Tahıl ile Zayıflama

Tahıl Ağırlıklı Beslenmenin Faydaları

Yaz ayları yaklaşırken hızla girilen diyetler ve akabinde kışın alınan kilolar metabolizmanın en büyük düşmanı. Sağlıklı ve formda olmak için yapılması gereken hangi mevsimde olursak olalım düzenli ve dengeli beslenmek. Pazartesi kurulup Salı günü bozulan dengelerden bahsetmiyoruz; bahsettiğimiz günün her saati bu dengeyi tutturmak. Bunun en ölçülü şekli ise öğünlerimize özen göstermek. Beslenme ve diyet uzmanları, tam tahıl yönünden zengin bir beslenmenin daha düşük vücut kütle indeksi ve vücutta yap depolarına veda etmenin çok daha kolay olduğuna dikkat çekiyor. Vitamin ve minarel açısından zengin olan bu tam tahıl yönünden zengin besinler, günlük beslenmenin en ideal dengeleyicileri rolünü de üstleniyor. Kahvaltının yanı sıra ara öğünlerde de tüketilebilecek olan tam tahıllı besinlerin faydalarına gelin birlikte bakalım.

Beslenme düzeni içinde ağırlık kontrolünün sağlanması bakımından en önemli öğün, kahvaltı. Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi, sağlıklı yaşam için kahvaltının uyandıktan ilk 2-3 saat içinde yapılmasını öneriyor. Metabolizmayı düzenli çalıştırmak ve zayıflamaya katkısını sağlamak içinse tam tahıl kahvaltılık gevreği ya da ekmek çeşidi, yağı azaltılmış süt ürünleri, taze sebze ve meyveler ile yağsız protein içeren yiyeceklerden en az 3 çeşidinin kahvaltıda bulundurulması tavsiye ediliyor. Böylece doymuş yağ ve tuzu az, diyet lifi, kalsiyum, potasyum ve proteinleri sağlayarak fit bir kahvaltı planlayarak düşük kalorili ve besleyici değeri yüksek sağlıklı bir kahvaltı elde ediliyor.

Ağırlık yönetimi ve form korumada tam tahıllı besinlerin önemine dikkat çeken beslenme ve diyet uzmanları, tam tahıllı ekmekler, integral makarnalar, tam tahıllı gevrekler gibi besinlerin ana ve ara öğünlerde tüketilebileceğini söylüyor. Yiğit, bilinçli porsiyon kontrolüyle bu tür besinlerin kilo vermede destek sağladığını kaydetti.

Tahıllar

Bugüne kadar yapılmış en değerli 15 önemli araştırmada 120 bin kadın ve erkekten elde edilen verilere göre günde en az 3 porsiyon tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha zayıf kaldıklarını ve bel çevrelerinin de daha düşük olduğunu belirtiliyor. İngiltere’de yapılan bazı araştırmalar kısa sürede etkin kilo vermede tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin sadece kahvaltıda değil bir öğün (ana veya ara) yerine kullanılmasının başarıyı arttırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Tam tahıl içeren kahvaltılık gevreklerin ağırlık yönetiminde başarılı olması, 1 porsiyonunun -yaklaşık 6 yemek kaşığının- yağ içeriğinin ve kalorisinin düşük, diyet lif içeriğinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Tam tahılların doygunluk sağlamaya etkisi ve glisemik indeksinin düşük olması da ağırlık kontrolüne yardımcı olmasında etkili. Bu yüzden siz siz olun hem günlük hayat akışınızda kahvaltıyı alışkanlık haline getirin ve öğünlerinizde tam tahıllı besinlere bir şans verin.

Önceki YazıSonraki Yazı