Bakımı Kolay Bitkiler Rehberi

bakımı kolay bitkiler

Yoğun bir yaşam tarzı, sınırlı iç mekanlar ya da güneş almayan bir ev…  Tüm bunlar bir araya geldiğinde evde bitki yetiştirmek kulağa hayal gibi geliyor; ancak floral evrenin zengin çeşitliliğini hafife almamak gerekiyor. İster evde ister bahçede olsun, minimum gereksinimle yaşamına devam edebilen rengarenk saksı çiçekleri ve ihtişamlı bahçe bitkileri bulmak mümkün. Bakımı kolay bitkiler rehberimizde yaşam alanlarınıza canlılık katacak çiçek ve süs bitkilerini sizin için listeledik.

Bakımı Kolay Ev Bitkileri

Ev bitkileri kimileri için dekoratif bir öge kimileri için de ruh sağlığına katkıda bulunan tutkulu bir uğraşı temsil ediyor. Üstelik evde bakımı kolay bitkiler sayesinde bu faydaları minimum eforla deneyimlemek mümkün. 

İşte küçük dokunuşlarla büyük değişimler yaratan bakımı kolay ev bitkileri

Monstera Deliciosa deve tabanı
 1. Deve Tabanı

Sulamayı unuttuğunuzda yapraklarını dökmeyen estetik bir ev bitkisi arıyorsanız, deve tabanı hem kolay bakımı hem gösterişli yapraklarıyla mükemmel bir seçim olabilir. Deve tabanı bitkisi güneş ışığına erişimi olduğu sürece hemen hemen her yerde büyüyebiliyor. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmıyorsa, toprağını yumuşak tutmak için haftada bir kez sulamak yeterli. Eğer evinizin havası kuruysa yapraklarını nemlendirmek için suyla buğulayabilirsiniz.

Dracaena Deremensis,
 1. Dracaena Deremensis

Salonunun başköşesinde Amazon ormanlarından küçük manzaralar görmeyi kim istemez ki? Aynı fikirdeyseniz, uzun ve sazlıkları andıran görünümüyle birkaç küçük kaktüsten daha cazibeli duran Deremensis bitkisi tam size göre. Evde bakımı kolay bitkiler arasında yer alan Dracaena Deremensis’i güneşin kavurucu sıcaklığına terk etmeden bol bol sulayarak hayatta tutabilirsiniz. 

flamingo çiçeği, antoryum
 1. Flamingo Çiçeği / Antoryum

Göz alıcı bir ev ambiyansı için yalnızca yeşil bitki dekorları değil, aynı zamanda rengarenk çiçek kompozisyonları da gerekiyor. Neyse ki şanslısınız, bakımı kolay süs bitkileri arasında popüler bir seçenek olan flamingo çiçeği ruj kırmızısı yaprakları ve zambak benzeri çiçekleriyle mükemmel siluetler yaratıyor. Yıl boyunca çiçek açan bu bitki, oturma odası ya da teras dekorasyonu fikirleri arayanları cömertçe ödüllendiriyor.

kalanşo
 1. Kalanşo

Kaktüslerle birlikte bakımı en kolay bitkilerden biri olan kalanşo, küçük çiçek kümeleri ve kalın yapraklarıyla biliniyor. Aşırı sulamaktan kaçınarak yılın büyük bölümünde evinizi muhteşem çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Aydınlık ve havadar ortamları seven kalanşo çiçeğinin daha fazla çiçeklenmesini sağlamak için ilk yaprak kümesinin hemen üzerindeki çiçek sapını kesmeniz yeterli. 

dua çiçeği
 1. Dua Çiçeği

Evinizin soluk köşelerine renk cümbüşleri eklemek istiyorsanız; dua çiçeğinin yeşil, mor, sarı ve kırmızı tonlarına sahip yaprakları tam olarak aradığınız görünümü sunuyor. Karanlığı seven bitkiler arasında şaşırtıcı derecede parlak yapraklarıyla dikkat çekiyor. Dua çiçeğinin alacalı desenlerini canlı tutabilmek için doğrudan güneş ışığından uzak tutmak, iyi drenajlı toprakta büyütmek ve yapraklarını düzenli olarak buğulamak gerekiyor. 

Bakımı Kolay Bahçe Bitkileri

Sıcak yaz akşamlarında kendinizi ilk fırsatta bahçeye atıyorsanız, gündüz saatleri için de bahaneler yaratabilirsiniz. Üstelik bakımı kolay bahçe bitkileri ile ilham verici bir atmosfer yaratmak sandığınızdan daha kolay.

İşte bahçelere hayat getiren rengarenk çiçek ve bakımı kolay bitkiler:

duman ağacı
 1. Duman Ağacı

Bulut ağacı olarak da bilinen bu bitki, kırmızı-mor yapraklarıyla sonbahar manzaralarını bahçelere taşıyor. Tohum türüne ve bakımına göre büyük yaprak döken çalılar ya da küçük ağaçlar şeklinde büyüyebiliyor. Renkli yaprakları sonbaharda kıpkırmızı bir görünüm kazanan bu peyzaj bitkisi tam güneş alan ve toprağı drenajlı bahçelerde bakımı kolay bir şekilde yetiştirilebiliyor. 

şakayık
 1. Şakayık Çiçeği

Odunsu ve otsu türleri olan şakayık bitkileri kokulu bahar çiçekleriyle biliniyor. Genellikle saksı çiçeği veya özel günlerde hediye olarak tercih edilen bu bitki aynı zamanda bahçelerine renk katmak isteyenlerin de favorileri arasında yer alıyor. Dayanıklı yapısı nedeniyle kolay bir bakım gerektiren şakayık çiçeği hem sıcak hem soğuk bölgelerde yaşamına devam edebiliyor. 

karanfil çiçeği
 1. Karanfil

Bakımı kolay, çok yıllık ve çiçekli bir bitki olan karanfil, genellikle bahçe bordürlerini renklendirmek için tercih ediliyor. Toprak tabakasını örtmek için de kullanılan bahçe karanfili kısmi güneşte, gevşek ve iyi drenajlı topraklarda gelişim gösteriyor. Kokulu çiçekleriyle bahar havası estiren bu renkli bahçe çiçeği, aşırı sıcak ve kuraklığı kısa süreliğine tolere edebiliyor. 

hosta, ağustos zambağı
 1. Ağustos Zambağı

Gölgeli bahçelerin vazgeçilmezi olan ağustos zambağı bitkisi, alacalı yapraklarıyla soluk sarıdan mavi-yeşil tonlarına kadar zengin bir pigmentasyon sunuyor. Gövde uzunluğu 50 cm’ye kadar yükselebilen ağustos zambağı, bakımı kolay süs bitkileri arayanları istikrarlı bir şekilde gelişen kokulu çiçekleriyle ödüllendiriyor. Hosta bitkisi olarak da bilinen ağustos zambağının bakımı hem saksıda hem de bahçe toprağında yapılabiliyor.

sedum
 1. Sedum

Sedumlar sukulent bitkiler arasında en zengin ailelerin başında geliyor. Yer örtücü bitkilerden orta büyüklükte kümelenmiş türlere kadar geniş bir çeşitlilik sunuyor. Güneşi çok seven bu etsi bitkiler, sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı olmasının yanı sıra uzun ömürlü bir karakter sergiliyor. İster saksıda ister doğrudan toprakta yetiştirebileceğiniz sedum bitkilerinin bakımı için çiçek açtıktan sonra hafifçe budamanız ve kuru göründüklerinde sulamanız yeterli. 

bakımı kolay bitkiler

Bakımı Kolay Bitki Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kural

Söz konusu bakımı kolay bitkiler olunca tembel bahçıvanlar en kestirme yolların peşine düşüyor. Bakımı kolay olsa bile bir bitkiyi ilgisiz bırakınca yaşamı pek uzun sürmüyor. Bu nedenle bitki ve çiçek yetiştiriciliğinde birkaç basit kurala dikkat etmek gerekiyor.

 1. Bahçenizi hassas bitkilerle doldurmayın.

Bahçe dekorasyonu yaparken rengarenk ve kokulu çiçeklerle mükemmel bir atmosfer yaratmak isteyebilirsiniz; ancak bazı hassas bitkilerin mevsimsel görevler gerektirdiğini bilmenizde yarar var. Bu nedenle toprak değişimi ve korumalı ortama taşınma gereksinimi duyan bitkileri olabildiğince az tercih etmelisiniz.

 1. Doğru bitkileri doğru noktalara yerleştirin.

Kireçli bir toprakta orman gülleri yetiştirmek ya da rüzgarlı kuru bir bahçede bataklık bitkileri yetiştirmek iyi bir fikir olmayabilir. Aynı şekilde çim otlarının açık koşullara uygun bitkiler olduğunu unutmamalısınız. Özellikle ağaç gölgesi altında yetişen çimlerin kalitesini korumakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca çok fazla dallanıp budaklanmayan, gitmelerini istediğiniz yerin ötesine yayılmayan çeşitleri seçmelisiniz.

 1. Büyümüş fidanlar satın almaktan kaçının.

Yarı olgun bitkileri satın almak ve dikmek arzuladığınız manzaralar için hızlı bir yol gibi görünebilir; ancak bakımlarının zahmetli olabileceğini belirtmek gerekiyor. Genç fidanlar toprağa uyum sağlama sürecini daha hızlı gerçekleştirirken, sulama ve destek kazığı konusunda da kolay deneyimler sunuyor. 

 1. Bahçe bitkilerinizin yaşam kalitesini artırmak için malçlama yapın.

Bahçe peyzajı yaparken sulama ve zararlı otları temizleme işlerini kolaylaştırmak için bitkilerinizin etrafında 5-6 cm kalınlığında malç tabakası oluşturmayı deneyebilirsiniz. Böylece nemin korunmasını ve verimliliğin artmasını sağlayabilir, yabancı otların filizlenmesini engelleyebilirsiniz. Bu uygulama için sera malzemeleri arasında yer alan malç naylonu örtüsünün altına ağaç yaprakları, budama artıkları veya çakıl taşlarını doldurabilirsiniz.

Özetle, sessiz canlılara yaşam vermek zihinleri rahatlatırken boş vakitlerin anlamlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlıyor. Ne kadar yoğun olursanız olun, bakımı kolay bitkiler sayesinde günlük hayatın keşmekeşinde hem evinizi hem bahçenizi bambaşka görünümlere kavuşturabilirsiniz. 

Yaşam alanlarınıza renk katacak diğer bitkiler için “Salon Çiçekleri Nelerdir, Nasıl Bakılır?” yazımıza da göz atabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı