra özen göstermelisiniz. Hassas liflerden oluştuğu için yırtık kısımlardaki ipliklerin ütülenmemesi öneriliyor. Bu yüzden yırtık alanların sadece kenar kısımlarına dikkatli bir şekilde ütüyü sürün.
 • Pantolonun herhangi bir yerinde iz bırakmamak için bel kemer bantlarının olduğu kısma ayrıca dikkat etmelisiniz.

Göz kamaştıran bir stil deneyimi için jean ceket ve pantolonların ilk günkü cazibesini korumak büyük önem taşıyor. Bu kot bakım rehberinde bahsedilen püf noktalara dikkat ederek en sevdiğiniz denimleri yıllarca kullanabilir, ilk bakışta dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Kotlarla ilgili içerik hoşunuza gittiyse “Leke Çıkarma Yöntemleri” yazımızı da sevebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı