Uygun Aydınlatma Nedir?

Evinizde Doğru Aydınlatmanın İpuçları

Her odanın farklı işlevinin ve kendine özgü rolünün olduğu evlerimizde, aydınlatmanın rolü büyük. Yaşam alanlarına yaşanırlık kazandıran aydınlatma işimizi kolaylaştırırken evimizin dekorasyonunu da güzel kılmalı. Aydınlatmayı ne daha fazla ışığa ihtiyaç duyacak şekilde ne de gözümüzü alacak kadar keskin bir şekilde konumlandırmalıyız. Peki evinizi en iyi ve doğru şekilde nasıl aydınlatırsınız?

İyi bir aydınlatma ile yaşam alanlarınızda güzel bir atmosfer oluşturabilir ve odaların detaydan renge her şeyiyle daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Evinizde ışıktan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak ve sıcak bir ortam yaratmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin…

Aydınlatmayı üç aşamalı olarak ele alalım. İlk aşama, ortam aydınlatması. Odanın tümüne yetecek, genel bir aydınlatma kaynağı olan ortam aydınlatması, gün ışığı ve tavan aydınlatmasıdır. Avizeler, gizli/gömme tavan armatürleri, büyük lambaderler bu aşamada yer alır. Evin ana aydınlatma unsuru olsa da ortam aydınlatmasının asla tek başına kullanılmaması gerekir. Nasıl ki bir odayı 24 saat boyunca gün ışığıyla aydınlatamayacağınız gibi sadece tavan aydınlatmaları da bir odanın doğru ışığı alması açısından yeterli değildir.

Abajur Aydınlatma

Aydınlatmada ikici aşama, görev aydınlatmasıdır. Okumak, çalışmak, el işi yapmak, yemek pişirmek, makyaj yapmak gibi yakın plan diyebileceğimiz işleri yaparken kullanılan görev aydınlatmasının gözü yormaması ve yeterli ışığı sağlaması gerekir. Masa lambaları, okuma lambaları, abajurlar, tezgah lambaları ve banyo dolabı aydınlatmaları bu aşamada devreye giren unsurlardır. Yaşam alanlarınızda ortam aydınlatmasını konumlandırdıktan sonra o odayı ne için kullanacağınızı belirleyerek görev aydınlatmalarından destek almanız size gerekli olan ışık kaynağını da sağlayacaktır.

Sıra geldi aydınlatmanın son aşamasına, vurgu aydınlatması. Evinizde ruh halinize göre bir atmosfer yaratmanın bir diğer karşılığı olan vurgu aydınlatmaları ile sevdiğiniz bir köşeyi veya objeyi ortaya çıkarmak için idealdir. Spot lambalar, mumlar, aplikler, dolap içi aydınlatmalar bu aşamada devreye giren örneklerdir.

Gelelim aydınlatma konusunda işinize yarayacak ipuçlarına…

Yaşam alanınızın farklı noktalarına farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri koyarak çeşitli ışık kaynakları yaratabilir ve daha kullanışlı bir çözüm elde edebilirsiniz.

Odanızın farklı bölümlerinin farklı miktarda ışıkla aydınlanmasına izin vererek ışığın gözünüzü yormamasını sağlayabilirsiniz.

Mutfaktayken iş yaptığınız alanın ışık almasını sağlamak adına tavan aydınlatmalarından değil fakat tezgah üstü veya dolap altı ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Mutfak Spot Lamba

Banyoda gölge sorununu ortadan kaldırmak için aynanın üzerinde ve her iki yanında olacak şekilde görev aydınlatmalarına başvurabilirsiniz. Aydınlatma ürünlerinin şiddetini ayarlamak istiyorsanız elektrik anahtarlarını ‘dimmer’ anahtarla değiştirebilir ve hızlı bir çözüm elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda en az aydınlatma kadar kullanılan renkler de önemlidir. Renklerin psikolojik etkilerini okumadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı