Duvar Süsleme

Duvar Süsleme

Evinizin için seçtiğiniz mobilyalar, boya renkleri, halılar, perdeler ve en ince detayına kadar tüm aksesuarlar, birbiri ile harika birer uyum içerisinde. Üstelik hepsini içinize sinerek seçtiniz ve yerleştirdiniz; ancak hala bir şeyler eksik gibi mi? Onun ne olduğunu da biz söyleyelim: Duvar dekorasyonu! Duvar dekoru ve duvar süsleme, herhangi bir odanın havasını tahmin bile edemeyeceğiniz düzeyde değiştirebilecek bir dekorasyon taktiğidir. Özellikle küçük dairelerin ve odaların duvarlarını süslerken o ufak alandan elde edeceğiniz maksimum verimin sağladığı haz bir başkadır. Duvar süsleme konusunda seçenekleriniz ise neredeyse sınırsız; gelin, evininize konfor, şıklık ve sıcaklık katacak birbirinden eğlenceli ve yaratıcı duvar süsleme fikirlerine hep birlikte bakalım.

Duvar Süsleme

Modern Sanat, Modern Duvarlar

Özellikle salon duvar süslemelerinde son dönemin en popüler trendleri arasında modern sanat eserlerinin cesur ve gelenekselin dışında bir kullanımı var. Birden fazla parçayı asimetrik bir şekilde asmak ya da tek bir parçayı sade haliyle kullanmak, tarzınıza göre başvurabileceğiniz duvar süsleme örneklerinden.

Duvar Süsleme

Büyük, Yalın & Cesur

Duvar süsleme dendiğinde çoğumuzun aklına birden fazla tablo, çokça duvar aksesuarı ya da kombine bir duvar süslemesi modeli geliyor. Oysa ki cesur ve sade tek bir parça ile de iddialı ve dikkat çekici bir duvar süsleme örneği yaratmak mümkün. Odanın odağını çevirmek istediğiniz noktayı belirleme konusunda da yardımcı bir taktik.

Duvar Süsleme

Dokuma Desenler

Duvar süslemelerinizde her zaman kanvas ya da dijital baskı kullanacaksınız diye bir kural yok. Desenli dokumalardan ve zengin dokulu, üç boyutlu eserlerden de faydalanmanız mümkün. Bu duvar süslemesini tercih ettiğiniz takdirde geriye kalan duvarlarınızı sade tutmanızda fayda olacağını da belirtmiş olalım.

Duvar Süsleme

Altın Çerçeveler – Hem de Bir Sürü!

Gold renk, desen ve dokuların şu sıralar oldukça popüler olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Aynı durum duvar süsleme için de geçerli. Hazır olarak bulabileceğiniz altın çerçeveler olduğu gibi kendiniz de poster ya da kartpostal temin edip onları beğendiğiniz altın çerçevelerle kaplayabilirsiniz.

Duvar Süsleme

Asmak Zorunda Değilsiniz: Tablo Rafları

Evde duvar süslemede bir diğer trend de seçtiğiniz tabloları asmak yerine onlar için bir tutacak görevi üstlenecek tablo rafı kullanmak. Pek çok yerde karşınıza çıkacak bu ince ve yalın rafları birbiri ile uyumlu, renkli ve çağdaş tablolar ile süslemeniz mümkün. Ne kadar çok, o kadar iyi!

Duvar Süsleme

Mutfağınıza Sıcaklık Katacak Detaylar

Elbette mutfak duvar süslemeleri de en az evin diğer odaları kadar şık ve kişisel olmalı. Ahşap dokuların ise mutfaklara çok daha davetkar bir hava kattığı da bir gerçek. Ev yaşantınızı, ailenizi ve sizi yansıtan yazıların, görsellerin ve esansların yer aldığı bir mutfak duvarı ile mutfaktan çıkabilene aşk olsun.

Duvar Süsleme

Aynaların Gücü Adına!

Aynaların özellikle küçük odaları daha ferah ve geniş gösterdiği pek çok araştırma ve uygulama tarafından kanıtlanmış. Hal böyleyken küçük oturma odasının ya da fazla mobilyadan sıkışık görünen yatak odasının duvarlarını büyük, geniş ve tercihen çerçevesiz bir ayna ile süslemek, dört dörtlük bir hamle olabilir.

Duvar Süsleme

Kalabalık Sevenlere

Eğer siz de duvarlarda onlarca farklı boyutta, ebatta ve şekilde tablo görmekten keyif alanlardansanız, bu duvar süsleme yapımı tam size göre. Zaman içerisinde toplayacağınız irili ufaklı ancak birbiri içinde alçakgönüllü bir ahenk barındıran duvar süslerini tek bir duvarda birleştirerek kendi sanat eserinizi oluşturabilirsiniz.

Duvar Süsleme

Sadelikten İlham Alanlara

Kalabalığın aksine sade, yalın ve göz yormayan bir duvar dekorasyonu tercih edenlerdenseniz, tablo ya da çerçeve kullanmak yerine hafif desenli bir duvar kağıdı kullanarak duvar süsleme yapabilirsiniz. Odadaki bir demirbaş mobilya ile benzer tonda bir duvar kağıdı, dekoratif bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.

Duvar Süsleme

Balkon Duvarları Canlanıyor!

Elbette halihazırda yetersiz metrekarelerde dekorasyon yeteneğinizi konuşturmaya çalıştığınız balkonların da duvar süsleme sürecinden geçmeye ihtiyacı var. Bol yeşilli, bol ahşaplı ve rengarenk bir balkon duvar süslemesi, sıcak yaz akşamlarında balkonunuzu evin bir numaralı buluşma noktası haline getirecek.

Duvar Süsleme

Duvar Süsleme Bonusu: Kendi Karatahtanızı Yaratın

Herhangi bir karatahta satın almaya gerek kalmadan, istediğiniz ebatlarda ve şekillerde kendi kara tahtanızı yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle çocukların yaratıcılığını kamçılayacak ve evdeki herkese özgür bir alan sağlayacak bir karatahtayı yok fiyatına karatahta boyaları sayesinde oluşturabilirsiniz!

Duvarlarınızı Dekore Ederken Bunlara Dikkat!

  • Eğer kirada oturuyorsanız duvarlarınızı dekore ederken çaktığınız çivileri minimumda tutmaya çalışın; siz evden ayrılırken ev sahibi karşı karşıya kalacağı deliklerden ve alçı işlerinden pek hoşlanmayabilir.
  • Ağır olmayan, kanvas ya da kumaş tablolarınızı ve duvar süslerinizi çivi yerine çift taraflı bant kullanarak asmanız mümkün.
  • Yine hafif olan duvar çerçevelerinizi çelik beton çivisi yerine daha ince olan tel çivi kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Birden fazla tablo asarken birbiri ile birebir aynı hizada olduklarından emin olmak için su terazisi kullanın; mümkünse ikinci bir kişiden destek alın.
  • Duvara çivi çakarken duvarın herhangi bir kolona ya da sütuna denk gelmemesine dikkat edin; aksi halde çivi duvara girmekte zorlanacak ve duvara gereğinden fazla hasar verecektir.
  • Duvar süsleme yaparken ortaya çıkacak çalışmanın, odanın genel dekorasyon tarzı ile (spor, modern, avangart, vs.) uyumlu olmasına dikkat edin.
  • Duvar üzerinde çivi ya da yapışkan için işaretlemeler yaparken kurşun kalem kullanın.
  • Dübel gerektiren duvar süslemelerini asarken dübelden geriye kalan fazlalıkları maket bıçağı ile alabilirsiniz.

Duvar Süsleme

Duvarlarınıza renk ve şıklık katacak retro duvar saati modelleri için buradan ilham alabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı