Stor Perde Nasıl Yıkanır?

stor perde temizliği

Fonksiyonel kullanımı ve estetik görünümüyle modern evlerin vazgeçilmezi olan stor perdeler aynı zamanda titiz bir bakım gerektiriyor. Kimi zaman küçük mutfak pencerelerini kimi zaman da devasa ofisleri süsleyen bu dekoratif perdeler toz biriktirme konusunda da diğerlerini geride bırakıyor. Haliyle bu estetik yatırımı korumak için düzenli bir temizlik ve yıkama rutini kaçınılmaz hale geliyor. Bambu, zebra veya tül fark etmeden stor perde nasıl yıkanır ve temizliği nasıl yapılır gibi sorulara cevap arıyorsanız, merak ettiklerinizi bu rehberde bulabilirsiniz.  

Stor Perde Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temizlik aşamasına geçmeden önce stor perdelerin doğasını anlamakta fayda var. Popülaritesi her geçen gün artan bu güneşlikler çeşitlerine göre farklı temizlik uygulamaları gerektiriyor. 

 • PVC veya vinil stor perdeler su geçirmez oldukları ve nemden zarar görmedikleri için genellikle mutfak ve banyolarda kullanılıyor. 
 • Stor perde üretiminde kullanılan özel lamine kumaşlar kire, toza ve neme karşı yüksek bir direnç sağlıyor. 
 • Stor perde nemli olmayan bir odadaysa genellikle tozların düzenli bir şekilde alınması temizlik için yeterli olabiliyor. 
 • Öte yandan banyo ve mutfaklarda kullanılan kumaş stor perde çeşitleri neme maruz kaldığı için zamanla küf, leke ve iz oluşumu görülebiliyor. 
stor perde temizliği

Stor Perde Temizliği için Pratik İpuçları

Stor perdelerdeki kir, toz ve lekeler genellikle görünür hale geldiğinde temizleniyor. Bununla birlikte siz farkında olmasanız dahi sağlık açısından risk oluşturan bir kirlilik de meydana gelmiş olabilir. Stor perdeler için genel bir temizlik rutini takip etmek istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.  

 1. Vakumlu Temizleme

Stor perde temizliği için pratik ve zahmetsiz bir yöntem arıyorsanız, silmeye başlamadan önce perdenizi çıkarmadan süpürmeyi deneyebilirsiniz. Toz birikintilerini ortadan kaldırmadan silmeye geçerseniz kirlerin kumaştaki lifli dokulara nüfuz etmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle yumuşak fırça başlığına sahip bir elektrikli süpürge ile gevşek toz parçacıklarını vakumlayarak başlamalısınız. 

 1. Bölgesel Temizleme

Özellikle mutfakta kullanılan stor perdelerin çeşitli noktalarında yağ, leke ve kir izleri görmek kaçınılmaz oluyor. Perdenizin tamamını yıkamak yerine bölgesel bir temizliğe ihtiyacınız varsa lekeli kısımları ılık su ve karbonatla ıslatabilirsiniz. Karbonat ve su karışımı lekelerin hızlı bir şekilde gevşemesini sağlıyor. Bu aşamada yumuşak bir fırça veya mikrofiber bez kullanabilirsiniz; fakat lekeleri aşağı-yukarı veya sağa-sola değil, tek bir yöne doğru silmelisiniz.

 1. Buharlı Temizleme

Buharlı temizlik yöntemi stor perdeleri sadece temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda mevcut mikropları da öldürüyor. Bu yöntemin stor perdelere zarar verdiği düşünülse de bunun bir yanılgıdan ibaret olduğunu belirtmekte fayda var. Normal stor perde temizliği polen tanecikleri ve tozları giderirken, alerjiye neden olan partiküller de dahil olmak üzere tüm kirleri ortadan kaldırmak için buharlı temizlik yapmak gerekiyor. Perdenizi ilk günkü güzelliğine kavuşturmak için buharlı temizleyici süpürgelerle kısa süre içinde derinlemesine temizlik yapabilirsiniz. 

 1. Stor Perde Küf Temizliği

Stor perdeler küf ve bakteri oluşumuna oldukça müsait bir atmosfer yaratıyor. Sabah güneşinin sıcaklığı soğuk pencerelerle buluştuğunda özellikle kumaş liflerinde küf oluşumuna neden olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda küf temizleyici özelliğe sahip bir leke çıkarıcı, ılık su ve temizlik beziyle problemi çözebilirsiniz. 

Çeşitlerine Göre Stor Perde Temizliği

Stor perdeler hakkında genel temizlik ipuçlarını edindiyseniz, sırada daha özel bir bakım için yapılması gerekenler var. Perdenizin türüne göre farklı bakım uygulamaları yapmanız gerekebilir; zira stor tül perde nasıl yıkanır ve zebra perde nasıl yıkanır sorularının cevabı tam olarak aynı değil.

zebra stor perde

Zebra Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Zebra perdeler normal stor perdelerden farklı olarak doğal ışık seviyesini ayarlamaya olanak tanıyor. Bu nedenle kullanımı giderek yaygınlaşan zebra stor perdelerin temizliği en çok merak edilenlerin başında geliyor.  

5 adımda zebra stor perde nasıl temizlenir sorusunun cevabı:

 • Birçok zebra perde kumaş malzemeden oluştuğu için deterjanlı su veya elektrikli süpürge ile kolayca temizlenebiliyor.
 • Zebra perdeleri nazik bir şekilde temizlemek için birinci sınıf temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. 
 • Eğer kaliteli temizlik ürünlerine sahip değilseniz, sirke ve su karışımı da etkili bir temizlik performansı sunuyor. 
 • Deformasyona sebep olmamak için kullandığınız temizlik ürününün zebra perdenizin kumaşıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Zebra perde nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız, bu perdelerin makinede veya sıcak suda yıkanmaya uygun olmadığını bilmenizde fayda var.
 • Zebra perde temizliği için düz bir zemine yatırarak nemli bir bezle tozunu alabilir; inatçı lekeler varsa temizlik bezine sirke-su karışımı püskürterek temizlik yapabilirsiniz.
tül stor perde

Tül Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Genellikle beyaz renkli ve desenli tasarımlarla ortaya çıkan tül stor perdeler, söz konusu temizliğe gelince endişeli anlar yaşatabiliyor. Hassas ve narin dokulardan oluşan tül stor perde temizliği için aşağıdaki 5 adımı uygulayabilirsiniz.

 1. Stor perde rulosunu yuvalarından ve menteşesinden çıkarın.
 2. Mekanizmayı söktükten sonra perdenizi yarısına kadar ılık suyla doldurulmuş hafif deterjanlı geniş bir küvet, leğen veya kovaya koyun. Beyaz stor perde nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, suyun içine biraz çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.
 3. Suya batırdığınız perdedeki küçük lekeler için yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Daha büyük lekelerle başa çıkmanız gerektiğinde temizlik için üretilen fırça ve sünger ürünleriyle nazikçe ovalayabilirsiniz.
 4. İnatçı lekeleri temizledikten sonra sıra durulamaya geliyor. Stor perdedeki sabun ve deterjan kalıntılarını gidermek için banyonuzun duş başlığını kullanabilirsiniz. Bu aşamada perdeyi iyice duruladığınızdan emin olmalısınız; çünkü birikmiş sabunlar kirleri bir mıknatıs gibi tekrar çekiyor. 
 5. Son olarak mis gibi kokan tertemiz stor perdenizi kurutmanız gerekiyor. Perdeyi evin dışında ve şeklini bozmadan kurumaya bırakmak için çamaşır ipine asabilirsiniz. 
bambu stor perde

Bambu Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Estetik görünümüyle evlerin havasını değiştiren bambu perdeler doğal malzemelerden yapıldığı için zamanla küflenmeye, toz katmanlarına, örümcek ağlarına, nem ve rutubete meyilli olabiliyor.

Bambu stor perde temizliği için gereken malzemeler şu şekilde.

 • Yumuşak sünger veya el bezi
 • Tüylü toz alıcı
 • Yağlı sabun
 • Beyaz sirke

Bambu stor perde temizliği için aşağıdaki iki basit adımı uygulayabilirsiniz:

 • 1. Adım: Toz Alma

Bambu stor perdelerin tozunu düzenli olarak haftada en az bir kere almalısınız. Bir adet tüylü fırçayla iyi sonuçlar elde edebilirsiniz; ancak uzunca bir süredir temizlik yapmadıysanız biriken tozları temizlemek için yumuşak bir fırça kullanmanız gerekebilir. 

 • 2. Adım: Yıkama

Bambu perdelerin tozunu düzenli olarak alıyorsanız yıkamaya gerek kalmayabilir; fakat birkaç ayda bir ıslak temizlik yaparak evinizi mükemmel bir etkiyle tanıştırabilirsiniz. Yıkamak için perdenizi sökün ve banyoda geniş bir leğene ılık su ve yağlı katı sabun ekleyin. Küf varsa, suya yağlı sabun yerine sirke de ekleyebilirsiniz. Bu aşamada ağartıcı kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

Perdenizi suyun içine tamamen daldırarak en fazla 5 dakika bekletin. Ardından yumuşak bir fırça veya süngerle hafifçe ovalayın. Kirlerden arınan bambu perdeyi leğenden çıkarın ve tüm sabun kalıntıları gidene kadar duş başlığını kullanarak ılık suyla durulayın. Son aşamada güneşte kurumaya bırakarak bambu perdenizi eskisinden daha temiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kısacası hem evde hem de ofislerde yaygın olarak kullanılan stor perdeler ön ve arka kısımlarında toz biriktirme eğilimi gösteriyor. Pratik kullanımıyla vazgeçilmeziniz haline gelen stor perdelerin temizliği için düzenli bir bakım rutinini takip edebilir, böylece perdenizi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Tertemiz bir ev için “Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?” içeriğine de göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı