Rüzgar Türbini Nedir, Ne Kadar Enerji Üretir?

dikey rüzgar türbini

Tarih boyunca yelkenlileri yüzdürmek, tahıl öğütmek ve su pompalamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılan rüzgar gücü, neredeyse bir buçuk asırdır elektrik enerjisi üretmek için kullanılıyor. Temiz ve yenilenebilir enerjinin yolunu açan güçlü rüzgarlar fosil yakıtlara olan bağımlılığı önemli ölçüde azaltıyor. Bu yüzden devletler rüzgar enerjisi santralleri için çeşitli teşvikler sunarken, bireysel kullanıcılar arasında ise ev tipi rüzgar türbini arayışı hız kazanıyor. Peki rüzgar türbini nasıl çalışır ve ürettiği enerji maliyetini karşılamaya yetiyor mu? Rüzgar türbini ve aksesuarları hakkında merak edilen tüm soruları bu kapsamlı rehberde cevapladık.  

rüzgar enerjisi

Rüzgar Türbini Nedir, Rüzgar Türbini Hangi Parçalardan Oluşur?

Yel değirmenlerinin modern versiyonu olan rüzgar türbinleri, rüzgar gücüyle elde edilen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren makinelere deniyor. Rüzgar türbini, çalışma prensibi gereği elektronik ve mekanik parçalar içeren 5 ana bileşenden oluşuyor:

 1. Temel

Rüzgar türbini yapımı sırasında stabiliteyi sağlamak için güçlü bir temel yapısı inşa ediliyor. Kara tabanlı türbinlerde genelde çelikle güçlendirilmiş betonarme plakalar kullanılıyor. Açık denize yerleştirilen sistemlerin temelinde ise devasa beton bloklardan yararlanılıyor. Rüzgar şiddetinin yüksek olduğu yerlerdeki devasa türbinlerin temel yapıları ise deniz tabanının 10 ila 20 metre derinine yerleştiriliyor.

 1. Kule

Rüzgar türbinlerinin en temel bileşeni olan kule yapısı, kanatların ve motor yuvasının devasa ağırlığını destekleme görevi üstleniyor. Örneğin, dünyanın en büyüğü olan Haliade-X’in motor yuvası, kanatları ve göbek bölümü toplamda 825 ton ağırlıktan oluşuyor. Kuleler bu devasa ağırlığı taşımakla kalmayıp, şiddetli rüzgarların neden olduğu statik yükleri de absorbe ediyor. Projelerin ekonomik fizibilitesinde önemli rol oynayan kulelerin yapımında genellikle çelik veya beton malzemeler kullanılıyor. Bu nedenle rüzgar türbini maliyetinin %15-20’lik dilimini kuleler oluşturuyor.

 1. Rotor, Kanat ve Göbek
 • Rotor ve Kanatlar

Rotor, rüzgarın getirmiş olduğu kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren parçaya deniyor. Türbin kanatları dönüşünü bu parçaya bağlı olarak gerçekleştiriyor. Kanatlar en az ağırlıkla en fazla mukavemeti sağlamak üzere karbon fiber veya fiberglas gibi modern kompozit malzemelerden uçaklardakine benzer bir profilde üretiliyor. Bir tarafı kavisli diğer tarafı düz olacak şekilde tasarlanan kanatlar, kavisli taraftan havanın oluşturduğu yüksek basınçla dönmeye başlıyor. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sistemlerin çoğunda üç kanat ve yatay eksenli bir rotor bulunuyor. Çap uzunluğu 40 ila 90 metre arasında değişen kanatlar ise normal koşullar altında  20-25 yıla kadar dayanabiliyor. Türbinlerde daha az kanat sayısı sürtünmenin de az olacağı anlamına geliyor, ancak iki kanatlı türbinler şiddetli rüzgarlarda titreşme eğilimi gösteriyor. Bu nedenle çoğu türbinde açısal momentumun sabit kalmasını sağlayan üçlü kanat sistemi tercih ediliyor. 

 • Göbek

Rotor kanatlarının bağlandığı göbek bölümü mekanik enerjiyi jeneratöre yönlendirme görevi üstleniyor. Göbek kısmı şanzımanlı türbinlerde yavaş dönen dişli kutusuna bağlanırken, doğrudan tahrikli sistemlerde ise enerjiyi direkt olarak jeneratöre yönlendiriyor. Rüzgar türbini kanadı göbeğe mafsallı veya sarkaçlı olacak şekilde takılıyor. Sarkaçlı bağlantı noktaları genellikle iki kanatlı rotorlarda tercih ediliyor. Çoğu üretici sağlamlığı kanıtlanan mafsallı sistemleri kullanıyor. Bu sayede bozulabilecek hareketli bileşenlerin sayısı azaltılırken rüzgar türbini kurulumu da daha kolay hale geliyor.

 1. Motor Yuvası (Nasel)

Destek kulesinin tepesine konumlandırılan nasel bölümü rüzgar türbini motoru olarak da biliniyor. Standart bir 2 MW kara rüzgar türbininde yaklaşık 72 ton ağırlığa sahip olan motor bölümü iki temel bileşenden oluşuyor:

 • Şanzıman Grubu: Şanzıman veya dişli kutusu, rotor kanat düzeneğinden gelen yavaş dönme enerjisini hızlandırmaya yarayan dişlilerden oluşuyor. Bu sayede dakikada 15 ila 50 devir arasında değişen kanat dönme sayıları, jeneratörün ihtiyacı olan 1500 devirlere çıkarılıyor. Şanzıman sayesinde elde edilen yüksek hızlı dönme hareketi jeneratöre aktarılarak mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Ayrıca dişli kutusunda aerodinamik ve mekanik olmak üzere iki tip frenleme sistemi bulunuyor. Aerodinamik frenleme kinetik yükün azaltılması gereken durumlarda otomatik olarak devreye girerken, mekanik frenleme ise bakım gibi durumlarda türbinin tamamen durdurulması için manuel olarak kullanılıyor.
 • Jeneratör: Rüzgar türbini alternatörü olarak da bilinen jeneratörler dişli kutusundan gelen yüksek hızlı kinetik enerjiyi alternatif akıma çeviriyor. Elektromanyetik indüksiyon ilkesine göre jeneratörün içinde rotor ve stator olmak üzere iki ana bileşen yer alıyor. Dönme sırasında rotor şaftının üzerindeki mıknatıslar ile sabit stator bobinleri arasında elektrik akımı indükleniyor ve ortaya çıkan bu enerji iletken teller aracılığıyla sonraki sisteme gönderiliyor.
 1. Elektronik Ekipmanlar

Elektronik ekipmanlar jeneratörde üretilen enerjiyi şebekeye bağlayan çeşitli sensörlerden oluşuyor. Şebekeye elektrik bağlama sistemleri kullanılan jeneratöre göre değişiyor. 

 • Megawatt düzeyinde enerji üreten türbinlerin çoğunda sabit hızda çalışan ve şebeye doğrudan bağlantılı olan asenkron indüksiyon jeneratörler kullanılıyor. Böylece enerji aktarımı invertörlere gerek kalmadan gerçekleşmiş oluyor.
 • Senkron jeneratörlü türbinlerde ise alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek için doğrultucular kullanılıyor. 

Rüzgar Türbini Çeşitleri Nelerdir?

Rüzgar türbinleri tasarım özelliklerine, verimlilik düzeylerine ve kullanım alanlarına göre genellikle iki farklı sınıfa ayrılıyor. 

yatay eksenli rüzgar türbini
 1. Yatay Eksenli Rüzgar Türbini

Yatay eksenli rüzgar türbinleri hem santrallerde hem de evlerde en popüler seçenek olarak öne çıkıyor. Basit düzenekte rotor, jeneratör ve kanatlardan oluşan bu tasarımlar hakim rüzgarın karşısına gelecek şekilde yerleştiriliyor. Rüzgar tarafından harekete geçen aerodinamik kanatlar şaftı döndürerek dişlilerin bağlı olduğu jeneratör vasıtasıyla elektrik üretiyor. 

Yatay eksenli tasarımlar genellikle uçak kanadına benzer üç adet kanattan oluşuyor. Rüzgar türbini kanat uzunluğu ise üretim kapasitesi başta olmak üzere çeşitli faktörlere göre değişiyor. Örneğin, kara tabanlı türbinlerin kanat uzunluğu 50 ila 70 metre arasında değişirken, deniz ve okyanuslardaki dev türbinlerde 100 metreyi aşan kanat uzunluklarına rastlamak mümkün. Dünyanın en güçlü ve en büyük rüzgar türbini olan Haliade-X’in 107 metre kanat uzunluğu bulunuyor.

Yatay eksenli rüzgar türbini avantajları:

 • Uzun kule yapısı sayesinde daha güçlü rüzgarlara kolay erişim sağlar.
 • Engebeli arazilere, açık denizlere veya ormandaki uzun ağaçların arasına yerleştirilebilir.
 • Esnek kanat tasarımları kuvvetli fırtınalarda hasar olasılığını en aza indirir.
 • Türbin kanatları göbek çevresine konumlandığı için maksimum stabilite sunar.
dikey eksenli rüzgar türbini
 1. Dikey Eksenli Rüzgar Türbini

Dikey rüzgar türbini özellikle konut kullanımı gibi daha küçük ve niş pazarlar için tasarlanmış yeni bir güç üretim teknolojisini temsil ediyor. Dolayısıyla hava akış yönünün daha az tahmin edilebilir olduğu yerlerde tercih ediliyor. Bu tip türbinlerdeki özel kanat tasarımları rüzgar nereden gelirse gelsin her zaman aynı yönde dönüyor. Ayrıca jeneratör ve dişli kutusu gibi temel bileşenler zemine yakın bir noktaya konumlandırılıyor. Yatay eksenlilere kıyasla daha az popüler olan dikey türbinler kendi içinde Darrieus ve Savonius adı verilen iki farklı türe ayrılıyor. 

Dikey eksenli rüzgar türbini avantajları:

 • Zemine yakın olacak şekilde konumlandırılan motor yuvası hareketli parçaların bakımını kolaylaştırır. 
 • Yatay eksenlilere kıyasla düşük rüzgar hızlarında daha iyi performans gösterir. Çoğu model, rüzgar hızı 2 m/s olduğunda elektrik üretmeye başlar. 
 • Dikey rüzgar türbini fiyatları diğerlerine kıyasla daha ucuzdur.
 • Çalışma sırasında daha az gürültü çıkardığı ve uzun kule yapıları gerektirmediği için yerleşim bölgelerindeki evlerin çatılarında rahatlıkla kullanılabilir.
ev için rüzgar türbini

Bir Eve Yetecek Rüzgar Türbini Nasıl Seçilir? 

Elektrik ihtiyacını çevre dostu kaynaklarla karşılamak isteyenler herkesin zihninde aynı soru var: Ev tipi rüzgar türbini ne kadar elektrik üretir? Bu soruya cevap vermek için türbinlerin güç birimlerini ve enerji üretimini etkileyen faktörleri iyi anlamak gerekiyor.

Watt – kilowatt – megawatt nedir?

Markalar türbinlerin ne kadar elektrik gücü üretebileceğini belirlerken makinenin nominal kapasitesini ve potansiyel enerji çıktısını referans alıyor. Bu açıdan rüzgar türbinlerinin güç kapasiteleri küçükten büyüğe doğru watt, kilowatt ve megawatt değerleriyle ifade ediliyor. Ticari amaçlı rüzgar çiftliklerinde kapasitesi MW (megawatt) cinsinden ifade edilen büyük sistemler kullanılıyor. Örneğin, 1 MW güce sahip bir türbin tam verimle çalıştığında bir saat boyunca maksimum 1 MWh enerji üretebiliyor. Bu da 1000 kW’a denk geliyor. Bu değerleri aylık enerji tüketimlerinizle karşılaştırmak için geçmiş dönem faturalarınızı inceleyebilirsiniz. 

Rüzgar türbini ne kadar elektrik üretir?

Türbinlerin ideal olarak rüzgarın %100’ünü enerjiye çevirmesi gerekiyor, ancak sürtünme nedeniyle bu pek mümkün görünmüyor. Sonuç olarak, türbinlerin ürettiği enerji kanatların süpürdüğü alana, hava yoğunluğuna ve rüzgar hızına bağlı olarak değişiyor. 

 • Örneğin, %25 kapasite faktörüyle çalışan 2 MW’lık bir türbin yıllık; 2 MW x 365 gün x 24 saat x %25 = 4.380 MWh enerji üretiyor. Bu yıllık enerji üretiminin 4.380.000 kWh olduğu anlamına geliyor. 
 • Türbinler farklı rüzgar hızlarında farklı düzeyde enerji üretiyor. Ev tipi rüzgar türbinleri arasında başlama hızı 2 m/s olan birçok tasarım bulunuyor. Optimum rüzgar hızları ise 10-14 m/s arasında değişiyor. 
 • Verimlilik oranı %90’ın üzerinde teknolojiler geliştirilmiş olsa da türbinler tam kapasiteyle çalışamadıkları için rüzgar hızı %50 oranında düştüğünde güç üretimi de yaklaşık sekiz kat azalıyor. 

Ev için rüzgar türbini seçerken nelere dikkat edilmeli?

Rüzgar türbinleriyle aylık elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamak mümkün fakat bu sistemler daha çok elektrik şebekesinin olmadığı bağ ve çiftlik evlerinde kullanılıyor. Dolayısıyla hem rüzgar türbini maliyeti hem de fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle yerleşim alanlarında büyük kapasiteli sistemlerin kurulumu önerilmiyor. Peki ev tipi küçük rüzgar türbini seçerken nelere dikkat edilmeli?

 • Öncelikle bulunduğunuz bölgenin rüzgar gücü kapasitesini bilmeniz gerekiyor. Türkiye Rüzgar Atlasına göre potansiyeli en yüksek ilk beş şehir Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa ve Samsun’dan oluşuyor.
 • Elde ettiğiniz rüzgar verilerine göre kanat uzunluğu, kule yapısı ve türbin türü gibi özelliklere karar verebilirsiniz. Bu hizmetleri kurulum yapan firmadan da alabilirsiniz. 
 • Son olarak evinizdeki elektrikli cihazları ve aylık tüketiminizi referans alarak ihtiyacınız olan üretim kapasitesini belirlemelisiniz. Örnek vermek gerekirse, 2 kW üretim kapasiteli bir rüzgar türbini optimum koşullar altında çalıştığında; buzdolabı, TV, aydınlatma ve çamaşır makinesi gibi elektronik cihazlar için enerji sağlayabiliyor.
rüzgar türibini bakımı

Rüzgar Türbini Bakımı için İpuçları

Rüzgar türbinlerinin uzun ömürlü olması ve verimli çalışması için mekanik ve elektronik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekiyor. Bunun için kullanıcı her şeyden önce el kitapçığını okumalı ve üreticinin talimatlarına uymalısınız. 

Rüzgar türbini bakımı genel olarak aşağıdaki adımlardan oluşuyor:

 • Temel ve Stabilizasyon: Yüksek sıcaklık farkları ve fazla suya maruz kalma gibi nedenlerden dolayı temelde çatlaklar oluşabilir. İleride ciddi hasarlara sebep olabileceği için rüzgar türbinini temelini sürekli kontrol etmeli ve varsa küçük çatlakları sızdırmaz çimento katmanlarıyla doldurmalısınız.
 • Cıvata ve Bağlantı Noktaları: Özellikle mini rüzgar türbinlerinde kule ve motor yuvası arasındaki bağlantı noktaları zamanla zayıflama eğilimi gösteriyor. Şiddetli rüzgarlar cıvataların gevşemesine, yağmurlar ise paslanmasına neden olabiliyor. Bu sebeple yüksek türbülanslı bölgelerde bağlantı elemanlarının birkaç yılda bir değiştirilmesinde yarar var.
 • Kanatlar: Böcek, yağmur, dolu ve toz gibi çevresel etkenler türbin kanatlarında aşınmaya neden olabilir. Bu yüzden özellikle aerodinamik yüzeyleri düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor. Hem sistemin hem de çevrenin zarar görmesine sebep olabileceği için kanatlardaki en ufak bir çatlağı dahi ciddiye almalısınız.
 • Motor Yuvası: Şanzıman dişlileri ve diğer hareketli bileşenlerin düzenli olarak yağlanması gerekiyor. Bunun için belirlenen ideal bakım aralıklarını kullanıcı el kitapçığında bulabilirsiniz. 

Öne Çıkan Rüzgar Türbini Markaları

Yenilenebilir enerjiye yatırım yapan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Böylece hem santrallerde kullanılan hem de ev tipi rüzgar türbini fiyatları daha rekabetçi seçenekler sunuyor. Rüzgar türbini ve aksesuarları konusunda öne çıkan markalar ise şu şekilde:

 1. Lexron

Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla son yıllarda önemli bir atılım gerçekleştiren Lexron markası, güneş paneli sistemlerinin yanı sıra rüzgar türbini ve aksesuarları da üretiyor. Özellikle ev için rüzgar türbini arayanların favorisi olan bu yerli markanın ürünleri arasında 400W türbinler öne çıkıyor. Lexron bunlara ek olarak şarj kontrol cihazı gibi temel ekipmanlar da geliştiriyor.

 1. IstaBreeze

Rüzgar enerjisi konusunda uzman bir marka olan IstaBreeze, 200W’tan ila 2000W’a kadar alternatiflerle dolu bir mini rüzgar türbini yelpazesi sunuyor. Yedek parça ve servis hizmeti de veren marka rüzgar türbini setlerine ek olarak şarj kontrol cihazı, direk, alternatör ve kanat gibi ekipmanların satışını da gerçekleştiriyor. 

 1. Siemens Gamesa

Devasa enerji santralleriyle bilinen Siemens hem rüzgar tarlaları hem de bireysel elektrik üretimi için çeşitli rüzgar türbinleri tasarlıyor. Markanın Türkiye’de bulunan 500’den fazla rüzgar türbini toplamda 1.300 megawattın üzerinde enerji üretiyor. 

 1. Tumurly

Birinci sınıf rüzgar türbinleri ve uzaktan kontrol sistemleri geliştiren Tumurly, küresel bir teknoloji şirketi olarak sera gazı emisyonlarını azaltmaya ve müşterilerinin yaşam kalitesini artırmaya odaklanıyor. Markanın ürün yelpazesinde güç aralığı 500W ila 5000W arasında değişen hem dikey hem de yatay rüzgar türbinleri bulunuyor.

 1. Nordex

Almanya merkezli Nordex markası Türkiye’nin rüzgar enerjisi pazarında %27’lik payla lider konumunda yer alıyor.  Markanın Ege, Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde onlarca türbinden oluşan gelişmiş rüzgar santralleri bulunuyor. Nordex rüzgar çiftliklerine odaklanan küresel bir marka olduğu için ev tipi rüzgar türbinleri üretmiyor. 

 1. Northel

Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe öncü bir marka olan Northel, kurulduğu 2003 yılından beri rüzgar türbini, hibrit enerji platformları ve güneş enerjisi sistemlerine odaklanıyor. Megawatt değerlerine ulaşan büyük rüzgar türbinleri üreten marka, savunma sanayii için enerji çözümlerine de imza atıyor. 

 1. Vestas

Danimarka menşeli Vestas, rüzgar türbinleri üretiminde dünya liderliği pozisyonunu uzun bir süredir koruyor.  Yenilenebilir enerji teknolojilerinde öncü olan markanın 80’den fazla ülkede on binlerce rüzgar türbini bulunuyor. Türkiye’deki türbinlerin ise yaklaşık %17’si Vestas imzası taşıyor. Dev enerji santrallerine odaklandığı için markanın ürün yelpazesinde küçük kapasiteli seçenekler bulunmuyor.

 1. Enercon

Almanya’nın en büyük rüzgar türbini üreticisi olan Enercon, Türkiye pazarının büyük bir bölümünü elinde bulunduruyor. Dünya çapında 30 binden fazla türbine sahip olan marka 800 kW’tan 5.500 kW’a kadar farklı güç sınıflarına sahip yenilikçi teknolojiler üretiyor. Şirketin Türkiye’de 24 santralde 650’den fazla rüzgar türbini bulunuyor.

Orman yangınları, aşırı sıcaklık ve kuraklık derken küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha çok hissediliyor. Buna bir de fosil yakıtların artan kullanımı eklenince kalıcı sorunlar kaçınılmaz hale geliyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gezegendeki herkesin bir sorumluluğu olarak her zamankinden önemli. Rüzgar türbini ve güneş paneli gibi sürdürülebilir teknolojilerle tanışarak daha yeşil bir gelecek için inisiyatif alabilir ve enerji tüketim maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Sürdürülebilir enerji konusuna meraklıysanız “ Güneş Paneli Nedir, Ne İşe Yarar?” içeriğimize de göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı