4K Televizyon Nedir?

4K Televizyon Nedir

Teknoloji aldı başını gidiyor,  takip etmek bile başlı başına bir iş artık. Teknolojinin yeniliklerinden biri de televizyonlardaki 4K özelliği. Bu haftada size TV’ler için yeni sayılabilecek 4K teknolojisinden bahsedeceğim. Youtube’dan Netflix’ten aşina olduğumuz 4K teknolojisi artık TV’lerde… Bu haftaki yazımda 4K TV’lerin özelliklerinden, ne işe yaradıklarından, fiyatlarından ve en iyi 4K televizyon modellerinden bahsedeceğim. Ayrıca “4K televizyon nedir?” diye merak edenler de bu yazıda sorunun yanıtını bulabilecekler.

4K TV Özellikleri Nelerdir? 4K TV Ne İşe Yarar?

4K Televizyon Nedir Ne İşe Yarar

“4K televizyon nedir?” diye merak edenler için kısaca bu teknolojiden bahsedelim. 4K, Full HD çözünürlüğünün 4 katına sahip çözünürlüğü ifade etmektedir. Başka bir ifadeyle Full HD bir televizyon 2 milyon pikselden oluşurken 4K TV’ler 8 milyon pikselden oluşmaktadır. Bu sebeple diğer TV’lerden farklı olarak ne kadar yakınına girerseniz girin pikselleri görmeniz imkânsızdır. Bu kısa tanımın ardından 4K teknolojisi ve televizyonları kafamızda oturmaya başladı diye düşünüyorum. 4K TV  özelliklerini de incelediğimizde ne işe yaradıkları daha da netleşecektir.

4K TV‘lerin en büyük özellikleri daha fazla pikselleri ve bu sayede daha kaliteli görüntü kalite sunmaları kuşkusuz ama 4K TV’lerin özellikleri bunlarla sınırlı değil elbette. 4K TV’lerin diğer yeteneklerini gelin yakından inceleyelim:

LED aydınlatma: Background aydınlatma sistemi ile görüntü sinyalinden gelen renklerin yaklaşık %70-75’i ekrana yansıtılabilir. Bu da demek oluyor ki LED aydınlatma özelliği bulunan 4K TV’ler bu özellik sayesinde daha iyi bir renk kalitesini elde eder. Ayrıca LCD televizyonlar gibi sürekli açık kalan floresan olmadığı için elektrik faturasında da hatrı sayılır bir azalma sağlar.

3D teknolojisi: Son yıllarda özellikle sinemalarda oldukça sık kullanılan 3D teknolojisine hepimiz aşınayız artık… 4K TV’ler de bu özelliği kullanıcısına en iyi kalitede sunabilmektedir.

HDMI girişi: HDMİ’nin Türkçe açılımı “Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Ara Yüzü” demektir. Evet, pek bir şey anlamadık dediğinizi duyar gibiyim. Yani bu kablo High-Definition ses ve video sağlayan bir kablodur. Diğer avantajları ise basit bağlanabilirlik, entegre kontrol, otomatik format ayarı ve PC uyumluluğudur.  Ek olarak 4K TV’lerde HDMI girişlerinin kiminin 3 veya 4 kimilerin ise 5 girişli olabildiği söyleyebiliriz.

4K Televizyon Özellikleri

USB bağlantısı: USB bağlantısı genel olarak HDMI girişiyle sıklıkla karıştırılır ama iki kablo farklı görevler üstlenmektedir. HDMI’nin görevinden yukarıda bahsettik. USB bağlantısı ise veri aktarım kablosdur. USB bağlantısı sağlayan kablolar 1.0, 2.0 ve 3.0 olarak 3’e ayrılır. 4K TV’lerde en hızlısı yani USB 3.0 bulunmaktadır. Bu kablo ile televizyondan bilgisayara, cep telefonuna ya da tam tersi şekilde en hızlı veri aktarımını sağlayabilirsiniz.

Smart TV: Smart TV özelliği sayesinde 4K TV’nizle rahatlıkla bilgisayarınıza bağlanabilir, oyun oynabilir, Youtube’dan video izleyebilir ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Smart TV özelliği sayesinde ayrı bir ekipmana gerek duymadan dizilerinizi, programlarınızı kaydedilirsiniz.

Wi-­Fi: 4K TV’lerdeki Wi-Fi özelliği sayesinde bir bilgisayara ihtiyaç duymadan internete girebilirsiniz.

2D’yi 3D’ye çevirme özelliği: Bu özellik sayesinde 2D yayınlarınızı 3D’ye çevirerek yayınlarınıza derinlik katabilirsiniz.

4K TV Fiyatları ve 4K TV Tavsiye

4K TV Fiyatları

4K TV fiyatları iyi bir indirim yakalarsanız 2.000-2.500’e kadar inebiliyor. Dilerseniz tüm 4K TV fiyatlarını ve modellerini Televizyon kategorimizden inceleyebilirsiniz. Tabi ki istediğiniz markaya ve modele göre 30.000 üzerindeki fiyatlarda da 4K TV modelleri bulunmaktadır. “En iyi 4K TV benim olsun.” diyorsanız sizin için n11.com’da bulabileceğiniz birkaç TV tavsiyem olacak. Ayrıca n11.com’u takip etmeye devam ederek en uygun fiyata 4K TV’nizi alabilirsiniz.

Samsung 4K TV Tavsiyeleri:

  1. Samsung 75Q9FN 75″
  2. Samsung 55NU8000 55”
  3. Samsung 43NU7100 43″

Sony 4K TV Tavsiyeleri:

  1. Sony KD-85XF8596 85″
  2. Sony KD-65XF7596 4K 65″
  3. Sony KD-49XF7596 49″

LG 4K TV Tavsiyeleri:

  1. LG 65W8 65″
  2. LG 55SJ800V 55″
  3. LG 43UK6200 43″

4K TV modelleri deyince ilk aklıma gelen markalar bunlar. Ancak daha pek çok markanın 4K TV modeli bulunuyor.  Umarım bu yazım ile “4K televizyon nedir?”diye düşünenler için faydalı ve açıklayıcı bilgiler verebilmişimdir. Bütçenize ve istediklerinize uygun doğru 4K televizyonu bulmanız dileğiyle…

Televizyon çeşitleri nelerdir?” diye merak edenler buyurun sonraki yazımıza!

Önceki YazıSonraki Yazı