Kutu Oyunları

Kutu Oyunları

Kutu oyunları, arkadaş buluşmalarının en gözde vakit geçirme aktivitelerinden biri. Kalabalık bir grupla eğlenmek istediğinizde öne çıkan seçeneklerden biri de kutu oyunu oynamak. Kutu oyunlarına Monopoly, Scrabble, Risk gibi oyunlar sayesinde alışığız. Hâlâ keyif alarak oynadığımız, bizi saatlerce masa başına sabitleyen bu oyunlar haricinde artık başka oyunlar da evlerimize girmeye başladı. Kutu oyunlarına yönelik artan ilgi sürdükçe, hem eğlenceli hem de akılları zorlayan, zekice kutu oyunları çıkmaya devam edecek. Bize de keyifle oynaması kalıyor. Gelin, en güzel kutu oyunları listesine birlikte bakalım:

Bang

1. Bang!

Bang! kendi çapını aşan ve bunu hak ederek yapan müthiş eğlenceli bir kutu oyunu. Hem arkadaş partilerinde hem de aile arasında oynamak için tercih edilebilecek olan bu kutu oyununun teması ise “vahşi batı”. Tam anlamıyla bir vahşi batı klasiği olan, iyi ile kötü arasında savaşı kutu oyunu olarak oynamaktan keyif alacaklar için birebir.

2. Pandemic

Pandemic adlı bu kutu oyunu da en güzel kutu oyunları listesine dahil edilecek türden. Dünyaya yayılan salgın hastalıklara karşı savaşan uzmanlar olarak siz oyuncular varsınız. Bir yandan bu salgın hastalıkların yayıldığı ve yoğunlaştığı yerleri ele geçirip iyileştirme, öte yandan da hastalıklara çare bulmaya çalışma misyonunu var.

Pandemic
Rory'nin Hikaye Küpleri

3. Rory’nin Hikâye Küpleri

Eğitsel kutu oyunları grubuna da dahil edilebilecek olan bu eğlenceli oyun, özellikle hikâye anlatıcılığını geliştirmesi açısından çok tercih ediliyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli zaman geçirmesi için tasarlanan, hayal gücünüzü zirve yaptıracak resimli 9 küpten oluşan bu kutu oyununa âşık olacaksınız.

4. Mysterium

Gizem peşinde koşmayı sevenlerin en güzel kutu oyunları tahayyülünü zorlayacak olan bu kutu oyununda, bir suçu ve arkasındaki olay örgüsünü çözmeye çalışıyorsunuz. Oyunculardan biri hayalet rolünü üstleniyor ve diğer oyuncuları suçluya yönlendirmeye çalışıyor. Sık sık “bize bir şey anlatmak istiyor” diyeceksiniz.

Mysterium
Catan

5. Catan

Dünya çapında 25 milyondan fazla satan bu popüler kutu oyununda CATAN bir ada ve siz de oranın hâkimi olmaya çalışıyorsunuz. Akıllıca stratejiler geliştirip yayılmaya bakmanız lazım. Beyninizi son derece aktif kullanacağınız bu oyun ile arkadaşlarınızla zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

6. Entrika

Amerika Birleşik Devletleri’nde “Coup” olarak tanınan kutu oyununun Türkçeleştirilmiş hali olan Entrika’da ne kadar siyasi blöf ve entrikaya bulaşırsanız, o kadar eğlenceli bir oyun oynamış oluyorsunuz. Heyecanlı bir entrika oyununu kaçırmayın.

Entrika
Codenames

7. Codenames

2016’nın en iyi masaüstü oyunu olmaya aday gösterilen Codenames, iki kişi ve oluşturdukları takımlar arasında geçen bir oyun. Ajanların lideri olan iki kişinin ipuçlarını izleyerek ajanlara ulaşmaya çalıştığı oyun özellikle yetişkinler için keyifli zaman ve beyin egzersizi vadediyor.

8. İhtilâl

İhtilâl, Türkiye’nin ürettiği yaratıcı bir kutu oyunu. Türkiye’nin 1950 ve 1980 yılları arasındaki siyasi durumunu konu alan İhtilâl, kutu oyunu tutkunları için şimdiden vazgeçilmez oyunlardan biri oldu. Deneyin, göreceksiniz!

İhtilal
Carcassonne

9. Carcassonne

2001 yılında “En İyi Kutu Oyunu” ödülünü alan Carcassonne, iki ila beş kişi ile oynanabilen bir oyun. Harita üzerinde oynadığınız oyunla rakibinize zor anlar yaşatmanız gerekiyor. Elbette siz de stratejinizi kurarken zor anlarla karşılaşabiliyorsunuz.

10. Spyfall

Spyfall, sizi rol yapmanın zirvelerine taşıyabilecek bir ajanlık oyunu. Eğer ajan sizseniz, ajan olduğunuzu çaktırmamaya, eğer değilseniz, her ne pahasına olursa olsun ajanı bulmaya odaklanıyorsunuz. Dört ila sekiz kişinin oynayabildiği bu kutu oyunu aile ya da arkadaşlar arasında eğlenceli dakikaların kapılarını açıyor.

Spyfall
Direniş

11. Direniş

En güzel kutu oyunları listemizin sonuncu maddesini Direniş adlı kutu oyununa ayırdık. Bu oyunda pek seçme şansınız yok: ya direnişçi olacaksınız ya da casus. Kimsenin pasif izleyici olarak kalamadığı bu dur durak bilmeyen oyun sayesinde vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

NOT: Oyunlar rastgele sıralanmıştır, herhangi bir öncelik sırası belirtilmemiştir.

Sizin için en güzel kutu oyunları hangileri? “Yorumlar” bölümünden yeni oyun önerilerinde bulunmayı unutmayın. :)

Eğer kutu oyunlarının yanı sıra mobil ya da masaüstü cihazlarla oynamayı sevdiğiniz araba oyunları da varsa, bu konu hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli!

Önceki YazıSonraki Yazı