Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

Su, hayatın başlangıcıdır. Aynı zamanda insan vücudunun yüzde 55 ila yüzde 68’lik kısmı sudan oluşur. Düzenli ve yeterli oranlarda su içmenin beden sağlığımız açısından kritik önemi vardır. Su içmenin faydaları hemen herkes tarafından çokça konuşulur, bilinir. Biz de su içmenin faydaları konusunda derli toplu bir bilgi derlemesi hazırladık. Su içmenin faydaları denince söyleyecekleri olan çoktur ama biz yine de hatırlatalım diyerek şu sorunun yanıtlarına öz bir bakış sağlayalım dedik: Su içmenin faydaları nelerdir?

1. Su içmek vücut sıvılarınızı dengelemeye yardımcı olur.

Su İçmenim Faydaları Nelerdir?

Su içmenin faydaları arasında sindirimimizi düzenleyen, besinlerin taşınmasını sağlayan, emilimi ve dolaşımı yöneten vücut sıvılarımızın dengelenmesini sayabiliriz. Eğer vücut sıvılarımızda bir azalma ya da dengesizlik meydana gelirse, vücudumuz bizi hâlihazırda susayarak uyarır. Yeterli ve düzenli bir biçimde içilen suyun faydaları bedenimiz üzerinde görünür bir etkide bulunur.

2. Su içmek kalorileri kontrol altına almanıza yardımcı olur.

Kilo verme stratejisi olarak su içmenin faydaları konusunda uzmanlar sıklıkla görüş bildirirler. Su içmenin faydaları arasında doğrudan kilo vermek yer almasa da, daha yüksek kalorili içecekler yerine suyu tercih ederek kalori alımını azaltabilirsiniz. Ayrıca sabahları ılık limonlu su ile zayıflama konusu baya etkili olabiliyor.

3. Su içmek kaslarınızın enerji kazanmasına yardımcı olur.

Kas hücreleriniz susuz kaldığında büzüşür ve bu durum kas yorgunluğuyla sonuçlanır. Gün içinde yeterli miktarda su içmenin faydaları arasında kas performansınızı yükseltmek de bulunuyor. Özellikle egzersiz yaparken belli aralıklarla su içmek uzmanlar tarafından da öneriliyor.

4. Su içmek cildinizin güzel görünmesine yardımcı olur.

Su içmenin faydaları cilde nem vermesinde de saklı. Susuz kalmış bir cilt kuru ve kırışık görünür, ancak düzenli su içerek cildinizin daha nemli ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir nemlendirici yardımıyla da su içmenin faydalarını maksimum seviyeye çekebilirsiniz.

5. Su içmek böbreklerinizin çalışmasına yardımcı olur.

Su İçmenim Faydaları Böbrek

Böbrekleriniz vücudunuzdaki temizlik işiyle meşguldür; zararlı maddelerin vücut dışında atılması için çalışır. Yeterli miktarda su olmadan böbrekleriniz düzgün biçimde çalışmayacak, hatta böbrek taşı rahatsızlığına daha açık hale geleceksiniz. Su içmenin faydaları böbrekler söz konusu olduğunda ayrı bir önem taşıyor, görüyorsunuz.

6. Su içmek normal bağırsak hareketlerini sürdürmeye yardımcı olur.

Su içmenin faydaları arasında ilk sıralarda yer alan maddelerden biri kabızlığı önlemesidir. Lif odaklı sağlıklı beslenerek ve yeterli miktarda su içerek bağırsaklarınızın size daha az sorun çıkardığına şahit olacaksınız.

7. Su içmek vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Vücut ısınızın dengelenmesi özellikle spor yaparken önemlidir. Suyun, termal içerikleri ve terlediğinizde ısının vücuttan salınmasını sağlayan özelliği sayesinde daha enerjik hissedersiniz. Dolayısıyla su içmenin faydaları arasında kas kramplarını engellemesi de sayılabilir.

8. Su içmek nefes kokusuyla mücadele etmenize yardımcı olur.

Su İçmenim Faydaları Ağız Kokusu

Düzenli su içerek ağzınızın içini nemli tutar ve besin artıklarının ve bakterilerin temizlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Böylece ağızda yaşayan bakterilerin ve kuruluğun neden olduğu ağız kokusuna karşı savaşırsınız.

9. Su içmenin faydaları arasında alkolün tükettiği suyu geri almanız da yer alıyor.

Su içmenin faydaları saymakla bitmiyor gördüğünüz üzere. Eğer alkol aldıysanız alkolün tükettiği suyu geri kazanmanız gerekiyor. Bu yüzden alkol aldığınız bir akşamda yatmadan önce yarım litre su içerseniz, sabah daha iyi hislerle uyanırsınız.

10. Su içmek yorgunluğunuzun geçmesine yardımcı olur.

Sık sık yorgun hissediyorsanız, bunun nedenlerinden biri de yetersiz su tüketimi olabilir. Susuz kaldığınıza dair bir belirti de yorgunluktur çünkü. Düzenli ve yeterli oranlarda su içmenin faydaları arasında kronik yorgunluğu hafifletmek de bulunuyor.

11. Su içmek baş ağrısı ve migrenlerin geçmesine yardımcı olur.

Başınız ağrıyorsa ya da migreniniz tuttuysa, ilk iş olarak su içmeyi denemelisiniz. Genellikle baş ağrıları ve migrenlerin ana kaynağı susuz kalmaktır. Yapılan araştırmalar, su içmenin faydaları arasında baş ağrılarının sürelerini kısaltmak ve yoğunluklarını azaltmak olduğunu gösteriyor.

Su ile İlgili Bunları Biliyor Muydunuz?

Su İçmenim Faydaları Nedir?

 • Her yıl su kaynaklı sebeplerden ötürü 3,5 milyon insan hayatını kaybetmektedir.
 • Afrika ve Asya kıtalarında yaşayan insanlar su biriktirmek için ortalama 6 km yol yürümek zorundadırlar.
 • Neredeyse 700 milyon Çinli mikroplu su tüketmektedir.
 • Her 9 kişiden biri ıslah edilmiş su kaynaklarına ulaşamamaktadır.
 • Dünyada bulunan suyun sadece %1’i içilebilir.
 • İnsan kemiklerinin %31’i sudan oluşmaktadır.
 • Dünya’daki tatlı suların %90’ı Antarktika’da bulunur.
 • Ortalama bir evde kullanılan suyun 3’te ikisi banyoda kullanılmaktadır.
 • İnsan dışkısının yaklaşık olarak %75’i sudan oluşmaktadır.
 • Aşırı miktarda su içmek su zehirlenmesine neden olabilmektedir.
 • Tek bir kot pantolon üretmek için tam 11 bin litre kadar su gerekmektedir.
 • Su şişelerinin üzerinde bulunan son kullanma tarihi su için değil şişe içindir.
 • Yeryüzündeki suyun sadece %3’ü insanlar tarafından kullanılabilmektedir.
 • Bulaşıkları elle yıkamak modern bir bulaşık makinesinin harcadığı suyun tam 7 katıdır.

Detoks zamanı geldi mi? O zaman Detoksun 11 Faydası yazımız tam size göre!

Önceki YazıSonraki Yazı